[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 09. 2023   Meniny má Zdenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň chorých s výzvou pápeža šíriť kultúru nezištnosti a daru
P:3, 08. 01. 2019 16:34, ZAH

Vatikán 8. januára (RV) «Zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte» (Mt 10,8) – tieto slová z Matúšovho evanjelia sú titulom tohtoročného posolstva pápeža Františka k 27. svetovému dňu chorých, ktorý Cirkev každoročne slávi 11. februára.

Ako pripomína Svätý Otec, v tomto roku sa bude Svetový deň chorých osobitne sláviť v indickej Kalkate. V dňoch 9. - 11. februára ho tam bude na slávnostiach ako osobitný vyslanec zastupovať kardinál Patrick D´Rozario, arcibiskup Dháky v Bangladéši.

Svätý Otec v posolstve pripomenul sv. Matku Terezu z Kalkaty ako „vzor lásky k blížnemu, ktorý zviditeľnil lásku Boha k chudobným a chorým“:

„Svätá Matka Tereza nám pomáha pochopiť, že jediným kritériom činnosti  musí byť nezištná láska ku všetkým, bez rozdielu jazyka, kultúry, etnika a náboženstva. Jej príklad nás aj naďalej vedie v otváraní horizontov radosti a nádeje pre ľudstvo, ktorému chýba porozumenie a neha, a to predovšetkým pre tých, ktorí trpia.“

Dobrovoľník ako Dobrý Samaritán

Pápež František vyzdvihol aj misiu dobrovoľníkov pomáhajúcich rozličnými spôsobmi chorým v nemocniciach i v domácnostiach, či bojujúcich za ich práva. Oni sú príkladom spirituality Dobrého Samaritána, píše sa v posolstve:

„Dobrovoľník je nezištný priateľ, ktorému sa môžeme zveriť s myšlienkami i pocitmi; prostredníctvom načúvania vytvára podmienky, vďaka ktorým sa chorý človek z pasívneho objektu liečby stáva aktívnym subjektom a protagonistom vzťahu vzájomnosti, schopným obnovovať nádej a lepšie pripraveným prijímať liečbu. Dobrovoľníctvo komunikuje hodnoty, spôsoby konania a štýly života, v ktorých strede je kvas darovania. Aj takto sa uskutočňuje humanizácia liečebnej starostlivosti.“

Nezištnosť v katolíckych zariadeniach

Rozmer nezištnosti by mal inšpirovať predovšetkým katolícke zdravotnícke zariadenia, uvádza v posolstve pápež František:

„Katolícke zariadenia sú povolané vyjadrovať zmysel daru, nezištnosti a solidarity, ako odpoveď na logiku zisku za každú cenu, dávania len zo zištnosti a využívania nehľadiaceho na osoby.

Vás všetkých na rozličných úrovniach vyzývam šíriť kultúru nezištnosti a daru, ktorá je nevyhnutná na prekonanie kultúry zisku a skartovania. Katolícke zdravotné inštitúcie by nemali upadnúť do podnikateľskej mentality, ale mali by zabezpečovať liečbu osoby viac než vlastný zisk. Vieme, že zdravie má vzťahový charakter, závisí od interakcie s druhými a potrebuje dôveru, priateľstvo a solidaritu, je dobrom, ktorému sa môžeme „naplno“ tešiť jedine ak sa oň delíme. Radosť nezištného daru je indikátorom zdravia kresťana.“

( TK KBS, RV zk; ml ) 20190108035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]