TK KBS

Dnes je pondelok 28. 09. 2020   Meniny má Václav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Bober na Nový rok: Stávajme sa viac podobní Ježišovi
P:3, 02. 01. 2019 23:05, DOMKošice 2. januára (TK KBS) V plnom znení prinášame homíliu košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera, ktorá zaznela počas novoročnej Slávnosti Panny Márie Bohorodičky (1. januára 2019) v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach.

-

Milí spolubratia v kňazskej službe, seminaristi, drahí bratia a sestry v Kristovi!

Pred pár dňami som si prezeral fotoalbum, ktorý mi pripravili moji spolupracovníci k Vianociam. Sú v ňom pekné fotografie, ktoré oživujú spomienky na uplynulý rok, bohatý na rôzne stretnutia a udalosti. Keď som tie fotky uvidel, hneď som si tak klasicky povzdychol: Ako ten čas rýchlo letí! Zachytené momentky sa stali pre mňa nostalgickým dôkazom, že čas sa zastaviť nedá. Vystihol to aj výrok v latinčine, napísaný na prvej strane toho albumu: Tempus fugit!

Čas uteká! Túto skúsenosť všetkých ľudí vystihuje veľa obrazov zo Svätého Písma. Pominuteľnosť času, sveta i ľudského života veľmi pekne opisuje výrok žalmistu: Ako tráva sú dni človeka, odkvitá sťa poľný kvet (Ž 103, 15).
V dnešný deň, keď máme za sebou ďalší skončený rok a stojíme na prahu toho nového, vynára sa v nás otázka, ako môžeme zmysluplne využiť čas, ktorý dostaneme ako dar od Boha!? Ako tie ďalšie dni jednoducho nepremárniť!?

To, čo zostáva natrvalo a navždy nás ovplyvňuje, sú predovšetkým vzťahy – vzťahy k Bohu, k ľuďom a k sebe samým. Keď naplníme čas nového roka dobrými vzťahmi, nemusíme sa báť, že sa budeme hnať za zbytočnosťami a zmeškáme niečo podstatné.
O dôležitosti dobrých celoživotných vzťahov ma prednedávnom znovu raz presvedčil jeden starší manželský pár na letisku. Obaja kráčali pomaly po schodoch. Muž podopieral svoju ženu, aby sa nejako s veľkou biedou mohla dostať hore. Vtedy mu ona povedala: Vidíš, kvôli mne nám teraz uletí lietadlo. A viete, čo jej na to odpovedal manžel? – Keď sme spolu, nič nám neuletí!  

Bratia a sestry! Vzťahy majú charakter večnosti. Sám Boh, ako Trojica osôb – Otec, Syn a Duch Svätý - vložil do nás túto vzťahovú podstatu! Podstatou Boha je láska, a my, keďže sme stvorení na Boží obraz, tiež potrebujeme cítiť blízkosť a lásku inej osoby.
Vianočné obdobie, ktoré prežívane, je veľkým sviatkom Božej blízkosti a lásky. Boh cez svojho Syna Ježiša Krista chce s nami žiť a vytvárať živé vzťahy. To si vyžaduje našu dôveru a odovzdanosť. Presne takú, akú mala Panna Mária – Bohorodička, ktorá nosila Božieho Syna pod srdcom. Preto ju máme pred očami v prvý deň roka ako náš vzor vo viere.

Ona nám pripomína, že bez Božej lásky sa tá naša, ľudská, rýchlo vyčerpá a vychladne. A naozaj, keď si vieme nájsť čas a načerpať silu z Boha, ktorý je láska, potom sa dokážeme doslova rozdávať pri stretnutiach s inými ľuďmi.

Od našich konkrétnych medzi-osobných vzťahov bude veľmi závisieť, aký bude ten nastávajúci rok – či bude dobrý, alebo zlý; či bude požehnaný, radostný, alebo nedajbože smutný. Sú veci, ktoré ovplyvniť nemôžeme, no sila modlitby a Eucharistie, pravdivosť našich slov, dobrota nášho srdca, dobré slovo, solidarita, slušnosť, nezištnosť a obetavosť pre iných – to všetko sa môže stať svetlom pre ľudí, ktorí si sami nevedia pomôcť, alebo sa trápia v živote.

Verme, že na nijaký dobrý skutok sa nezabudne. Vráti sa zúročený naspäť a stáva sa, že dokáže otvoriť nielen srdce, ale aj nebo. A hoci čas plynie a všetko raz pominie, vzťahy a dobré skutky zostanú naveky.

Veľmi silno to zachytil ten fotoalbum, ktorý som si na Vianoce prezeral. Áno, na jeho prvej strane bolo síce napísané: Tempus fugit! - Čas uteká! Ale na jeho poslednej strane stálo: Amor manet! – láska zostáva! A toto bude podstatné aj pre ďalší nový rok i celý náš život. Amor manet – láska zostáva – je večná!

Preto všetok čas, ktorý nám Pán ešte dopraje, investujme predovšetkým do vzťahov. Stávajme sa viac podobní Ježišovi. Postavme ďalší rok na tom, čo pretrvá večnosť. Postavme svoj život na láske! Verme a dôverujme Bohu, odovzdajme mu celý život, lebo on ľudský život dobre pozná, žil a žije ho s nami, medzi nami a v nás.

Všetkým vám vyprosujem požehnaný nový rok! Prajem vám, aby boli vaše vzťahy a celé rodiny upevnené v Božej láske. Nech vás Pán zachová v potrebnom zdraví a pri sile, aby ste tento rok s jeho pomocou začali, a s jeho milosťou aj šťastne zavŕšili. Amen.

-( TK KBS, ab; ml ) 20190102031   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020