TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove vyhlásia výsledky Gorazdovho literárneho Prešova 2018
P:3, 30. 11. 2018 17:21, DOMPrešov 30. novembra (TK KBS) V sobotu 1. decembra 2018 sa v prešovskom Divadle Jonáša Záborského uskutoční slávnostné vyhlásenie výsledkov Celoštátnej súťaže v tvorbe duchovnej poézie, prózy a drámy s medzinárodnou účasťou – XXIII. Gorazdovho literárneho Prešova.
XXIII. Gorazdov literárny Prešov je súčasťou XXIX. svätogorazdovských dní na Slovensku a druhej Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2016 – 2025, nad ktorými desiatykrát prevzal záštitu exprezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Uskutočnením slávnostného Dňa sv. Gorazda v Kútoch v roku 1990 ako prvého podujatia Svätogorazdovských dní na Slovensku sa zaznamenal zrod novodobej duchovno-kultúrnej, národno-vlasteneckej svätogorazdovskej tradície.

Súťaž je platformou na rozvoj nábožensky orientovanej literárnej spisby a jej odborné usmerňovanie. Súťaž je celoštátna, s medzinárodnou účasťou. Orientuje sa na autorov všetkých vekových kategórií, ktorí vo svojom literárnom diele stvárňujú prvopočiatky našich národných kresťanských dejín a tradícií, zachytávajú život významných osobností národnej a kresťanskej histórie i súčasnosti, oceňujú a oslavujú duchovné hodnoty kresťansky orientovanej kultúry.

Súťaž nie je tematicky ohraničená. Autori by sa však vo svojich literárnych prácach mali inšpirovať predovšetkým dielom nášho prvého po mene známeho literáta, spisovateľa, prekladateľa – svätého Gorazda. Gorazdovi sa pripisuje autorstvo omšovej knihy Kyjevské listy, spoluautorstvo na dielach Život Konštantína a Život Metoda (podľa P. J. Šafárika, E. Paulinyho, Š. Ondruša i ďalších bádateľov plné autorstvo diela Život Metoda). Gorazd sa výraznou mierou pričinil aj o prvé preklady do staroslovenského jazyka, najmä o preklad Svätého Písma, ale aj literárnych, pedagogických, právnických a iných textov.

Významnou tematickou dominantou XXIII. Gorazdovho literárneho Prešova sú jubileá súvisiace so schválením slovanskej liturgie pápežom Hadriánom II., s vysvätením Gorazda, Klimenta a Nauma za kňazov a Angelár a Sáva za diakonov, s výročím schválenia prekladu liturgie do staroslovenčiny, s výročiami súvisiacími s našou modernou štátnosťou a s výročiami jedného zo spoluzakladateľských subjektov GLP – Gréckokatolíckej cirkvi pripadajúcimi na rok 2018.

Rok 2018 bol vyhlásený za Európsky rok kultúrneho dedičstva a za Rok slovenskej štátnosti V národných tradíciách to budú jubileá viažuce na akty súvisiace s našou štátnosťou – vznik prvej Česko Slovenskej republiky (28. 10. 1918 Praha – 100. výročie); prijatie Martinskej deklarácie (30. 10. 1918 Martin – 100. výročie) a vznik samostatnej Slovenskej republiky (1. 1. 1993 – 25. výročie).

V kresťanských tradíciách to budú jubileá – 1150. výročie schválenia slovanskej liturgie pápežom Hadriánom II. na prelome rokov 867/868; 1150. výročie vysvätenia Gorazda, Klimenta a Nauma za kňazov a Angelár a Sáva za diakonov (Historická udalosť, pri ktorej pápež Hadrián II. v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore prijal z rúk sv. Cyrila a Metoda bohoslužobné knihy preložené do staroslovenskej reči, požehnal ich a položil na oltár, sa datuje do prvých mesiacov roka 868.

XXIII. GLP je zasvätený aj výročiam Gréckokatolíckej cirkvi pripadajúcim na rok 2018. Okrem iného sú to 200 rokov Prešovskej eparchie, 130. výročie narodenia blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča, 50. výročie vzkriesenia gréckokatolíckej cirkvi po jej 18 rokov trvajúcom zákaze a 10. výročie založenia prešovskej metropolitnej cirkvi a povýšenie prešovského biskupstva na arcibiskupstvo.

Ciele súťaže:
- prispieť k poznaniu života a diela sv. Gorazda, prvého po mene známeho vzdelanca – polyshitora a svätca slovenského pôvodu,
- prispieť k poznaniu života a diela sv. Metoda, iniciovať tvorbu duchovnej poézie, prózy a drámy na Slovensku;
- vytvoriť platformu na odborné usmerňovanie takejto tvorby a tvorivý dialóg autorov, ktorí sa venujú nábožensky orientovanej literárnej spisbe.

Podmienky súťaže:
- Na súťaži sa môže zúčastniť každý občan Slovenskej republiky aj Slovák žijúci v zahraničí, tvoriaci v slovenskom jazyku, ktorému doteraz nebola knižne vydaná publikácia.
- Súťaží sa v troch literárnych druhoch: duchovná poézia, próza a dráma (divadelná hra).

Autori budú rozdelení do dvoch vekových kategórií:
a) žiaci ZŠ,
b) mládež (študenti SŠ) a dospelí autori.

Čísla XXIII. Gorazdovho literárneho Prešova: prispievateľov spolu: 62; próza – 9; poézia – 25; deti – 32; príspevkov: 186

Iniciátorom súťaže je Národné osvetové centrum v Bratislave. Vyhlasovateľmi súťaže sú Divadlo J. Záborského – útvar osvetovej činnosti, Prešov; Národné osvetové centrum, Bratislava; Gréckokatolícke arcibiskupstvo, Prešov; Spoločnosť svätého Gorazda, Bratislava. Spoluorganizátormi súťaže sú Matica slovenská, Martin; Cyrilometodská spoločnosť, Bratislava; Spolok slovenských spisovateľov, Bratislava; Gorazdus, n. o., Prešov; Knižnica P. O. Hviezdoslava, Prešov; Oblastná rada Matice slovenskej, Prešov; Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Bratislava; Spolok svätého Cyrila a Metoda, Michalovce; Spolok svätého Vojtecha, Trnava; Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Bratislava.

TK KBS informoval Miroslav Holečko( TK KBS, mho; ml ) 20181130036   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020