[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 05. 2022   Meniny má Dušan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odborníci ukázali príklady citlivých riešení pre nevyužívané kostoly
P:3, 01. 12. 2018 20:38, ZAH

Rím 1. decembra (RV) „Už tu Boh nebýva? Nevyužívané bohoslužobné miesta a integrované využitie cirkevných kultúrnych pamiatok“. Medzinárodná konferencia s týmto názvom na rímskej Gregoriane dala dohromady 35 delegátov z 23 biskupských konferencií z Európy, Severnej Ameriky a Austrálie a ďalších odborníkov z Talianska i iných krajín, medzi ktorými nechýbali ani Slováci.

Podujatie sprevádzala výstava dvanástich príkladov vhodného využitia bývalých posvätných objektov, ktoré už viac neslúžia na kultové účely, ale dostali nové poslanie, najmä ako diecézne múzeá, priestory pre kultúrne podujatia, výstavy, galérie či knižnice.

Súčasťou sprievodnej prezentácie bol aj výskumný projekt zo Slovenska o ohrozených kostoloch v regióne Gemer. 

Konferenciu v dňoch 29. – 30. novembra zorganizovala Pápežská Gregorova univerzita v spolupráci s Pápežskou radou pre kultúru a Konferenciou biskupov Talianska. Na konferenciu zaslal písomné posolstvo pápež František, v ktorom účastníkom adresoval niekoľko teologických a pastoračných podnetov.

Za očakávaný prínos odbornej reflexie Svätý Otec označil vnímanie šírky problematiky a podelenie sa s konkrétnymi dobrými skúsenosťami z praxe. V závere svojho listu, ktorý pri otvorení konferencie prečítal predseda Pápežskej rady pre kultúru kardinál Gianfranco Ravasi, pápež František píše:

„Konferencia nepochybne prinesie návrhy a naznačí línie ako konať, ale konkrétne a definitívne rozhodnutia prislúchajú biskupom. Im živo odporúčam, aby každé rozhodnutie bolo plodom spoločného uvažovania vedeného uprostred kresťanskej komunity a v dialógu s občianskou spoločnosťou. Zrušenie nemá byť prvým a jediným riešením, nad ktorým by sa uvažovalo, a nikdy sa nemá robiť s pohoršením veriacich.“

Zo Slovenska sa na pozvanie Pápežskej rady pre kultúru zúčastnila na konferencii historička umenia PhDr. Alena Piatrová, PhD., ktorá je členkou Rady KBS pre kultúru, ďalším zástupcom, ktorého organizátori pozvali ako prezentátora vybraného projektu bol Ing. arch. Róbert Erdélyi, PhD. Na konferencii sa zúčastnila aj zástupkyňa sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR Ing. arch. Zuzana Ondrejková, PhD.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20181201008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním