TK KBS

Dnes je pondelok 30. 03. 2020   Meniny má Vieroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O mesiac vyrazí skupina Slovákov na Svetové dni mládeže do Panamy 
P:3, 12. 12. 2018 09:30, DOMBratislava 11.december (TK KBS) Už o mesiac vyrazí skupina mladých Slovákov na Svetové dni mládeže (SDM) do Panamy. Ako prvý vyrazí do krajiny organizačný tím SDM. Z Viedne odcestuje v piatok 11. januára, príchod do Panamy je naplánovaný na sobotu 12. januára. Počas nasledujúcich troch dní bude očakávať príchod viac ako 200 mladých pútnikov zo Slovenska. Prípravy na samotné stretnutie sú preto vo finálnej fáze, informoval na webovej stránke tím SDM.

Balíky pútnika

„V týchto dňoch postupne skladáme jednotlivé časti slovenského balíka pútnika, aby sme ho následne mohli odovzdať slovenským pútnikom,“ uviedol Ondrej Chrvala, vedúci organizačného tímu SDM. Celý slovenský balík pútnika obsahuje tričko, odznaky a magnetky na výmenu a praktickú info brožúrku. Celý je zabalený v ekologickej papierovej taške a označený logom SDM. Okrem balíčka pútnika je pre účastníkov SDM pripravený aj originálny slovak dress, ktorý pozostáva s mikiny a panamského klobúka. Jeho autorom je mladý bohoslovec Pavol Reisel. „Mojim cieľom bolo priniesť kúsok zo symbolov Slovenska do Panamy. Verím, že sa naši mladí aj vďaka jednotnému oblečeniu v tomto medzinárodnom dave nestratia,“ uviedol Pavol, ktorý je tiež členom organizačného tímu SDM. 

Prípravné stretnutie

Okrem materiálneho vybavenia, ktoré sa v týchto dňoch kompletuje, dostali všetci registrovaní účastníci SDM pozvánku na druhé prípravné stretnutie pred samotnými SDM, ktoré sa uskutoční v sobotu 15. decembra 2018 v priestoroch Auly sv. Jána Pavla II na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Okrem praktických informácií pred cestou sú pripravené aj aktuálne novinky priamo od organizátorov z Panamy či rady lekárov. „Verím, že čím viacerí mladí príjmu naše pozvanie a zúčastnia sa aj druhého prípravného stretnutia. Okrem pripravených prezentácií bude opäť vytvorený priestor na ich praktické otázky,“ doplnil Ján Michalský, člen organizačného tímu SDM. Na prípravnom stretnutí si budú môcť účastníci prevziať pripravený slovenský balíček pútnika, ako aj vopred objednaný Slovak dress.

Na Svetové dni mládeže 2019 v Paname sa doteraz prihlásilo 200-tisíc mladých zo 155 krajín sveta, mnohí však prídu bez registrácie. Informovali o tom organizátori podujatia na stretnutí 11. decembra vo Večnom meste. Novinárom predstavili najnovšie štatistiky týkajúce sa tohto očakávaného podujatia, ktoré sa začne už 22. januára. „Bude to veľká oslava viery“, uviedol arcibiskup Panamy, Mons. José Domingo Ulloa. Medzi ústredné témy stretnutia s mottom „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa Tvojho slova“ (Lk 1, 38) budú podľa jeho slov patriť aj migrácia či domorodí obyvatelia.

Vyše 200 tisíc prihlásených

Ako organizátori SDM v Paname uviedli na stretnutí zorganizovanom talianskou organizáciou ISCOM – Inštitútom pre komunikáciu a informačnú technológiu, z vyše 200 tisíc prihlásených účastníkov SDM ukončilo procedúru prihlasovania 37 tisíc mladých a ďalších 168-tisíc je v procese. Medzi dobrovoľníkmi zapojenými do logistiky, asistencie a prípravy budú mnohí z Brazílie, Kostariky, z Francúzska či Poľska. Mnoho mladých príde na SDM aj bez registrácie, uviedol vedúci komunikácie panamských SDM Giancarlos Candanedo.

V centre pozornosti bude aj migrácia a domorodci

Na SDM v Paname sa zúčastní aj tisícka domorodých obyvateľov z rozličných častí sveta. Tri dni pred začatím SDM sa totiž v Paname uskutoční Svetové stretnutie domorodej mládeže a jeho účastníci budú ďalej pokračovať v oficiálnom SDM.Arcibiskup Panamy Mons. José Domingo Ulloa potvrdil, že významnou témou svetového stretnutia mladých bude migrácia, pričom pripomenul karavánu migrantov smerujúcu do USA z Hondurasu, Salvádoru a Guatemaly.

Mladí majú byť protagonistami zmeny k lepšiemu

„Očakávame pápeža, ako aj nádej, ktorú prinesie pre celú Strednú Ameriku – mladí budú podnietení, aby sa stali protagonistami zmeny“ – uviedol ďalej arcibiskup Panamy, pričom poukázal na to, že práve Máriino bezpodmienečné „áno“ je cestou k budovaniu nového sveta. Mons. Domingo Ulloa zároveň potvrdil, že pápež František sa v Paname stretne so všetkými biskupmi. Zároveň zdôraznil, že stredoamerická Cirkev je „Cirkvou mučeníctva“ a mladí tu potrebujú hodnoverné vzory, akými boli aj svätí: Oscar Romero, Ružena Limská, José Sanchez Rio či Ján Pavol II. Miestna Cirkev sa usiluje pomôcť množstvu mladých, ktorí nemajú finančné prostriedky, aby sa zúčastnili na SDM, pripomenul arcibiskup.

Zo Slovenska sa chystá do Panamy 200 ľudí

Zo Slovenska je na 34. SDM v Paname prihlásených 200 ľudí. Registráciu, ktorá trvala do konca októbra, zabezpečila Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Mladí Slováci sa do Panamy oficiálne začali pripravovať na letnom Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove. Na predchádzajúcich SDM v Krakove sa zúčastnilo okolo 4000 Slovákov.

Zdroje: Organizačný tím SDM / Vatikánsky rozhlas SK( TK KBS, RV zk, ot; ml ) 20181212019   |   Upozorniť na chybu v správe

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020