[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 09. 2023   Meniny má Zdenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež zapálil na začiatku Adventu sviecu kampane ACN za mier v Sýrii
P:3, 03. 12. 2018 09:05, ZAH

Vatikán 3. decembra (RV) V prvú nedeľu Adventu Svätý Otec pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána zapálením symbolickej sviece a spoločnou prosbou k Bohu vyprosoval mier pre Sýriu. Otvoril tak celosvetovú kampaň Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej cirkvi, do ktorej je zapojených 50 tisíc detí v sýrskych mestách postihnutých vojnou.

- -

V plnom znení prinášame príhovor Svätého Otca Františka pred modlitbou Anjel Pána pri poludňajšom stretnutí s veriacimi zhromaždenými na Vatikánskom námestí v Prvú adventnú nedeľu 2. decembra 2018.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dneškom začína Advent, liturgické obdobie, ktoré nás pripravuje na Vianoce, keď nás pozýva zdvihnúť zrak a otvoriť si srdcia na prijatie Ježiša. Počas Adventu nežijeme len v očakávaní Vianoc; sme tiež pozvaní oživovať naše očakávanie slávneho návratu Krista – keď opäť príde na konci časov –, pripravovať sa na konečné stretnutie s ním robením dôsledných a odvážnych rozhodnutí. Pripomíname si Kristovo narodenie a očakávame jeho slávnostný návrat, ako aj naše osobné stretnutie s ním: ten deň, keď si nás Pán povolá k sebe. V nasledujúcich štyroch týždňoch sme pozvaní zanechať rezignovaný a rutinný spôsob života a vykročiť živení nádejou a snami o novej budúcnosti. Evanjelium dnešnej nedele (porov. Lk 21,25-28.34-36) hovorí práve o tom; varuje nás, aby sme nepodľahli egocentrickému štýlu života či horúčkovitému rytmu bežných dní. Zvlášť ostro zaznievajú slová Ježiša: „Dávajte si pozor, aby vaše srdcia neoťaželi obžerstvom, opilstvom a starosťami o tento život, aby vás onen deň neprekvapil. […]

Lebo príde ako osídlo na všetkých, čo bývajú na povrchu celej zeme. Preto bdejte celý čas a modlite sa...“ (v. 34.36).

Bdieť a modliť sa: to je spôsob ako prežívať toto obdobie od dnešného dňa až do Vianoc. Byť bdelými a modliť sa. Vnútorná zaspatosť sa totiž rodí z točenia sa len okolo nás samých a zo zablokovania sa do uzavretosti vlastného života s našimi problémami, radosťami a bolesťami, no stále sa točiac len okolo nás samých. Ale toto unavuje, toto nudí, toto nás uzatvára pred nádejou. Tu je koreň otupenosti a lenivosti, o ktorej sa hovorí v Evanjeliu. Advent nás pozýva usilovne bdieť, pozerať smerom von z nás samých, rozšíriť si myseľ a srdce, aby sme sa otvorili potrebám ostatných ľudí, bratov a sestier, túžbe po novom svete. Je to túžba toľkých národov sužovaných hladom, nespravodlivosťou a vojnou; je to túžba chudobných, slabých a opustených. Je to príhodný čas otvoriť si srdce a klásť si konkrétne otázky ako a pre koho vlastne žijeme náš život.

Druhým postojom pre správne prežívanie obdobia očakávania Pána je postoj modlitby. „Vzpriamte sa, zodvihnite hlavu, lebo sa blíži vaše vykúpenie“ (v. 28), napomína nás Evanjelium sv. Lukáša. Máme pozdvihnúť zrak a modliť sa, nasmerovať naše myšlienky a srdcia na Ježiša, ktorý má prísť. Zdvíhame zrak vtedy, keď niečo alebo niekoho očakávame. My očakávame Ježiša, chceme ho vyčkať v modlitbe, ktorá sa úzko spája s bdením. Modliť sa, očakávať Ježiša, otvoriť sa voči druhým, byť bdelými, neuzatvárať sa do seba. Ak ale myslíme na Vianoce v atmosfére konzumizmu, v zháňaní sa za tým, čo možno kúpiť na taký alebo onaký účel, ako na svetskú oslavu, potom keď bude Ježiš prechádzať, nestretneme sa s ním. My však Ježiša očakávame a chceme na neho čakať v modlitbe, ktorá sa úzko spája s bdelosťou.

Nuž akú perspektívu má naše modlitbové očakávanie? V Biblii nám to ukazujú najmä hlasy prorokov. Dnes sú to slová Jeremiáša, ktorý hovorí k ľudu ťažko skúšanému exilom a ohrozenému stratou vlastnej identity. Aj nám kresťanom, ktorí sme tiež Božím ľudom, hrozí, že sa zosvetštíme a stratíme svoju identitu, či skôr „spohanštíme“ kresťanský spôsob života. Preto potrebujeme Božie slovo, ktoré nám skrze proroka hovorí: „Hľa, blížia sa dni... , keď splním prísľub spásy, ktorý som dal... V tých dňoch a v tom čase vyklíči z Dávida spravodlivý výhonok, ktorý bude konať právo a spravodlivosť na zemi“ (33,14-15). A tým spravodlivým výhonkom je Ježiš; ten Ježiš, ktorý prichádza a ktorého očakávame. Panna Mária, ktorá nám prináša Ježiša, žena očakávania a modlitby, nech nám pomáha posilniť si nádej v prísľuby jej Syna Ježiša, aby sme i napriek pohnutým dejinách mohli zakúšať, že Boh vždy zostáva verný a vie si poslúžiť aj chybami ľudí, aby zjavil svoje milosrdenstvo.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- -

Predvianočná kampaň modlitby, pomoci a solidarity má názov „Sviece za mier v Sýrii“. Veľkú sviecu, ktorú zapálil pápež František v okne Apoštolského paláca pred zrakmi veriacich zhromaždených na Námestí sv. Petra, vyrobili deti zo štvrte Bab Touma v historickom centre Damasku. Sviecu zdobia fotografie sýrskych detí a logo kampane s detskou rukou predstavujúcou krídla holubice.

Svätý Otec sa po adventnom príhovore a modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania spolu s veriacimi osobitne pomodlil za pokoj v Sýrii jeden Zdravas. Predtým sa im prihovoril týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry, Advent je čas nádeje. V tejto chvíli sa chcem stotožniť s nádejou na pokoj pre deti Sýrie, milovanej Sýrie, trýznenej vojnou trvajúcou už osem rokov. Preto sa pripájam k iniciatíve „Pomoci trpiacej Cirkvi“ a zapálim teraz sviecu, spoločne s mnohými deťmi, ktoré urobia to isté - so sýrskymi deťmi a s mnohými veriacimi vo svete, ktorí dnes zapaľujú svoje sviece.

Nech tento plameň nádeje i množstvo ďalších plamienkov nádeje rozoženie vojnové chmáry! Modlime sa a pomáhajme kresťanom, aby zostali v Sýrii a na Blízkom východe ako svedkovia milosrdenstva, odpustenia a zmierenia. Nech plameň nádeje dorazí aj k tým, čo v týchto dňoch trpia konfliktmi a napätiami v rôznych iných častiach sveta, blízkych i vzdialených. Nech im modlitba Cirkvi pomáha cítiť blízkosť verného Boha a nech pohne svedomie každého k úprimnému úsiliu o pokoj. A nech Boh, náš Pán, odpustí tým, čo vedú vojnu, tým, čo vyrábajú zbrane na vzájomné ničenie a nech obráti ich srdce. Modlime sa za mier v milovanej Sýrii. Zdravas, Mária...“

- -

Iniciatíva „Sviece za mier v Sýrii“ sa začala v Sýrii, keď miestne kresťanské komunity spolu s ACN pozvali školákov z celej krajiny, aby kreslili a písali posolstvá mieru. Zapojilo sa 50 000 detí z miest, ktoré sú najviac poznačené vojnou. Deti z Aleppa, Damasku, Homsu, Marmarity, Tartusu, Lakatie a Hassaké sa spoločne modlili a zdobili ochranné kryty na sviece symbolmi mieru, aby tak svetu doručili svoju správu – túžbu po mieri v Sýrii. Následne sa stretnú na procesiách so zapálenými sviecami. Hlavnými obeťami konfliktu, ktorý stále prebieha, sú totiž práve tieto sýrske deti. Kvôli vojne prichádzajú o domovy, o rodinných príslušníkov aj o možnosť vzdelávať sa a prežiť pokojné detstvo. Zničených bolo viac ako 3 000 škôl, 5,5 milióna ľudí ušlo zo Sýrie a 6,3 milióna ľudí síce žije vo svojej krajine, ale ako vnútorne vysídlené osoby. Len sýrsky vzdelávací systém prišiel v dôsledku vojny o 150 000 odborníkov vrátane učiteľov.

Symbolickú sviecu, ktorú zapálil Svätý Otec, vytvoril miestny remeselník zo štvrte Bab Touma v Starom meste sýrskeho hlavného mesta Damask. Zdobia ju fotografie detí z Aleppa a logo iniciatívy – detská ruka, ktorá predstavuje rozprestreté krídla holubice. ACN vyzýva ľudí dobrej vôle na celom svete, aby odpovedali na volanie sýrskych detí. Medziiným ich pozýva, aby spoločne so Svätým Otcom zapálili sviece, a vyslali tak posolstvo nádeje a znásobili hlas detí, ktorý svet často nepočúva. V mene sýrskych detí prehovorila pápežská nadácia aj v roku 2016, keď do Európskeho parlamentu doručila ich kresby vyjadrujúce túžbu po mieri.

Slovenská národná kancelária ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi sa k medzinárodnému úsiliu pripojila kampaňou Pomoc pre Sýriu, ktorú otvorila minulý týždeň. Pri tejto príležitosti Slovensko navštívil sýrsky katolícky arcibiskup z Aleppa Mons. Antoine Chahda, ktorý sa v siedmich mestách prihováral slovenským veriacim. Okrem iného povedal: „Ako arcibiskup z mesta Aleppo vám ďakujem za vaše modlitby. Táto vojna sa ešte neskončila, ale veľmi dúfame, že čoskoro sa skončí. Ďakujeme, že nezabúdate na Sýriu.“

Pápežská nadácia chce svojou pomocou poskytnúť sýrskemu ľudu konštruktívnu podporu zameranú nielen na núdzovú pomoc a zabezpečenie akútnych potrieb, ale aj na budovanie základov pokojnej budúcnosti krajiny. Pre Sýrčanov bude aj naďalej zabezpečovať ubytovanie, energie, rekonštrukciu domov a kostolov, vzdelávanie detí a mládeže, lekársku i terapeutickú opateru, ako aj pastoračnú starostlivosť. Pre 15 000 detí spomedzi tých najchudobnejších chce nadácia pripraviť skromné vianočné balíčky, aby im aj takýmto spôsobom prinavrátila detskú radosť. Viac o možnosti podpory pokojnej budúcnosti Sýrie nájdete na www.pomocpresyriu.sk, uvádza ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

-

Pápežská nadácia ACN už v roku 2016 tlmočila volanie sýrskych detí po pokoji, keď ich kresby priniesla do Európskeho parlamentu. Tentoraz si ACN predsavzalo zhromaždiť pomocou kampane „Sviece za mier v Sýrii“ ďalších 15 miliónov eur od darcov na krízovú, rekonštrukčnú a pastoračnú pomoc Sýrii. Od začiatku vojnového konfliktu v roku 2011 nadácia prispela na pomoc trpiacemu sýrskemu obyvateľstvu sumou vyše 29 miliónov eur.

( TK KBS, RV mk, jb, ACN; ml ) 20181203025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]