TK KBS

Dnes je pondelok 30. 03. 2020   Meniny má Vieroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenská katolícka misia v Bruseli podporila koledníkov Dobrej noviny
P:3, 12. 12. 2018 10:45, ZAHBrusel 12. decembra (TK KBS) Druhá adventná nedeľa patrila v Bruseli pravidelnej adventnej slávnosti “Vianoce predo dvermi”. Krajania v Belgicku týmto otvorili charitatívne koledovanie na podporu Dobrej noviny.

Slovenská katolícka misia v Belgicku, ktorá združuje komunitu Slovákov a Čechov žijúcich v Bruseli, Gente a širšom okolí, sa do Dobrej noviny zapojila už po trinástykrát. “Teší ma, že Vianoce predo dvermi predstavujú duchovnú, spoločenskú ako i kultúrnu udalosť, ktorá v čase adventu spája naše spoločenstvo Slovákov, Čechov i všetkých ľudí dobrej vôle,” predstavil projekt duchovný správca Slovenskej katolíckej misie v Bruseli Ivan Ružička.

Malí koledníci od novembra pravidelne, každé nedeľné popoludnie nacvičovali pod vedením Miroslavy Lindenthálovej slovenské i české koledy. Hudobne ich doprevádzali starší koledníci v zastúpení mládeže i dospelých. V druhej časti programu vystúpil slovenský folklórny súbor FS Ostroha z Dublinu, ktorý prišiel podporiť charitatívnu udalosť na vlastné náklady.

Predvianočnú atmosféru tak oživili ľudové piesne a pestré slovenské kroje. Celé pásmo kolied zakončili speváci piesňou Tichá noc v slovenčine, češtine, francúzštine a angličtine.

Na trinástom ročníku Dobrej noviny v Belgicku sa osobne zúčastnil i jej zakladateľ Marián Čaučík, ktorého potešila príjemná atmosféra: “Vnímam silu, ktorú spoločenstvo Slovenskej katolíckej misie v Bruseli ponúka vďaka tomu, že spája Slovákov zo všetkých kútov zeme.“

Dobrá novina organizuje a zaisťuje kolednícke vystúpenia po celom Slovensku s cieľom podporiť charitatívne projekty v rozvojovej Afrike. Minulý rok sa vykoledovalo viac ako jeden milión stotisíc eur. Výťažok tohto 24. ročníka je určený podporu komunitne zameraných služieb pre deti so zdravotným postihnutím v Ugande.

Adventná nedeľa sedem, či tisíc sedemsto kilometrov od domoviny nutne vonia nostalgiou. Slovenské gazdinky preto vykúzlili domácu kapustnicu, bryndzové pirohy, lokše, klobásy, šúľance ako i rôzne koláče a dobroty.

Nechýbalo varené víno a horúca medovina. Návštevníci taktiež využili príležitosť nakúpiť si tradičné vianočné oplátky, trubičky, med, perníčky či vianočné sviece a ozdoby. Pozvanie zažiť atmosféru slovenských a českých vianočných sviatkov prijali i mnohí Belgičania a zahraniční návštevníci.

Do príprav sa zapojili mnohí dobrovoľníci z radov farníkov. Udalosť, ktorá šíri slovenské vianočné tradície, sa uskutočnila i vďaka podpore Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí a viacerých sponzorov.

TK KBS informovala Kamila Trojanová( TK KBS, ktr; ml ) 20181212023   |   Upozorniť na chybu v správe

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020