[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 01. 02. 2023   Meniny má Tatiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František napísal list Talianke, ktorú pred rokmi zohavil manžel
P:3, 28. 11. 2018 09:19, ZAH

Vatikán 28. novembra (RV) "Vážená a drahá pani, desí ma pomyslenie na krutosť, ktorá zohavila vašu tvár," napísal pápež František Filomene Lambertiovej, dnes už 58-ročnej Talianke, ktorú pred šiestimi rokmi manžel polial kyselinou. "Prosíme vás o prepáčenie a odpustenie a beriem na seba bremeno ľudstva, ktoré nedokáže odprosiť tých, ktorí sú, za prevládajúcu ľahostajnosť, denne urážaní, pošliapavaní a odsúvaní na okraj," pokračuje Svätý Otec v liste z 11. júna, ktorý však adresátka zverejnila iba minulú nedeľu v jednom z programov talianskej štátnej televízie (A Sua Immagine, RAI 1).

Talianka poslala pápežovi knihu, v ktorej opisuje svoje rozhodnutie postaviť sa proti domácemu násiliu a a ktorá nesie príznačný názov "Iný život. To nie je román, ale odvaha k svedectvu" (2017).

Filomena Lambertiová, pochádzajúca z juhotalianskeho Salerna, spoznala svojho budúceho muža v 16 rokoch. Prežila s ním 35 rokov veľmi nešťastného vzťahu, čo sa prejavila manželova chorobná žiarlivosť a násilné sklony. Práca v rodinnej rybárskej firme sa tak striedala so starostlivosťou o domácnosť a tri deti, ktoré boli nútení prihliadať na manželovú svojvôľu, trvalé podozrievanie a fyzické násilie na matke.

V momente, keď jej najstarší syn dal facku svojmu dievčaťu, uvedomila sa Filomena neprijateľnosť celej situácie a podala žiadosť o rozvod. Manžel zdanlivo súhlasil, ale počas jednej noci nalial na tvár svojej ženy liter kyseliny sírovej. Filomena doteraz absolvovala 22 chirurgických zákrokov a ďalšie bude musieť podstúpiť. Len zázrakom neprišla o zrak a riskovala život, pričom jej bývalý manžel je po 15-mesačnom treste opäť na slobode.

Aj z toho dôvodu taliansku ženu pápežov list povzbudil. Ako povedala v televíznom programe, po tragickej noci pri prvom pohľade do zrkadla utrpela šok a vážne premýšľala o samovražde. Dnes, hoci žije v ekonomickej tiesni, pretože jej manžel neplatí výživné, okrem iného vyzýva v rámci pomocného združenia iné ženy, aby mali radi samé seba a domácemu násiliu sa postavili hneď, keď sa objaví.

"Modlím sa za vás," uzatvára pápež František svoj list Filoméne Lambertiovej, ktorý vytlačil vatikánsky denník L Osservatore Romano (27. 11. 2018), "aby vaša odvaha, ktorá vám prepožičala nevšednú krásu, bola fackou panujúcej ľahostajnosti".

( TK KBS, RV; ml ) 20181128019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]