TK KBS

Dnes je pondelok 30. 03. 2020   Meniny má Vieroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vianoce už zavítali medzi mladých so zdravotným znevýhodnením
P:3, 14. 12. 2018 13:19, DOMStará Ľubovňa 14. decembra (TK KBS) V utorok 11. decembra sa konalo predvianočné stretnutie deti a mladí so zdravotným znevýhodnením z Domu sv. Anny v Starej Ľubovni. V spolupráci so Špeciálnou základnou školou sv. Anny si pre rodičov a priateľov pripravili darček v podobe kultúrneho programu a stvárnení vianočných tradícii Od Lucie do Vianoc. Spoločné vianočné posedenie pripravili deti a mladí so zdravotným znevýhodnením. Program dňa začali v Chráme Matky ustavičnej pomoci v Starej Ľubovni, kde spoločnou liturgiou vyslovili slová vďaky a chvály za celý uplynulý rok. Na liturgii sa podieľali aj deti. Niektorí chlapci pomáhali miništrovaním a ostatní obohatili svätú liturgiu spevom.

Pre svojich rodičov si školáci a mladí pripravili kultúrny program, ktorý nacvičovali pod odborným vedením pracovníkov. V ňom ukázali ako napredujú školáci v abecede, a tiež si pripravili milý tanček. „Teším sa, že dnes sme sa v tom predvianočnom zhone mohli zastaviť. Nielen fyzicky, ale aj v hlave a v srdci zastaviť tok myšlienok a túžob a vychutnať si spoločný čas,“ povedal Ján Rusiňák, riaditeľ Špeciálnej školy sv. Anny. Talent, napredovanie a dni prípravy vyvrcholili u mladých z Domu sv. Anny divadelným prevedením vianočných tradícii na Ondreja, Luciu i Štedrý deň. „Každoročnou pomyselnou bodkou pre naše deti, rodičov aj zamestnancov je predvianočné posedenie, na ktoré sa deti a mladí dlhé týždne pripravujú a tešia. Na ňom spoločne bilancujeme napredovanie mladých, poďakujeme za dôveru a tešíme sa zo spoločnej prítomnosti,“ priblížila Monika Markovičová, vedúca Domu sv. Anny. Hosťom dňa bol spevácky zbor Faustínky z Domu sv. Faustíny – domov na polceste pre ženy v núdzi vo Svidníku. Tí poctili divákov svojimi piesňami, básňou i rusínskymi skladbami, ktoré predviedli s hosťom Tomášom Michalom Babjakom. „Je neuveriteľné sledovať každý rok, čo dokážu naše deti nacvičiť a odprezentovať. Niektoré z nich sa pred tým nedokázali naučiť báseň alebo mali trému. Dnes akoby sme sa pozerali na ozajstných hercov. Ďakujeme celému tímu pracovníkov za ich obetavú prácu“, povedala s dojatím v očiach pani Mária, mamka jedného z klientov. Každoročná tradícia organizovania predvianočného posedenia je darčekom od detí pre svojich rodičov. Je dňom pokoja, radosti a spoločného zhodnotenia úspechov školákov i klientov.

Dom sv. Anny je zariadenie s kombinovanými službami, ktoré zastrešuje viaceré sociálne, zdravotnícke a doplnkové služby. Službami sa snažíme zvyšovať nezávislosť detí a mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením a skvalitňovať ich život. Snažíme sa ich integrovať do majoritnej spoločnosti a vytvárať funkčnú sieť služieb na podporu sebarealizácie ľudí  so zdravotným znevýhodnením a ich rodín. Vďaka Špeciálnej základnej škole sv. Anny, ktorá sídli v našich priestoroch, prepájame sociálnu rehabilitáciu a rozvoj pracovných zručností s edukačným procesom.

TK KBS informovala Silvia Hrabčáková( TK KBS, shr; ml ) 20181214027   |   Upozorniť na chybu v správe

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020