TK KBS

Dnes je sobota 26. 09. 2020   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na SDM do Panamy vycestuje 200 mladých ľudí s biskupom Galisom 
P:3, 09. 01. 2019 11:05, DOMBratislava 9. januára (TK KBS) Skupina dvoch stoviek pútnikov zo Slovenska sa vydá do Panamy na Svetové dni mládeže (SDM). Stretnutie mladých ľudí s pápežom Františkom sa uskutoční v dňoch 14. - 27. januára 2019. So slovenskými pútnikmi bude cestovať aj žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska. Mladí Slováci sa začali chystať na stretnutie minulý rok po Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove. 

Hlavným organizátorom medzinárodnej akcie, na ktorej sa stretávajú mladí z celého sveta a vždy sa na nej zúčastní aj pápež, je Katolícka cirkev (Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). SDM inicioval dnes už svätý Ján Pavol II. Jeho dvaja nástupcovia - Benedikt XVI. a František - v jeho tradícii pokračujú. Konajú sa spravidlá každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Doteraz sa konalo 14 podobných stretnutí, naposledy v roku 2016 v poľskom Krakove, kde prišlo najviac Slovákov v histórii SDM (okolo 4000). Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Podporujú tiež angažovanosť mladých v Cirkvi, ktorí zároveň premýšľajú o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež.

Do Panamy vyrazí ako prvý slovenský organizačný tím. Zo Slovenska odchádza v piatok 11. januára 2019. Do Panamy dorazí v sobotu. "Naše prvé kroky po príchode do Panama City budú smerovať do mestkej časti s názvom Balboa, kde budeme vo farnosti Santa Maria v najbližších dňoch očakávať slovenských pútnikov", uviedol Ondrej Chrvala, vedúci slovenského organizačného tímu SDM. Ten ponúkol slovenským pútnikom prvé tri dni na aklimatizáciu (13. - 15. januára 2019).  V tejto časti príde do krajiny približne 160 Slovákov. Po prílete budú mať zabezpečené ubytovanie, stravu, ako aj kultúrny a duchovný program. "Verím, že spoločne vytvoríme výborné spoločenstvo," uviedol Pavol Reisel, člen organizačného tímu SDM.

Slováci sa potom zapoja do programu predskokana SDM - Dni v diecézach (od 16. do 20. januára 2019), ktoré sú od roku 1997 súčasťou každých SDM. Ich cieľom je umožniť mladým pútnikom spoznať hostiteľskú krajinu, jej históriu, kultúru i duchovné bohatsvo. Okrem tohto vďaka ubytovaniu v rodinách zažijú mladí ľudia aj každodenný život domácich obyvateľov. Slovenská výprava zažije tieto dni v diecéze Santiago de Veraguas, kde sa slovenskí pútnici presunu z hlavného mesta autobusmi. Na hlavný program sa potom presunú opäť do hlavného mesta Panamy, kde sa zapoja nielen do tematickeho slovenského programu, ale aj svetového. V stredu 23. januára priletí do krajiny pápež František. Jeho program potrvá do nedele. 

Bližšie informácie je možné nájsť na stránke svetovednimladeze.sk

-

Na Svetových dňoch mládeže (SDM) v Paname, do ktorých otvorenia 22. januára chýbajú necelé dva týždne, sa zúčastní viac než 200 tisíc mladých zo 155 krajín sveta. Doteraz je riadne registrovaných 37 tisíc účastníkov. Niektorí mladí z Poľska i Francúzska sa do Panamy vydali na plachetniciach.

Z Poľska sa na SDM prihlásilo 3500 Poliakov, Talianov pricestuje 1300. Zo Slovenska sú prihlásené dve stovky. Asi 170 mladých z Poľska však dorazí na plachetnici, ďalšou skupinou plaviacou sa po mori je 32 Francúzov.

Poľskí moreplavci na ceste do Panamy

Poľská plachetnica s názvom „Dar mládeže“ sa vydala na cestu 11. novembra, na sviatok Nezávislosti Poľska. Na palube má 170 mladých ľudí, ktorých pri duchovnom programe sprevádza kňaz. Po ceste do Panamy sa loď zastavuje v 20 krajinách sveta, pričom sa obmieňa posádka i kňazi.

Francúzska plachetnica mala zastávku v Santiagu

Z Francúzska sa cez Atlantický oceán vydalo do Panamy 32 mladých. Počas ich päťmesačnej plavby sa mladí zastavili v Santiagu de Compostela a zašli aj do Fatimy, kde svoju púť zverili Panne Márii.

SDM mladých domorodcov

Pripomeňme, že pápež František do Panamy pricestuje 23. januára. Tri dni pred začatím SDM, čiže od 16. do 19. januára, sa v Paname začne Svetové stretnutie 1000 mladých z domorodých kmeňov, ktorí sa následne pripoja k oficiálnemu programu SDM (22. – 27. januára).

Betlehemské rodiny vyrobili pre SDM ružence

Ďalšou zaujímavosťou SDM v Paname je skutočnosť, že súčasťou výbavy pripravenej pre každého účastníka bude ruženec z olivového dreva vyrobený vo Svätej zemi chudobnými rodinami z Betlehemu.

Zdroje: Organizačný tím SDM, Ján Michalský / Vatikánsky rozhlas SK( TK KBS, RV, zk, OT, jmi; ml ) 20190109022   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020