[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec na Zjavenie Pána: Ježišovo svetlo si žiada osobný postoj
P:3, 07. 01. 2019 07:53, ZAH

Vatikán 7. januára (RV) Na Slávnosť Zjavenia Pána v nedeľu 6. januára celebroval pápež František vo Vatikánskej bazilike spolu s kardinálmi, členmi Rímskej kúrie a stovkami kňazov. Pri modlitbe Anjel Pána zablahoželal východným cirkvám pred slávením Vianoc. Pápež vyzval európskych lídrov k solidarite voči 49 zachráneným migrantom na dvoch lodiach v Stredozemnom mori, ktoré márne hľadajú prístav, kde by ich vysadili.

V typickej vianočnej slávnostnosti liturgie za hojnej účasti veriacich si Svätý Otec pri vstupe uctil podobu malého Ježiška. Po evanjeliu diakon slávnostným spevom oznámil dátum Veľkej noci a ostatných pohyblivých liturgických sviatkov. V roku 2019 sa bude Veľká noc sláviť pomerne neskoro, 21. apríla. V sprievode s obetnými darmi sa pápežovi predstavil aj mladý manželský pár s trojčatami na rukách.

Myšlienky z homílie Svätého Otca

 

Sviatok Epifánie, čiže Zjavenia Pána sa týka „nádhernej skutočnosti, že Boh prišiel pre všetkých: každý národ, jazyk a ľud je ním prijatý a milovaný. Symbolom toho je svetlo, ktoré prichádza ku všetkému a všetko osvetľuje,“ vysvetlil v homílii Svätý Otec.

Boh sa ukazuje všetkým, no spôsob, akým to robí vyvoláva prekvapenie, pokračoval pápež a na slovách Matúšovho a Lukášovho evanjelia ukázal, ako si Boh volí pre svoje zjavenie sa nie oslnivé miesta a mocné osobnosti sveta, ale naopak skromné a nenápadné.

„Boh sa ponúka, nenatíska sa. Osvecuje, ale neoslepuje. Vždy je tu veľké nebezpečenstvo spliesť si Božie svetlo so svetlami sveta. (...) Jeho jemné svetlo žiari v poníženej láske. Koľkokrát sme sa ako Cirkev pokúšali zaskvieť vlastným svetlom! No nie my sme slnkom ľudstva. Sme mesiacom, ktorý hoci má aj svoje tiene, odzrkadľuje pravé svetlo, Pána. Cirkev je mysterium lunae (tajomstvo luny), a svetlom sveta je Pán. On, nie my.“

Ďalšou podmienkou, o ktorej hovoril Svätý Otec v homílii je otvorenosť a ochota vstať a vydať sa na cestu, tak ako mudrci z Východu:

„Božie svetlo prichádza k tomu, kto ho prijme. (...) Nestačí vedieť, kde sa Ježiš narodil, tak ako zákonníci, ak tam neprídeme. Nestačí vedieť, že sa Ježiš narodil, tak ako Herodes, ak sa s ním nestretneme. Keď sa jeho «kde» stane naším «kde», jeho «kedy» naším «kedy», jeho osoba naším životom, vtedy sa proroctvá na nás vyplnia. Takto sa Ježiš narodí vnútri a stane sa živým Bohom pre mňa“.

Dnešný sviatok je pre kresťana výzvou napodobniť mudrcov, ktorí „nediskutujú, ale kráčajú“,  nezostávajú stáť a pozerať, ale „vstupujú do Ježišovho domu“, ktorí „sa nestavajú do stredu, ale klaňajú sa jemu, ktorý je stredom“. Neupínajú sa na svoje plány, ale sú „pripravení vybrať sa inou cestou“.

„V ich konaní je úzky kontakt s Pánom, radikálna otvorenosť voči nemu, totálna zaangažovanosť pre neho. Spolu s ním používajú jazyk lásky, rovnakú reč, akou Ježiš, hoci ešte nemluvňa, už hovorí. Mudrci totiž prichádzajú za Pánom nie aby prijímali, ale aby darovali. Spytujme sa: Priniesli sme na Vianoce nejaký dar Ježišovi, k jeho sviatku, alebo sme si vymenili darčeky iba medzi nami?“

Spolu s vysvetlením symboliky darov zlata, kadidla a myrhy pápež František zdôraznil, že to, čo je Božích očiach cenné, je milosrdenstvo voči tomu, kto sa nemá čím zavďačiť, čiže nezištnosť:

„V tomto čase Vianoc, ktorý sa chýli ku koncu, nepremárnime príležitosť venovať pekný dar nášmu Kráľovi, ktorý prišiel pre všetkých nie na okázalých scénach sveta, ale v žiarivej chudobe Betlehema. Ak to urobíme, jeho svetlo na nás zažiari.“

 

Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána sa Svätý Otec prihovoril z okna Apoštolského paláca 60 tisíc veriacim na Námestí sv. Petra. V príhovore položil dôraz na potrebu otvoriť sa voči Ježišovmu svetlu a voči jeho novosti.

- -

V plnom znení prinášame príhovor Svätého Otca Františka pred modlitbou Anjel Pána na Slávnosť Zjavenia Pána 6. januára 2019. Predniesol ho na poludnie z okna Apoštolského paláca pred Svätopeterským námestím zaplneným 60 tisíc veriacimi.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešná slávnosť Zjavenia Pána je oslavou ukázania sa Ježiša, vyjadreného symbolom svetla. V prorockých textoch toto svetlo znamená prísľub: sľubuje sa svetlo. Izaiáš sa obracia na Jeruzalem týmito slovami: „Vstaň, zažiar, Jeruzalem, lebo prichádza tvoje svetlo a Pánova veleba vzišla nad tebou“ (60,1). Prorokova výzva – vstať lebo prichádza svetlo – sa môže zdať prekvapivá, pretože sa vzťahuje na obdobie po tvrdom exile a početných súženiach, ktoré zažil izraelský ľud.

Toto pozvanie dnes zaznieva aj nám, ktorí sme oslávili Ježišovo narodenie, a povzbudzuje nás k tomu, aby sme sa nechali zachytiť svetlom z Betlehema. Aj my sme pozvaní, aby sme nezostali stáť iba pri vonkajších znakoch tejto udalosti, ale aby nás podnietila znova vykročiť uprostred novosti života ako ľudia a ako veriaci.

Svetlo, ktoré ohlasoval prorok Izaiáš, je v Evanjeliu prítomné a dá sa s ním stretnúť. Ježiš, narodený v Betleheme, Dávidovom meste, prišiel, aby priniesol spásu tým, čo sú blízko i ďaleko: všetkým. Evanjelista Matúš ukazuje rôzne spôsoby, ako možno Krista stretnúť a reagovať na jeho prítomnosť. Napríklad, Herodes a jeruzalemskí zákonníci majú zatvrdnuté srdce, ktoré sa zdráha a odmieta navštíviť božské Dieťa. Jednou z možností je pred svetlom sa uzavrieť. Títo prestavujú tých, ktorí aj v našich časoch majú strach z príchodu Ježiša a uzatvárajú si srdce pred bratmi a sestrami v núdzi. Herodes sa bojí, že stratí moc; nejde mu o dobro ľudu, ale len o vlastný prospech. Zákonníci a predstavitelia ľudu sa zas boja preto, že nevedia hľadieť poza vlastné istoty, a tak nedokážu prijať novosť, ktorá je v Ježišovi.

Úplne odlišný je zážitok mudrcov (porov. Mt 2,1-12). Ako tí, čo prichádzajú z Východu, mudrci reprezentujú všetky národy, ktoré sú vzdialené od tradičnej židovskej viery. Napriek tomu sa nechávajú viesť hviezdou a vydávajú sa na dlhú a riskantnú cestu, len aby dosiahli cieľ a spoznali pravdu o Mesiášovi. Mudrci boli otvorení voči „novosti“, a práve im sa ukazuje tá najväčšia a najprekvapivejšia novosť v dejinách: Boh sa stal človekom. Mudrci sa klaňajú pred Ježišom a odovzdávajú mu symbolické dary: zlato, kadidlo a myrhu - lebo hľadanie Pána predpokladá nielen vytrvalosť na ceste hľadania, ale aj štedrosť srdca. Nakoniec sa vrátili „do svojej krajiny“ (v. 12), a Evanjelium hovorí, že sa vrátili „inou cestou“.

Bratia a sestry, zakaždým, keď sa nejaký muž alebo žena stretne s Ježišom, ich cesta sa zmení, vracajú sa do života zmenení, vracajú sa obnovení, vracajú sa „inou cestou“. Vrátili sa „do svojej krajiny“, nesúc si vo svojom vnútri tajomstvo toho pokorného a chudobného Kráľa. Môžeme si predstaviť, že všetkým vyrozprávali, čo zažili: spása ponúknutá Bohom v Kristovi je pre všetkých ľudí, blízkych i vzdialených. Nie je možné „zmocniť sa“ onoho Dieťaťa: je darom pre všetkých.

Aj my sa stíšme v našich srdciach a nechajme sa ožiariť Ježišovým svetlom, ktoré pochádza z Betlehema. Nedovoľme, aby nám strach uzavrel srdce, ale majme odvahu otvoriť sa tomuto svetlu, ktoré je mierne a diskrétne. A potom tak ako mudrci aj my zakúsime „nesmiernu radosť“ (v. 10), ktorú si nebudeme môcť nechať iba pre seba. Na tejto ceste nech nás podporuje Panna Mária, hviezda privádzajúca nás k Ježišovi, a Matka, ktorá ukazuje Ježiša mudrcom a všetkým čo k nej prichádzajú.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- -

Pápež vyzval európskych lídrov k solidarite s migrantmi

Po spoločnej modlitbe a udelení požehnania pápež František predniesol výzvu k solidarite s migrantmi  akútnej situácii na Stredozemnom mori:

„Už niekoľko dní sa 49 osôb zachránených v Stredozemnom mori nachádza na palube dvoch lodí mimovládnych organizácií, ktoré hľadajú bezpečný prístav, kde by ich mohli vysadiť. Obraciam sa s naliehavou výzvou na európskych lídrov, aby preukázali konkrétnu solidaritu voči týmto osobám.“

Blahoprianie východným cirkvám k sláveniu Vianoc

Pápež František na poludnie vyjadril osobitný pozdrav východným cirkvám, katolíckym i pravoslávnym, ktoré sa riadia juliánskym kalendárom a budú v nasledujúci deň 7. januára sláviť Vianoce.

Svätý Otec pripomenul aj tohtoročný Misijný deň detí a pozdravil účastníkov tradičného folkloristického Trojkráľového sprievodu, ktorý sa dnes konal medzi Anjelským hradom a Vatikánom. Pápež na diaľku pozdravil aj trojkráľové sprievody, ktoré sa konali v početných poľských mestách. Pripomeňme, že tohto roku sa popri iných hlavných mestách Európy mohla pochváliť Trojkráľovým sprievodom aj Bratislava, vďaka dobrovoľníckej iniciatíve nadšencov.

( TK KBS, RV mk, jb; ml ) 20190107019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]