[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup z Aleppa hovoril v Prešove aj o prenasledovaní kresťanov
P:3, 28. 11. 2018 10:02, DOM

Prešov 28. novembra (TK KBS) V pondelok 26. novembra v rámci svojej návštevy Slovenska zavítal do Prešova sýrsky katolícky arcibiskup Mons. Antoine Chahda z Aleppa v Sýrii. Na základe pozvania organizácie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi navštívil v rámci Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom sedem slovenských miest, aby rozprával o utrpení a prenasledovaní, ktoré zažívajú kresťania na Blízkom východe.

V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove koncelebroval večernú svätú liturgiu s prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom Babjakom SJ a prihovoril sa Božiemu ľudu v homílii. Vychádzajúc z evanjelia povedal, že ak nebudeme hovoriť a prenasledovaní kresťanov a modliť sa za nich, budú musieť „kričať kamene“. Bližšie svedectvo o prenasledovaní kresťanov vydal po svätej liturgii. Zároveň odpovedal na otázky veriacich a spevom sa pomodlil modlitbu Otčenáš v aramejskom jazyku, ktorým rozprával Ježiš Kristus. Spolu s vladykom Jánom a prítomnými kňazmi udelil všetkým prenasledovaným v Sýrii a vo svete požehnanie. Zaiste aj toto stretnutie prispelo k priblíženiu situácie trpiacej cirkvi nielen v Sýrii, ale v mnohých iných krajinách, aby kresťania v Európe nezostali hluchí a slepí pred utrpením kresťanov.

Presov, arcibiskup, Aleppo

Arcibiskup Ján Babjak v expozícii histórie Prešovskej archieparchie v arcibiskupskej rezidencii predstavil arcibiskupovi zo Sýrie Gréckokatolícku cirkev na Slovensku a spolu sa pomodlili aj v arcibiskupskej kaplnke pri relikviách mučeníkov tejto cirkvi. Zároveň mu odovzdal zbierku, ktorú urobili veriaci v katedrále s úmyslom aspoň trochu zmierniť následky prenasledovania v Aleppe.

ACN – Aid to the Church in Need je medzinárodnou dobročinnou a pastoračnou organizáciou. Je zameraná na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci kresťanom všade tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní alebo kde trpia hmotnou núdzou. Od minulého roku pôsobí aj na Slovensku.

Zdroj: Informačné stredisko Prešovskej archieparchie

-

Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová (OĽANO) dnes prijala na pôde Národnej rady SR sýrskeho chaldejsko-katolíckeho arcibiskupa Mons. Antoine Chahdu. Dnešné stretnutie je ďalšou z aktivít na slovenskej parlamentnej úrovni v problematike ochrany náboženskej slobody a prenasledovaných pre náboženské presvedčenie.

„Mons. Chahda prišiel na návštevu Slovenska na pozvanie slovenskej pobočky celosvetovej organizácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v rámci Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom. Sýrske mesto Aleppo, odkiaľ pochádza, je v dôsledku pretrvávajúcich politických konfliktov jedným z najzničenejších miest v Sýrii. Mons. Chahda hovoril o prenasledovaní a utláčaní, ktorému kresťania bok po boku s moslimami v Sýrii čelia,“ povedala Verešová.

„Žiadam spravodlivosť a žiadam rovnosť. Vyžadujem od celého sveta aby rešpektovali a chránili našu náboženskú slobodu, nech by bolo išlo o kresťana alebo moslima alebo príslušníka akejkoľvek inej viery pretože v konečnom dôsledku sme všetci Božími deťmi. Vôbec nezáleží akej sme farby pleti alebo rasovej príslušnosti. Jedine vtedy budeme všetci slobodní, keď budeme pokorní a mať sa v úcte,” uzavrel svoje svedectvo o situácii v Sýrii Mons. Chahda.

Mons. Chahda tiež hovoril o konkrétnych spôsoboch ako môžu slovenskí veriaci a slovenskí občania pomôcť kresťanom v Sýrii: „Počas celej mojej návštevy vnímam ochotu slovenského národa pomôcť Sýrčanom. Pomôcť nám môžete svojou morálnou a duchovnou podporou ale tiež tým, že podporíte znovuvybudovanie našich domovov a našich škôl - od základných škol až po univerzity. Sýrsky ľud je schopný a odhodlaný. Verím, že svoju krajinu potom dokáže obnoviť.”

Téma ochrany náboženskej slobody a prenasledovaných pre náboženské presvedčenie je jednou z priorít pôsobenia Anny Verešovej ako predsedníčky Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. „Členovia ľudskoprávneho výboru prijali minulý týždeň môj návrh na zriadenie odbornej komisie na ochranu náboženskej slobody a prenasledovaných pre náboženské presvedčenie. Komisia bude poradným orgánom výboru, jej členmi budú odborníci pôsobiaci v danej oblasti. Slovensko totiž nemôže zostať ľahostajné k výzve EÚ, aby členské krajiny venovali mimoriadnu pozornosť ochrane náboženskej slobody,” hovorí Verešová.

Zdroj: Matúš Bystriansky

( TK KBS, ispa; ml ) 20181128022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]