TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove bude beseda Náboženský turizmus cesta k Bohu a človeku
P:3, 30. 11. 2018 12:20, DOMPrešov 30. november (TK KBS) Prešovský samosprávny kraj (PSK), Inovačné partnerské centrum a Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity pozývaju na besedu venovanú projektu pod názvom "Svätomariánska púť - Svetlo z východu. Uskutoční sa v stredu 5. decembra 2018 v Aule A1 Gréckokatolíckej teologickej fakulty v Prešove. Ide o sériu besied a konferencií zameraných na zvýšenie povedomia - informovania verejnosti o náboženských pútnickych miestach.

Ambíciou projektu je podporiť náboženský turizmus, doplniť chýbajúcu infraštruktúru na známych pútnických miestach a prostredníctvom odborných konferencií ale aj besied zvyšovať záujem významných starobylých pútnych miest v našom kraji. Vlajkový projekt prináša do prešovského kraja 2,1 milióna eur a pomáha vytvárať a revitalizovať stávajúce ale nové pútnicke trasy, hovorí Jozef Šimko z Inovačného partnerského centra Prešovského samosprávneho kraja.

Projekt uspel v rámci výzvy programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 – 2020. Je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela.

„Ide o projekt slovensko-poľskej spolupráce, jediný, v ktorom sme hlavným lídrom v rámci Slovenska. Chceme ním pritiahnuť na naše pútnické miesta ďalších pútnikov a rozšíriť náboženský cestovný ruch, v ktorom vidíme veľký potenciál i možnosti turizmu pre celý Prešovský kraj,“ zdôraznil predseda PSK Milan Majerský. 

Hlavný cieľ sa sústredí na novú pútnickú trasu - Svätomariánsku púť a podporiť sakrálny turizmus budovaním infraštruktúry v Litmanovej v okrese Stará Ľubovňa, v Ľutine v okrese Sabinov, v Gaboltove v okrese Bardejov a v Levoči. Plánovaný rozpočet projektu je približne 4,3 milióny eur, z toho na slovenskej strane sa preinvestuje viac ako 2,1 milióna eur.

Gréckokatolícka farnosť Litmanová plánuje v projekte vybudovať pútnicko-informačné centrum s areálom. Pri farnosti v Ľutine dobuduje turistickú infraštruktúru.

Rímskokatolícka farnosť Levoča chce vytvoriť oddychovú zónu s krížovou cestou, vybudovať spevnené vjazdy k jednotlivým oddychovým zónam a zmodernizovať i dobudovať hygienické zariadenia na Mariánskej hore.

Farnosť Gaboltov dobuduje areál pútnického miesta a vybavi ho prístreškom a hygienickými zariadeniami. Uskutočnia tu stavebné úpravy prameňa sv. Vojtecha, inštalujú osvetlenie, pribudnú chodníky, informačný systém s ozvučením a prvky drobnej architektúry.

Koordinátorom projektu je PSK, okrem štyroch farností na slovenskej strane na ňom participujú Inovačné partnerské centrum a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Budú mať na starosti najmä tzv. mäkké aktivity, ako workshopy, umelecké sympóziá, odborné fóra, výstavy a vytvoria internetový portál. Na poľskej strane projekt s podobnými ambíciami podporuje Podkarpatské vojvodstvo a Inštitút medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v Krakove a štyri farnosti.


PROGRAM:

- 8 :00 h Registrácia
- 8:30 h Privítanie hostí, Mons. Peter Šturák, dekan GTF PU
- 8:35 h Pozdravné slovo, Mons. Ján Babjak, prešovský arcibiskup metropolita / Milan Majerský, predseda PSK
- 8:45 h Mediálna prezentácia náboženského turizmu, doc. Gabriel Paľa
- 9:05 h Turystyka religijna – droga nowej ewangelizacji Europy, Maciej Ostrowski
- 9:25 h Vzťah Cirkvi k turizmu a putovaniu, doc. Peter Tirpák
- 9:45 h Diskusia k príspevkom, priestor pre médiá a občerstvenie
- 10:20 h Putovanie človeka v židovskej interpretácii textov Hebrejskej biblie, doc. Daniel Slivka
- 10:40 h Atrakcyjność turystyczna ogrodów biblijnych i kolekcji roślin biblijnych w ogrodach botanicznych, Anna Wajda
- 11:00 h Ľutina a Litmanová – vývoj a perspektívy pútnických miest, Daniel Dzurovčin
- 11:20 h Profil návštevníkov pútnických miest v kontexte religiózneho CR, Viktor Verba
- 11:40 h Diskusia k príspevkom a občerstvenie
- 12:00 h Človek sa človekom stáva na ceste, Pavol Dancák
- 12:20 h Stretnúť Boha tu na zemi, Marcel Pisio
- 12:40 h Púť ako skúsenosť a osobný zážitok, Eva Kocanová, Cástor Sánchez
- 13:00 h Diskusia k príspevkom
- 13:30 h Spoločný obed
- 15:00 h Zhodnotenia a záver podujatia

TK KBS informoval Radoslav Babjarčík( TK KBS, rba; ml ) 20181130024   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020