TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Verbum vydalo novinku "Litanická forma od avantgardy po súčasnosť"
P:3, 28. 11. 2018 09:37, DOMRužomberok 28. novembra (TK KBS) V novembri 2018 vyšla vo vydavateľstve Verbum vedecká monografia Jany Juhásovej Litanická forma od avantgardy po súčasnosť. Autorka sa v nej zamerala na rekonštrukciu náboženských litánií, vrátane žánrových foriem, z ktorých vznikli. Následne sleduje ich básnické aktualizácie v modernej svetovej a najmä v slovenskej lyrike (Ch. Baudelaire, A. Breton, V. Nezval, F. Halas, A. Ginsberg, G. von Stein, A. Siletius; slovenský nadrealizmus, katolícka moderna, povojnová a súčasná poézia).

Jana Juhásová dospieva k zisteniu, že revitalizácia litanicko-repetitívnej formy nastáva v dvadsiatom storočí najmä v poetike spirituálnych autorov z dôvodu ich záujmu tvorivo nadväzovať na tradíciu, no zároveň u básnikov avantgardy (vrátane postavantgardy, vizuálnej a konceptuálnej poézie), pre ktorých boli príťažlivé najmä výrazovo-kompozičné impulzy litanickej repetície. Varianty litanickej formy nachádza tiež vo všetkých historických etapách a tvorivých líniách modernej slovenskej lyriky.
 
Autorka si kladie otázky, čo bolo impulzom jej revitalizácie a k akým riešeniam dospela súčinnosť sledovanej žánrovej formy a jednotlivých (dobových) poetík. Posudzovateľ prof. Tibor Žilka hodnotí Juhásovej výstup ako dielo, ktoré „vyniká exaktnosťou, ale zároveň sa číta ako výborná esej s veľkým rozhľadom na tvorbu zahraničnej a domácej literatúry.“ Na obálke knihy je použitá ilustrácia akad. maliara Jána Kudličku. Monografiu je možné zakúpiť v predajniach Artfórum alebo na Filozofickej fakulte KU v Ružomberku.
  
Jana Juhásová vyučuje teóriu literatúry, dejiny slovenskej poézie 20. a 21. storočia a literárnu kritiku na Katedre slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Jej záujem sa sústreďuje najmä na prítomnosť náboženských foriem v modernom (aj sekulárnom) umení a na premeny spirituálnej básnickej výpovede v poslednom storočí. Tejto problematike venovala i monografiu Od symbolu k latencii. Spirituálna téma a žáner v súčasnej slovenskej poézii (2016). Autorka sa tiež venuje literárnej kritike, redakčnej práci a popularizácii umenia.( TK KBS, ku; ml ) 20181128021   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020