[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec vyzval k obrane rodiny a modlil sa za Konžskú republiku
P:3, 30. 12. 2018 21:05, ZAH

Vatikán 30. decembra (RV) Pri modlitbe Anjel Pána v Nedeľu Svätej rodiny pápež František zdôraznil potrebu chrániť a obraňovať rodinu. Z evanjelia ponúkol podnety na udržiavanie vzťahu s Ježišom a uzdravovanie zranení v rodine. Veriacich pozval k osobitnej modlitbe za Konžskú demokratickú republiku, ktorá vo voľbách rozhoduje o svojej budúcnosti.

Až 50 tisíc obyvateľov Ríma a sviatočných pútnikov z rozličných krajín zaplnilo 30. decembra na poludnie Námestie sv. Petra. Na sviatok Nazaretskej rodiny sa prišli spolu so Svätým Otcom pomodliť a prijať jeho požehnanie. Pápež František sa v tento deň prihovoril osobitne rodinám. Na slovách Lukášovho evanjelia o Máriiných a Jozefových pocitoch pri nájdení dvanásťročného Ježiša v chráme poukázal na dva prvky prežívania rodinného života v kresťanskej viere: úžas a bolesť.

Schopnosť žasnúť nad dobrom v druhom človeku „Viem žasnúť, keď vidím dobro v iných ľuďoch, a tak riešiť problémy v rodine? Pociťujem bolesť, keď som sa vzdialil od Ježiša?“ – opýtal sa Svätý Otec. Vysvetlil, že schopnosť žasnúť nad dobrom prítomným v tom druhom aj napriek existujúcemu problému s ním je cesta uzdravenia rodinných rán.

Cítenie bolesti nad odlúčenosťou od Ježiša človeka zase vedie k úsiliu o stále spojenie s ním. Z kontaktu s Ježišom v modlitbe, čítaní evanjelia a Eucharistii totiž čerpáme silu na zvládanie ťažkostí každého dňa, dodal pápež František. Svoj príhovor zakončil výzvou: „Modlime sa za všetky rodiny sveta, najmä za tie, v ktorých z rôznych dôvodov chýba pokoj a zhoda. A zverme ich pod ochranu Svätej nazaretskej rodiny.”

- -

V plnom znení prinášame príhovor Svätého Otca Františka pred modlitbou Anjel Pána v nedeľu 30. decembra 2018, na sviatok Svätej rodiny.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes slávime sviatok Svätej rodiny a liturgia nás pozýva zamyslieť sa nad tým, čo zakúšali Mária, Jozef a Ježiš, zjednotení nesmiernou láskou a oduševnení veľkou dôverou v Boha. Dnešná evanjeliová stať (porov. Lk 2,41-52) hovorí o ceste Nazaretskej rodiny do Jeruzalema na veľkonočné sviatky. Na spiatočnej ceste si ale rodičia všimli, že ich dvanásťročný syn nie je s nimi v sprievode. Po troch dňoch hľadania a obáv ho našli v chráme, ako sedí medzi učiteľmi a diskutuje s nimi. Pri pohľade na syna Mária a Jozef „stŕpli od údivu“ (v. 48) a Matka mu vyjavila ich úzkosti: „Tvoj otec i ja sme ťa s bolesťou hľadali“ (tamže).

Údiv – „stŕpli od údivu“ – a bolesť – „tvoj otec i ja sme ťa s bolesťou hľadali“ – sú tie dva prvky, na ktoré chcem upriamiť vašu pozornosť: údiv a bolesť.

V rodine z Nazareta nikdy nechýbal údiv, ani počas dramatických chvíľ, akou bolo zmiznutie malého Ježiša: ide o schopnosť údivu pred postupným zjavovaním sa Božieho Syna. Ten istý údiv pochytil aj učiteľov v chráme, keď ohromení „žasli nad jeho rozumnosťou a odpoveďami“ (v. 47). Ale čo znamená údiv, čo to je byť v údive?

Žasnúť a nevychádzať z údivu je protikladom toho, keď sa veci berú za samozrejmé, je to v protiklade s vykladaním našej okolitej reality a udalostí dejín čisto podľa našich kritérií. Človek, ktorý tak koná, nemôže vedieť, čo je to úžas, čo je to údiv. Žasnúť znamená otvoriť sa voči iným, pochopiť dôvody iných: tento postoj je dôležitý pre ozdravovanie narušených vzťahov medzi ľuďmi, je tiež nevyhnutný na uzdravenie otvorených rán v okruhu rodiny.

Keď sa v rodine objaví problém, akosi samozrejme predpokladáme, že máme pravdu my a zabuchujeme dvere pred ostatnými. Treba však naopak pouvažovať: „Čo dobré je v tej druhej osobe?“ - a vedieť nad tým dobrom žasnúť. Toto napomáha jednote v rodine. Ak máte v rodine problémy, myslite na to dobré, čo je v tom členovi rodiny, s ktorým máte problémy, a majte voči tomu obdiv. To pomôže uzdraviť rodinné zranenia.

Druhým prvkom z evanjelia, na ktorý chcem poukázať, je bolesť, ktorú zažívali Mária s Jozefom, keď sa im nedarilo nájsť Ježiša. Táto bolesť poukazuje na ústredné miesto Ježiša vo Svätej rodine. Panna Mária a jej manžel toho syna prijali, starali sa oň a sledovali ako vzrastá vo veku, múdrosti a milosti uprostred nich, no on predovšetkým rástol v ich srdci; a kúsok po kúsku narastala ich láska a ich chápanie voči nemu. Práve preto je Nazaretská rodina svätou: lebo mala za svoj stred Ježiša, k nemu smerovala všetka Máriina a Jozefova pozornosť a starostlivosť.

Bolesť, ktorú obaja zažívali počas troch dní hľadania Ježiša, by mala byť aj našou bolesťou, keď sme od neho vzdialení, keď sme vzdialení od Ježiša. Mali by sme zažívať bolesť, keď po viac ako tri dni zabudneme na Ježiša – bez modlitby, bez čítania evanjelia, bez uvedomenia si potreby jeho prítomnosti a jeho utešujúceho priateľstva. A koľkokrát sa stane, že prejdú dni bez toho, že by sme si na Ježiša spomenuli. Nuž toto je mrzké, je to veľmi mrzké. Mali by sme pociťovať bolesť, keď sa niečo také deje.

Mária a Jozef ho hľadali a našli ho v chráme ako učil: aj my, a to najmä v Božom dome, sa môžeme stretnúť s božským Učiteľom a prijať jeho posolstvo spásy. V eucharistickom slávení máme živú skúsenosť s Kristom; on k nám hovorí, ponúka nám svoje

Slovo, osvecuje nás a našu cestu, dáva nám svoje Telo v Eucharistii, odkiaľ čerpáme silu na zvládanie ťažkostí každého dňa.

Dnes sa skúsme vrátiť domov s týmito dvoma slovami: údiv a bolesť. Viem žasnúť, keď vidím dobro v iných ľuďoch, a tak riešiť problémy v rodine? Pociťujem bolesť, keď som sa vzdialil od Ježiša?

Modlime sa za všetky rodiny sveta, najmä za tie, v ktorých z rôznych dôvodov chýba pokoj a zhoda. A zverme ich pod ochranu Svätej nazaretskej rodiny.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- -

Pápež sa modlil osobitne za Kongo

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania Svätý Otec z okna Apoštolského paláca pozval k osobitnej modlitbe za Konžskú demokratickú republiku, kde práve prebiehajú voľby. Pripomenul, že obyvateľstvo krajiny na viacerých miestach trpí násilnosťami, ako aj nákazami eboly.   

„Modlime sa spoločne za všetkých, ktorí v Konžskej demokratickej republike trpia násilím či ebolou. Kiež sa všetci zasadia za udržanie pokojnej atmosféry, ktorá umožní regulárny a pokojný priebeh volieb. Modlime sa spoločne: Zdravas, Mária...“

Vždy chrániť a obraňovať rodinu

Pápež sa v Nedeľu Svätej rodiny prihovoril osobitne rodinám:

„Dnes sa s osobitným pozdravom obraciam na tu prítomné rodiny. Zatlieskajme všetkým rodinám, ktoré sú tu, a aj tým, ktoré majú účasť cez televíziu a rádio. Rodina je poklad: treba ju vždy chrániť, obraňovať ju. Nech vás Svätá nazaretská rodina ochraňuje a neustále vám osvetľuje cestu.“   

Na záver Svätý Otec všetkým zaželal pokojné uzavretie kalendárneho roka a opäť sa poďakoval za pozdravy, ktoré dostal k Vianociam. Veriacich ako zvyčajne poprosil, aby na neho aj naďalej pamätali v modlitbe.

Pápež František na sviatok Svätej rodiny rozoslal aj odkaz cez sociálnu sieť Twitter: „Ježiš, Mária a Jozef nech žehnajú a ochraňujú všetky rodiny sveta, aby v nich kraľovala láska, radosť a pokoj.“ 

( TK KBS, RV jb, mk; ml ) 20181230003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]