TK KBS

Dnes je piatok 07. 08. 2020   Meniny má Štefánia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tri kolednícke skupiny Dobrej noviny prijal prezident SR Andrej Kiska
P:3, 08. 01. 2019 15:00, DOMBratislava 8. januára (TK KBS) Kolednícke skupinky z Brusnice, Kysuckého Nového Mesta a z Podunajských Biskupíc prijal dnes, v utorok 8. januára 2019, v mene všetkých koledníkov Dobrej noviny prezident Andrej Kiska. Zavinšovali a zaspievali jemu i jeho spolupracovníkom, aby vianočná radosť z narodenia Krista priniesla do jeho práce veľa požehnania a pokoja.
V mene koledníkov sa prezidentovi prihovoril riaditeľ Dobrej noviny Marián Čaučík. Zoznámil ho s témou tohto ročníka Dobrej noviny. Výťažok z tohtoročnej zbierky sa tentoraz použije na projekty v africkej Ugande. Ťažiskovým projektom je dom prozreteľnosti v Nkokonjeru.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je TU

Prezident Kiska ocenil a poďakoval za koledovanie detí. Návšteva v Prezidentskom paláci v Bratislave bola symbolickou bodkou za 24. ročníkom Dobrej noviny. Akciu Dobrá novina zorganizovalo eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami v približne 1 280 mestách a obciach na celom Slovensku (od 24. decembra 2018 do 6. januára 2019).
Koledovanie ako ľudová tradícia bola vždy viazaná na konkrétny región, ktorého špecifiká a jedinečnosť sa odrazili aj vo forme samotného koledovania. Jednotným motívom zostalo ohlasovanie radostnej zvesti o narodení Ježiša Krista, ktoré sa v rámci koledníckej akcie Dobrá novina rozšírilo o rozmer solidarity a spolupatričnosti s núdznymi v chudobnejších krajinách.

Tento rok bol súčasťou akcie po prvýkrát v histórii aj trojkráľový sprievod ulicami Bratislavy. Na začiatku roka prijala koledníkov aj ministerka školstva SR Martina Lubyová. Vlani Dobrú novinu podporilo 24 297 koledníkov v 2 522 skupinkách, ktorí navštívili 65 938 rodín. Celkový výnos predstavoval 1 113 639,18 eur.

K správe bolo vydané FOTO

- -

PLNÉ ZNENIE príhovoru Mariána Čaučíka

Vážený pán prezident,


ďakujeme Vám za dnešné prijatie koledníkov Dobrej noviny v Prezidentskom paláci. Sme radi, že opäť po roku prijímate koledníkov, ktorí vo vianočnom období navštevovali slovenské rodiny a priniesli do našich domovov radostnú zvesť o narodení Pána Ježiša a vinše požehnania do Nového roka. Naše koledy sú spojené so zbierkou pre rozvojové projekty v krajinách subsaharskej Afriky.

Tohtoročnú tému Dobrej noviny sprevádzajú príbehy ľudí a komunít v Ugande, ktoré sa rozhodli zmeniť svoju situáciu k lepšiemu a s pomocou Dobrej noviny sa im to aj darí.

Je to Dom prozreteľnosti v Nkokonjeru, ktorý vedie kongregácia Malých sestier sv. Františka. Bývajú tam - okrem iných detí - aj traja kamaráti Solomon, Florence a Musisi, ktorí si navzájom nezištne pomáhajú a podporujú sa v každodenných maličkostiach.

V dedine Kyabakadde sa miestna organizácia KRUDEP usiluje cez inovatívne nápady a prácu s farmármi o finančnú sebestačnosť. Pred dvoma rokmi im Dobrá novina prispela na výstavbu mlyna na kukuricu. Vďaka príjmu z neho dnes dokážu pokryť školské poplatky a potreby pre 100 žiakov z najchudobnejších rodín v okrese.


Ugandská Arcidiecéza Tororo podporuje skupiny s podnikateľskými nápadmi a touto formou im pomáha zlepšovať si životnú úroveň vlastným úsilím. Skupiny žien, mladých ľudí, či ľudí s postihnutím absolvujú tréningy a následne predkladajú podnikateľské nápady. Jednou z podporených skupín sú aj vdovy z dediny Kwapa, ktoré sa rozhodli podnikať s výrobou arašidového masla. 
V prvom roku sa veľa naučili a veria, že ich podnikanie začne čoskoro prinášať zisk.

V týchto aj ďalších projektoch vnímame pomoc Dobrej noviny ako zrno, ktoré symbolicky „padlo do úrodnej pôdy“ v životoch našich partnerov a komunít v Ugande, Keni, Etiópii a Južnom Sudáne.

Účasť na Dobrej novine však mení aj naše životy tu na Slovensku. Cez osobnú angažovanosť sa stávame vnímavejšími aj na globálne problémy a na podstatu vianočného a trojkráľového posolstva, že Boh sa zjavil všetkým bez rozdielu a to znamená, že sme všetci bratia a sestry.

Osobitne to zažívajú účastníci nášho programu Dobrovoľníci pre Afriku. Vďaka podpore programu SlovakAid posielame každoročne do projektov, ktoré Dobrá novina podporuje, niekoľko mladých ľudí. Títo získajú nezabudnuteľnú životnú skúsenosť a po svojom návrate sa stávaju ambasádormi Dobrej noviny pre ďalších mladých ľudí vo svojom okolí.

Vážený pán prezident,

v Novom roku Vám prajeme všetko dobré vo Vašom úrade aj v osobnom živote. Nech sú Vaše ďalšie kroky aj kroky Vašich spolupracovníkov v roku 2019 požehnané.

To Vám chcú popriať aj tri skupinky koledníkov z Brusnice, Kysuckého Nového Mesta a z Podunajských Biskupíc, ktorí zastupujú okolo 25.000 koledníkov Dobrej noviny z celého Slovenska. Zaspievajú a zavinšujú Vám tak, ako to robili v uplynulých dňoch pri návštevách rodín v ich farnostiach.

Zdroj: Dobrá novina
- -( TK KBS, DN, ml; ml ) 20190108034   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020