Vatikán 2. januára (RV) Svetová modlitbová sieť Svätého Otca „Apoštolát modlitby“ rozšírila podľa intencií pápeža Františka jeho dvanásť úmyslov pre nový rok 2019. Medzinárodný riaditeľ Apoštolátu modlitby páter Frédéric Fornos SJ pre vatikánske médiá stručne priblížil tohtoročné modlitbové priority Svätého Otca.„Úmysly odzrkadľujú znepokojenia Svätého Otca, o ktorých sme mohli počuť pri niekoľkých príležitostiach. Sú to situácie sveta a poslania Cirkvi, ktoré on vidí ako veľmi urgentné. Práve pre toto prosí Pána o pomoc a vyzýva celú Cirkev modliť sa za neho“, uviedol páter Fornos pre denník L´Osservatore Romano.
Aj tento rok sa budú striedať úmysly evanjelizačného a všeobecného charakteru.
V januári sa modlíme osobitne za evanjelizáciu mladých, najmä v Latinskej Amerike, ktorá bude zakrátko hostiť Svetové dni mládeže. Na mládež sa Apoštolát modlitby opäť sústredí v decembri, a to z hľadiska politickej pozornosti voči budúcnosti členov mladej generácie. Pôjde predovšetkým o tých, ktorí trpia v mnohých krajinách, v konfliktných situáciách, alebo kde im chýbajú základné služby ako vzdelanie a zdravotníctvo.
Nepokojné situácie a vojny
Medzi témami úmyslov tohto roku zameranými na sociálne problémy a krízy bude vo februári problematika obchodovania s ľuďmi, ktoré už pápež odsúdil mnohokrát. Apríl bude patriť modlitbe za lekárov a spolupracovníkov vo vojnových oblastiach, osobám, na ktoré mnoho krát zabúdame, vysvetľuje páter Fornos. November zas bude mesiacom modlitby za dialóg a zmierenie na Blízkom východe.
Francúzsky jezuita v tejto súvislosti upozorňuje aj na úmysly na máj a september:
„Pápež nás prosí myslieť aj na tých, ktorí spravujú súdnictvo, aby pracovali s integritou, teda spôsobom, že by nespravodlivosť nemala posledné slovo. V tomto zmysle Svätý Otec pozýva modliť sa za Cirkev v Afrike, aby vďaka nej vzrastala medzi národmi kontinentu jednota a aby tak Cirkev bola znamením nádeje. V mnohých krajinách Afriky sú ťažké pomery: Stredoafrická republika, Južný Sudán alebo Konžská demokratická republika, krajiny blízke srdcu pápeža Františka.“
Život Cirkvi a jej podujatia
Ako každý rok, tak aj v roku 2019 sú úmysly modlitby spojené s cirkevnými udalosťami, ako už spomenuté SDM v Paname. V júli sa kladie dôraz na celostnú ekológiu, ochranu svetových morí a oceánov. V misijnom mesiaci október bude sieť Apoštolátu modlitby prosiť, aby Duch Svätý vzbudil v Cirkvi novú misionársku jar. V tomto mesiaci sa bude navyše v Ríme sláviť špeciálna biskupská synoda o Amazónii.
Páter Fornos pokračuje v palete tém zvolených Svätým Otcom:
„Máme aj úmysly za rôzne aspekty života Cirkvi: životný štýl kňazov, aktívna solidarita voči chudobným, rodiny ako dielňa ľudskosti. A ako každý rok, pápež pozýva prednášať modlitby aj za naše prenasledované kresťanské spoločenstvá alebo tie, ktoré žijú v kultúrnych a náboženských podmienkach bez uznania ich práv.“
Apoštolát modlitby je spojením s pápežom
Iniciatíva Svetovej siete modlitby pápeža vytvára úzky kontakt veriacich s Cirkvou, zdôrazňuje páter Fornos:
„Modliť sa so Svätým Otcom za tieto úmysly je ako modliť sa v spojení so srdcom Cirkvi, je to priblíženie sa úmyslom Ježišovho Srdca prostredníctvom Rímskeho biskupa, ktorý dozerá na spoločenstvo všetkých cirkví.“
Moderné mediálne prostriedky v službe evanjelia
Apoštolát modlitby pravidelne šíri modlitbové úmysly Svätého Otca aj formou krátkych videí. Tie sú stále viac známe v Cirkvi aj mimo nej, poznamenáva páter Frédéric:
„Len v našej sieti a na sociálnych sieťach Vatikánu majú videá viac ako 49 miliónov zobrazení. Od roku 2016 Facebook zaregistroval 8200 článkov v 12 jazykoch z novín, televízie a rádia. A k tomu sa musí pridať práca všetkých médií vo svete, ktoré to oznamujú. Je to naozaj aktuálny jazyk, vďaka ktorému pápež František môže hovoriť ku všetkým a prosí nás spoločne v modlitbe čeliť veľkým výzvam pre ľudstvo.“
Evanjelizačný projekt v rozbitom svete
Apoštolátu modlitby teda aj v novom roku pôjde o šírenie evanjelia v dnešnom svete, a to aj s presahom za hranice samotnej Katolíckej cirkvi, uzatvára medzinárodný riaditeľ pápežskej inštitúcie:
„Je to projekt evanjelizácie. Vo svete rozbitom a toľko krát vzájomne rozdelenom môžeme spolu s ostatnými, s ohľadom na našu rozdielnosť, naše náboženstvá či vieru, hľadať ako čeliť najurgentnejším výzvam, na posilnenie bratstva, pre väčšiu spravodlivosť a pre náš spoločný domov.“