TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charita víta schválenie Globálneho kompaktu o legálnej migrácii
P:3, 18. 12. 2018 11:33, DOMBratislava 18. decembra (TK KBS) Slovenská katolícka charita víta schválenie Globálneho kompaktu o bezpečnej, riadnej a legálnej migrácii. SKCH sa pri príležitosti Medzinárodného dňa migrantov pripája k oficiálnemu stanovisku organizácie Caritas Europa aCaritas Internationalis. Medzinárodný dokument OSN považujú charitné organizácie za dobrý nástroj pre jednotlivé vlády, s ktorým môžu posilniť kontrolu nad ľudskou mobilitou.

Viac ako 160 krajín 10. decembra 2018 schválilo vmarockom Marakéši na medzinárodnej konferencii na najvyššej vládnej úrovni Globálny migračný kompakt. OSN chce dokumentom zlepšiť medzinárodnú spoluprácu štátov voblasti migrácie ľudí na svete. Migračný pakt nebol prijatý jednohlasne, odmietla ho napríklad Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Spojené štáty americké, Austrália a v neposlednom rade aj naša krajina, Slovenská republika. Podľa Huga Glossa, manažéra humanitárnej pomoci SKCH, téma Globálneho kompaktu v slovenskej spoločnosti silno zarezonovala, nebola však podstatou konštruktívneho dialógu. „Boli sme svedkami toho, ako verejný diskurz ovládol skôr strach než vecné argumenty a následne sme premeškali príležitosť pripojiť sa ku krajinám, ktoré dohodu o spolupráci na riešení migrácie prijali,“ konštatuje Hugo Gloss.

SKCH sa domnieva, že Slovensko by získalo viac, ak by v prípade dohody o migrácii spolupracovalo s medzinárodnou komunitou. „Veríme, že v budúcnosti ochotnejšie pristúpime k dialógu a aktívnejšie prijmeme zodpovednosť za našich občanov odchádzajúcich do zahraničia i za ľudí, ktorí prichádzajú žiť na Slovensko. Zabúda sa na to, že aj oni našu krajinu rozvíjajú a robia lepšou. Naším východiskom by nemal byť strach, ale dôvera vto, že spoločne dokážeme vytvárať podmienky, ktoré prispejú k bezpečnej migrácii prospešnej pre všetkých,“ dodáva Erich Hulman generálny sekretár SKCH.

Slovenská katolícka charita súhlasí s tlačovým vyhlásením, ktoré k Medzinárodnému dňu migrantov vydala Caritas Europa. Luc van Looy, prezident Caritas Europa v ňom hovorí: „Vyzývame všetky signatárske krajiny, vrátane členských štátov EÚ, aby začali realizovať globálny kompakt o migrácii - vynikajúci nástroj, ktorý vládam umožňuje posilniť kontrolu nad ľudskou mobilitou. Zdôrazňuje tiež výhody migrácie a znižuje potenciálne obavy a výzvy, ktoré s ňou súvisia.“ To, že medzinárodný dokument je v súčasnosti nesmierne dôležitý, pripomenul vo svojom vyjadrení aj prezident Caritas Internationalis, kardinál Luis Antonio Gokim Tagle. „Prijatie a implementácia Globálneho kompaktu o bezpečnej, riadnej a legálnej migrácii bude dôležitým krokom pre vlády v boji proti rastúcej stigmatizácii v súvislosti s migráciou a podpore zachovania ľudskej dôstojnosti a práv. Vo svete, ktorý sa usiluje o to, aby prijal svoju globalizovanú identitu, bude globálny kompakt znamením spolupráce a jednoty, ktorá ponúkne ďalekosiahlu nádej pre našu spoločnú budúcnosť. "

Podľa Charít Globálny migračný kompakt dáva krajinám návod ako pristupovať k migrácii spoločne s ohľadom na ľudské práva, a ako riešiť naliehavé otázky ako sú bezpečné a legálne migračné cesty, príspevok migrantov k rozvoju, boj proti obchodovaniu s ľuďmi či pracovné zneužívanie. Naglobálny kompakt OSN reagoval nedávno aj pápež František. Najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi dúfa, že medzinárodná komunita bude konať so „zodpovednosťou, solidaritou asúcitom voči tým, ktorí zrôznych dôvodov opúšťajú svoje krajiny.“ Slovenská katolícka charita, podľa slov jej generálneho sekretára Ericha Hulmana verí, že takéto hodnoty prijme aj slovenská vláda a verejnosť.

TK KBS informovala Sylvia Hamadejová( TK KBS, sha; ml ) 20181218025   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 350 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020