[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zamestnancom Vatikánu pápež želal radosť, ktorú cítiť aj na pracovisku
P:3, 21. 12. 2018 14:01, ZAH

Vatikán 21. decembra (RV) Aj tohto roku sa pápež František prihovoril na predvianočnej audiencii zamestnancom Svätej stolice a Vatikánskeho štátu. Želanie radostných sviatkov Kristovho narodenia zameral na ich rodiny, ale aj na radosť pri práci a vo vzťahoch na pracovisku.

Pracovníkom, z ktorých mnohí prišli do Auly Pavla VI. aj s rodinami, Svätý Otec zaželal najmä tú radosť, ktorá vyžaruje z postáv betlehemskej scény. Najprv spomenul slová francúzskeho spisovateľa Leona Bloya: „Je len jediný smútok – smútok z toho, že nie sme svätí“. Potom položil otázku:

„Takže, kto je šťastný v betlehemskej scéne? Poviete mi: samozrejme sú to Panna Mária a svätý Jozef! Áno, ale nemyslime si, že to bolo pre nich ľahké: svätí sa takými nerodia, stávajú sa nimi, a to platí aj pre nich.“

Radostnými postavami sú tí pastieri, ktorí prejavili svätosť svojou odpoveďou na anjelovu správu, nadviazal ďalej Svätý Otec:

„V betlehemskej scéne je často mladý pastierik, ktorý upiera pohľad k jaskynke v zasnívanej a fascinujúcej atmosfére: pastier tak vyjadruje žasnúcu radosť toho, kto prijíma tajomstvo Ježiša s dušou dieťaťa. Toto je znak svätosti: zachovať si schopnosť žasnúť, zadiviť sa nad Božími darmi, jeho „prekvapeniami“. A tým najväčším darom a prekvapením, ktoré je vždy nové je Ježiš.“

V betlehemoch často nachádzame aj remeselníkov, pokračoval výpočtom radostných postáv pápež František: napr. obuvník, kováč, pekár, ktorí sú ako „infikovaní“ radosťou celej udalosti, teda narodením Ježiša. Takže aj ich práca je posvätená prítomnosťou Ježiša, jeho príchodom medzi nás. A tu Svätý Otec vyzval premýšľať o našej práci:

„Práca má samozrejme vždy podiel námahy, je to normálne. ... Ale ak každý v nej odrazí trochu svätosti Ježiša, stačí trošku, malý záblesk - úsmev, pozornosť, láskavosť ospravedlnenie - potom sa celé pracovné prostredie stáva „dýchateľnejším“, nie je tak?

Zjemní sa ťaživá klíma, ktorú niekedy my muži a ženy vytvárame našou aroganciou, uzatváraním sa, predsudkami, a aj sa pracuje lepšie, plodnejšie.“

Pracovnú atmosféru naopak dokáže poškodiť klebetenie, pred ktorým Svätý Otec František ani pri tejto príležitosti nezabudol varovať. 

Pápež dosvedčil svoju skúsenosť, že aj vo Vatikáne na pracovisku existuje povestná „svätosť od vedľajších dverí“. Nie sú to svätí z obrázka, ale „normálni svätí“:

„Tento rok sú to už moje šieste Vianoce ako Rímskeho biskupa, a musím povedať, že som spoznal som viacero svätcov a svätíc, ktorí tu pracujú. Zvyčajne sú to ľudia, ktorí sa nezdajú, jednoduchí, skromní, ale ktorí robia veľa dobra v práci a vo vzťahoch s ostatnými. A sú to ľudia radostní nie preto, že sa vždy smejú, ale preto, lebo majú v sebe pokoj a vedia ho prenášať iným. A kde pramení ten pokoj? Vždy v Ježišovi, Bohu s nami, ktorý je zdrojom našej radosti, osobnej aj rodinnej, aj tej v práci.“

Medzi rodinnými príslušníkmi vatikánskych zamestnancov Svätý Otec pozdravil aj 93-ročnú pani, ktorú oslovil „bisnonna“ (prababka) a rozosmial ju svojou typickou bezprostrednosťou.

( TK KBS, RV mh; ml ) 20181221033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]