[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Červená streda po prvýkrát rozosvietila aj našich západných susedov
P:3, 29. 11. 2018 10:00, ZAH

Praha 29. novembra (TS ČBK) "Červená streda je deň, kedy sme chceli spoločne upozorniť verejnosť na prenasledovanie pre vieru. Symbolom akcie je červené svetlo ako svetla krvi mučeníkov," priblížil akciu, ktorá sa zrodila vo Veľkej Británii, generálny seretár Českej biskupskej konferencie (ČBK) Stanislav Přibyl. Hlavná časť programu sa uskutočnila v stredu v Prahe, pripojili sa i v Brne, Olomouci, Liberci a ďalších miestach. Okrem katolíkov sa na prvom ročníku Červenej stredy podieľali aj evanjelizáci či farský zbor Československej cirkvi husitskej a Farnosť Evanjelickej cirkvi metodistickej.

Červeným svetlom boli tento rok po prvýkrát nasvietené niektoré verejné budovy, ako Kostol sv. Havla, Kostol sv. Mikuláša a Staronová synagóga v Prahe, Mahenovo divadlo v Brne a ďalšie. V rámci pražskej časti akcie sa okrem iného konala konferencia Úloha náboženstva a cirkvi v spoločnosti, ktorá bola spojená s predstavením novej Správy o náboženskej slobode pápežskej nadácie ACN Cirkev v núdzi. "61 % ľudí na svete žije v krajinách, kde nie je náboženská sloboda rešpektovaná. ACN zaznamenala, že v 38 krajinách vo svete eviduje závažné porušovanie náboženskej slobody," pripomenul v Prahe Mark von Riedermann z ACN. V českom hlavnom meste sa konala aj kresťansko-židovská modlitba za prenasledovaných z dôvodu viery a svedomia. a sprievod s červenými sviečkami.

Viac informácií je TU.

RedWednesday je kampaň s heslom Make a stand for faith and freedom (Spoločne za vieru a slobodu), ktorá vznikla na britských ostrovoch. Iniciatíva chce propagovať vieru a toleranciu v spoločnosti a podporiť solidaritu s obeťami prenasledovania či byť hlasom proti násiliu a útlaku vykonávaného v mene náboženstva. Červena je farba krvi, mučeníctva; svetlo je symbolom nádeje v temnotách. Iniciátorom je britská pobočka kresťanskej organizácie Aid to the Church in Need. Prvý ročník sa konal v roku 2016. Napríklad v roku 2017 bolo vo Veľkej Británii nasvietených najmenej desať katedrál a viaceré ďalšie katolícke kostoly či školy.

Zdroj: www.cirkev.cz

( TK KBS, cirk; ml ) 20181129023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]