TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 10. 2019   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
Synoda o Amazónii

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom: Máriina návšteva Alžbety nás učí žiť pre druhých
P:3, 24. 12. 2018 07:00, ZAHVatikán 24. decembra (RV) Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána, ktorý predniesol vo 4 . adventnú nedeľu 23. decembra 2018 z okna pápežskej pracovne nad Námestím sv. Petra.

- -

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Liturgia dnešnej štvrtej adventnej nedele stavia na prvé miesto postavu Márie, Panenskej Matky, nachádzajúcej sa v radostnom očakávaní, že privedie na svet Ježiša, Spasiteľa sveta. Uprime svoj pohľad na ňu, vzor viery a lásky, a pýtajme sa: na čo asi myslela počas celých tých mesiacov očakávania pôrodu?

Odpoveď nám dáva priamo dnešná evanjeliová stať, príbeh o návšteve Panny Márie u svojej staršej príbuznej Alžbety (porov. Lk 1,39-45). Od anjela Gabriela sa Mária totiž dozvedela, že Alžbeta čaká dieťa a je už v šiestom mesiaci (porov. Lk 1,26.36). A tak Panna, ktorá práve Božím pôsobením počala Ježiša, rýchlo odchádza z Nazareta v Galilei do hornatého kraja Judey navštíviť svoju príbuznú.

Evanjelium nám hovorí: „Vošla do Zachariášovho domu a pozdravila Alžbetu“ (v. 40). Zaiste Mária zablahoželala Alžbete k materstvu, tak ako aj Alžbeta pozdravila Máriu slovami: „Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod tvojho života. Čím som si zaslúžila, že matka môjho Pána prichádza ku mne?“ (v. 42-43). A hneď chváli jej vieru: „A blahoslavená je tá, ktorá uverila, že sa splní, čo jej povedal Pán“ (v. 45). Jasne tu vidieť rozdiel medzi Máriou, ktorá uverila, a Zachariášom, Alžbetiným manželom, ktorý pochyboval a neveril prisľúbeniu anjela, kvôli čomu zostal nemý až do narodenia Jána. Je tu kontrast.

Tento príbeh nám pomáha vnímať tajomstvo stretnutia človeka s Bohom v osobitnom svetle. To stretnutie sa neodohráva v znamení ohromných zázrakov, ale skôr v znamení viery a lásky. Panna Mária je totiž blahoslavená, pretože uverila: stretnutie s Bohom je ovocím viery. Avšak Zachariáš, ktorý pochyboval a neveril, zostal hluchý a nemý - aby počas dlhého mlčania dorástol vo viere. Bez viery nutne zostávame hluchými na utešujúci hlas Boží; a zostávame neschopnými vysloviť slová útechy a nádeje pre našich bratov a sestry.

Sme toho svedkami každý deň: keď sa ľudia bez viery alebo len s malou vierou majú priblížiť k trpiacemu človeku, hovoria mu slová v súvise, ale nedokážu sa dotknúť jeho srdca, pretože nemajú silu. Nemajú silu, lebo sú bez viery, a ak človek nemá vieru, nenájde slová, ktoré dosiahnu k srdcu druhého.

Čo sa viery týka, tá sa živí dobročinnou láskou. Evanjelista rozpráva, že „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa“ (v. 39) za Alžbetou: rýchlo, no nie v úzkosti. Nie v úzkosti, ale s rezkosťou, v pokoji. „Vydala sa na cestu“ - to je gesto starostlivého záujmu. Mária mohla zostať doma a pripravovať sa na pôrod svojho syna, no naopak má starosti najprv o druhých, nie o samú seba. Ukazuje tak, že je už teraz učeníčkou toho Pána, ktorého nosí v lone. Udalosť Ježišovho narodenia sa začínala práve takto, jednoduchým skutkom lásky k blížnemu. Napokon, pravá láska k blížnemu je vždy ovocím Božej lásky.

Evanjelium o návšteve Panny Márie u Alžbety, ktoré sme dnes mohli počuť vo svätej omši, nás pripravuje na dobré prežívanie Vianoc, keď nám hovorí o dynamizme viery a lásky k blížnemu. Tento dynamizmus je dielom Ducha Svätého: Ducha Lásky, ktorý oplodnil panenské lono Márie a ktorý ju podnietil pribehnúť na pomoc staršej príbuznej. Je to dynamizmus plný radosti, ako je možné vidieť pri stretnutí oboch matiek, ktoré predstavuje jeden hymnus radostného jasania v Pánovi, ktorý koná veľké veci skrze maličkých, ktorí mu dôverujú.

Nech nám Panna Mária vyprosí milosť prežívať Vianoce extrovertne – nie rozlietane, ale extrovertne. Tak, aby nebolo v strede naše „ja“, ale Ježišovo „Ty“ a „ty“ našich bratov a sestier, zvlášť tých, ktorí potrebujú našu pomoc. Tak dáme priestor Láske, ktorá sa chce aj dnes stať telom a prísť prebývať medzi nás.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- -

Svätý Otec František pred sviatkami venoval osobitnú pozornosť tým, ktorých čakajú Vianoce ďaleko od rodiny. V záverečnú nedeľu Adventu pozval všetkých, ktorí sú prinútení zostať mimo rodiny či v cudzine, aby pamätali na lásku Boha k nim a zaželal im, aby tam, kde sa nachádzajú našli v kruhu kresťanskej komunity opravdivé rodinné teplo. Pápež František vyjadril toto pozvanie pri poludňajšom stretnutí s veriacimi na Vatikánskom námestí týmito slovami:

„Pozajtra budú Vianoce a moje myšlienky smerujú osobitne k rodinám, ktoré sa v týchto dňoch spoločne stretnú: kto žije ďaleko od rodičov, vydáva sa na cestu a vracia sa domov. Súrodenci sa snažia opäť byť spolu... Na Vianoce je krásne a dôležité byť pospolu s rodinou. Avšak mnohí ľudia z rozličných dôvodov nemajú túto možnosť. A dnes by som sa chcel osobitným spôsobom obrátiť na všetkých tých, ktorí sú ďaleko od svojej rodiny a od svojej krajiny.

Drahí bratia a sestry, náš nebeský Otec na vás nezabúda a neopúšťa vás. Ak ste kresťania, prajem vám, aby ste v Cirkvi našli opravdivú rodinu, kde sa zakusuje teplo bratskej lásky. A všetkým, ktorí sú vzdialení od svojej rodiny, kresťanom i nekresťanom, hovorím: dvere kresťanského spoločenstva sú otvorené, Ježiš sa rodí pre všetkých a dáva všetkým Božiu lásku.“

-

Svätý Otec František sa modlil za obete živelnej pohromy, ktorá v sobotu 22. decembra zasiahla pobrežné oblasti prielivu medzi Jávou a Sumatrou s tragickými následkami najmenej 220 mŕtvych a vyše 800 zranených. K modlitbe vyzval pri nedeľnom poludňajšom stretnutí s veriacimi na Vatikánskom námestí.

Po udelení nedeľňajšieho požehnania z okna Apoštolského paláca pápež František vyzval k solidarite s obyvateľstvom Indonézie týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry, moje myšlienky v tejto chvíli smerujú k obyvateľom Indonézie zasiahnutým ničivými prírodnými katastrofami, ktoré zapríčinili ťažké straty na ľudských životoch, veľký počet nezvestných a ľudí bez strechy nad hlavou, ako aj obrovské materiálne škody. Pozývam všetkých pripojiť sa ku mne v modlitbe za obete a ich drahých. Som duchovne nablízku evakuovaným a všetkým zasiahnutým osobám, vyprosujúc od Boha úľavu v ich utrpení.

Apelujem, aby týmto našim bratom a sestrám nechýbala naša solidarita a podpora Medzinárodného spoločenstva.“

Po týchto slovách pápež spolu s  asi 20 tisícmi prítomných veriacich predniesol modlitbu Zdravas, Mária.

Obrovské vlny cunami, ktoré v sobotu o 21.30 miestneho času zrovnali so zemou brehy Sundského prielivu s viacerými turistickými plážami, sú spojené s vulkanickou aktivitou ostrovnej sopky Anak Krakatau. Počet obetí vzrástol na vyše 370. Viac ako 1400 ľudí bolo zranených a viac než sto ľudí je stále nezvestných, informovala Reuters.( TK KBS, RV mk, jb; ml ) 20181224005   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 249 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019