TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko navštívi predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov
P:3, 30. 11. 2018 18:00, PREBratislava 30. novembra (TK KBS) Predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov pricestuje v dňoch 3. - 5. decembra 2018 na Slovensko. Kardinál Kurt Koch, ktorý je zároveň predsedom Komisie pre vzťahy Katolíckej cirkvi so Židmi, príde na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike. Vystúpi na kolokviu Medzi Jeruzalemom a Rímom, ktoré sa uskutoční v utorok 4. decembra 2018 v Bratislave.

"Sme radi, že predseda jedného z vatikánskych dikastérii prijal naše pozvanie,” hovorí predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. “Návšteva pána kardinála je o to cennejšia, že prichádza v čase, keď budú u nás po prvýkrát vydané dokumenty o vzájomných vzťahoch medzi Katolíckou cirkvou a židovskou komunitou. Na spoločnom podujatí so židovskou náboženskou obcou ich oficiálne po prvýkrát predstavíme,” zdôrazňuje arcibiskup Zvolenský.

Ide o desať základných dokumentov židovsko-kresťanského dialógu: od Desiatich bodov zo Seelisbergu, ktoré stáli pri zrode Medzinárodnej rady kresťanov a židov, cez spisy učiteľského úradu Cirkvi až po vyhlásenie ortodoxných rabínov Medzi Jeruzalemom a Rímom.

“Táto publikácia je svedectvom o tom, ako naozaj o sebe navzájom uvažujú určujúce autority na oboch stranách. Môže pomôcť odstrániť rôzne dezinformácie vo vnútri komunít, oprieť sa o skutočnosť, podporiť otvorené spoznávanie a ďalšiu spoluprácu,” dodáva predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Igor Rintel.

Kardinál Koch pricestuje v pondelok večer. V utorok vystúpi na kolokviu a večer sa zúčastní na oslave židovského sviatku svetiel Chanuka. Zo Slovenska do Vatikánu odcestuje v stredu ráno. Bude ho sprevádzať sekretár Komisie pre vzťahy Katolíckej cirkvi so Židmi P. Norbert Hofmann, SDB.

Kolokvium "Medzi Jeruzalemom a Rímom", ktoré sa uskutoční v utorok 4. decemra 2018 od 11:00 h do 13:00 h v Primaciálnom paláci v Bratislave, otvoria predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a predseda ÚZZNO Igor Rintel. V programe vystúpi kardinál Koch, rabín Jehošua Ahrens z Centra židovsko-kresťanského porozumenia a spolupráce v Jeruzaleme a Lucia Hidvéghyová z Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Bratislave. Vstup na kolokvium je na pozvánky.

-----------------------------------------------------------------

Utorok 4. decembra 2018 v Primaciálnom paláci v Bratislave

Program kolokvia:

- 10:30 Registrácia
- 11:00 h Otvorenie a slávnostné príhovory
Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, predseda KBS
Igor Rintel, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR

- 11:20 h J. Em. kardinál Kurt Koch, predseda pápežskej Komisie pre náboženské vzťahy so židmi

- 12:00 h rabín Jehošua Ahrens, Centrum židovsko-kresťanského porozumenia a spolupráce, Jeruzalem

- 12:30 h Lucia Hidvéghyová, Teologická fakulta Trnavskej univerzity

- 13:00 h Záver

-----------------------------------------------------------------

Životopis kardinála Kurta Kocha (pre využitie v médiách)

Kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov sa narodil 15. marca 1950 v Emmenbrücke, v Bazilejskej diecéze (Švajčiarsko). Teológiu študoval na Univerzite v Luzerne a v Mníchove. Štúdium zavŕšil v r. 1975. Za kňaza bol vysvätený 20. júna 1982. Do roku 1986 pôsobil ako vikár vo farnosti Svätej Márie v Berne a prednášal fundamentálnu teológiu na Katolíckej teologickej fakulte vo Freiburgu.

V r. 1987 získal doktorát z teológie a v r. 1989 sa stal profesorom dogmatickej teológie a liturgie na Katolíckej teologickej fakulte v Luzerne a profesorom ekumenickej teológie na Katechetickom inštitúte tejto fakulty. 6. decembra 1995 bol menovaný za bazilejského biskupa a 6. januára 1996 bol v Ríme vysvätený.

V rokoch 1998 – 2006 bol podpredsedom Švajčiarskej biskupskej konferencie a v rokoch 2007 – 2009 jej predsedom. Prvého júla 2010 bol menovaný za predsedu Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov, ktorej členom bol od r. 2002, a bol mu udelený titul arcibiskup.

Koncom augusta 2010 ho pápež Benedikt XVI. poveril úlohou hlavného relátora takzvaného „Ratzingerovho krúžku“ (Ratzinger Schülkreis), skupiny bývalých pápežových študentov, ktorí sa pravidelne raz ročne stretávajú v Castel Gandolfe a zorganizovali dve konferencie: o správnej interpretácii Druhého vatikánskeho koncilu a o liturgickej reforme. A 16. októbra ho menoval za člena Kongregácie pre náuku viery.

Je autorom mnohých publikácií. Medziiným Dass alle eins seine. Ökumenische Perspektiven (Sankt Ulrich, Augsburg 2006); Dem Herrn gehört die Zeit. Meditationen zum Kirchenjahr (Bonifatius, Paderborn 2008) a Das Geheimnis des Senfkorns. Grundzüge des theologischen Denkens von Papst Benedikt XVI. (Pustet, Regensburg 2010).

Zúčastnil sa na konkláve v marci 2013, ktoré zvolilo pápeža Františka. Za kardinála ho kreoval a menoval Benedikt XVI. na konzistóriu 20. novembra 2010, Diakonie Našej Panej Svätého Srdca. Je členom: Kongregácií: pre náuku viery; pre východné cirkvi; pre kauzy svätých; pre biskupov; pre katolícku výchovu a Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg (Zdroj: press.vatican.va).

-----------------------------------------------------------------

Informácie pre médiá:

Tlačová kancelária KBS pozýva médiá na brífing ku kolokviu, ktorý uskutoční v deň kolovia, v utorok 4. decembra 2018 od 10:45 h v Primaciálnom paláci v Bratislave.

Témy brífingu: Predstavenie knižnej novinky "Od Seelisbergu po Jeruzalem a Rím" / Kolokvium "Medzi Jeruzalemom a Rímom"
Hostia: Predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov, kardinál Kurt Koch a Igor Rintel, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike

TK KBS prosí novinárov o potvrdenie účasti na adrese lipiak@kbs.sk.

Brífing bude pred sálou, v ktorej sa uskutoční kolokvium. Po brífingu bude umožnený vstup do sály pre kameramanov a fotografov (na fototermín).

-----------------------------------------------------------------( TK KBS, kbs, uzzno; ml ) 20181130028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020