TK KBS

Dnes je piatok 14. 08. 2020   Meniny má Mojmír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O týždeň odletí skupina mladých Slovákov na Svetové dni mládeže
P:3, 04. 01. 2019 16:00, DOMBratislava 4. januára (TK KBS) Už o týždeň vyrazí skupina mladých Slovákov na Svetové dni mládeže (SDM) do Panamy. Ako prvý vyrazí do krajiny organizačný tím SDM. Z Viedne odletí v piatok 11. januára, príchod do Panamy je naplánovaný na sobotu 12. januára. Počas nasledujúcich troch dní bude očakávať príchod viac ako 200 mladých pútnikov zo Slovenska. Prípravy na samotné stretnutie sú preto vo finálnej fáze.

Na Svetové dni mládeže 2019 v Paname sa doteraz zapísalo 200-tisíc mladých zo 155 krajín sveta, mnohí však prídu bez registrácie. Informovali o tom organizátori podujatia.

Panamskí organizátori počas vianočných sviatkov postupne zverejnili oficiálne miesta stretnutí so Svätým Otcom Františkom. Campo Santa Maria la Antigua v priestore pobrežnej cesty Cinta Costera bude miestom úvodnej svätej omše s arcibiskupom Panamy Mons. José Domingom Ulloa Mendietom, privítania samotného pápeža a krížovej cesty. Campo San Juan Pablo II. vo východnej časti mesta, na ktoré budú pútnici pešo putovať, bude miestom vigílie a záverečnej svätej omše. Okrem toho je už známe aj miesto, kde sa uskutoční EXPO povolaní, a kde bude pripravený priestor na vysluhovanie sviatosti zmierenia, Park Omar. Spovednice do tohto priestoru aktuálne vyrába 35 panamských väzňov. Organizátori za podpory Nadácie Ramóna Paného pripravili pre pútnikov aj interaktívny park „Cristonautas“, kde budú mať mladí napríklad možnosť virtuálne spoznať sedem Ježišových zázrakov. SDM v Paname tak postupne dostávajú stále jasnejšie kontúry.

A aký bude program slovenských pútnikov?

Skôr ako pricestuje na SDM samotný pápež, prežijú slovenskí pútnici prílet do Panamy a Dni v diecéze. Prílet slovenských pútnikov je naplánovaný na dni od 13. do 15. januára 2019. Členovia organizačného tímu SDM budú mladých Slovákov očakávať na medzinárodnom letisku Tocumen a poskytnú im základné informácie o ceste do farnosti Santa Maria v časti Balboa, kde budú ubytovaní. Počas troch dní bude v tejto farnosti prebiehať program spojený s prehliadkou mesta, spoločnými svätými omšami či spoločnými slovenskými večermi. V stredu 16. januára 2019 sa viac ako 160 slovenských pútnikov presunie autobusmi cez vnútrozemie na západ do diecézy Santiago de Veraguas, kde budú prebiehať Dni v diecéze. Ubytovanie bude zabezpečené v rodinách, aby mali slovenskí mladí možnosť spoznať Panamu aj cez každodenný život jej obyvateľov. Okrem spoznávania diecézy a miestnej komunity veriacich je pripravený bohatý duchovný a kultúrny program.

„Osobne sa veľmi teším na dni v diecéze, keďže som mal možnosť navštíviť toto miesto aj osobne. Verím, že naši mladí zažijú rovnako krásne priatie a radosť, akú som tu zakúsil ja v júni minulého roku," uviedol Ondrej Chrvala, vedúci organizačného tímu SDM. Po piatich dňoch strávených v diecéze Santiago de Veraguas sa slovenskí pútnici vrátia do Panama City, kde budú ubytovaní vo farnosti Santa Maria, v časti Balboa. V utorok 22. januára 2019 je pre nich pripravený špeciálny česko-slovenský otvárací ceremoniál a v tento deň sa zároveň začína oficiálny program SDM. „Už teraz sa veľmi tešíme sa všetkých mladých zo Slovenska, ktorí sa rozhodli cestovať do Panamy spolu s nami. Verím, že program ktorý je pre nich pripravený, sa im bude nielen páčiť, ale že sa dotkne aj ich srdca," hovorí Lenka Michalská z organizačného tímu SDM. Pre mladých pútnikov je tiež pripravená aplikácia „Follow Jesus Christ and Go!“ – čiže v preklade „Nasleduj Ježiša Krista a choď!“.

Oficiálnu slovenskú registráciu zabezpečila Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Kanet, n.o. SDM sú najväčším stretnutím veriacich mladých so Svätým Otcom. Konajú sa každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Mladí Slováci sa do Panamy oficiálne začali pripravovať na vlaňajšom Národnom stretnutí mládež P18 v Prešove.  Hlavným organizátorom SDM je Katolícka cirkev (Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny).

SDM vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu, kedy pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začalo dobrodružstvo Svetových dní mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme.  Po Ríme sa SDM konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride, Rio de Janeiro a Krakove, kde prišlo najviac Slovákov v histórii Svetových dní mládeže (okolo 4000). Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Podporujú tiež angažovanosť mladých v Cirkvi, ktorí zároveň premýšľajú o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. 

Slovenský bulletin - SDM Panama 2019

Zdroj: www.svetovednimladeze.sk( TK KBS, sdm; ml ) 20190104016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020