[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vznikol putovný relikviár s relikviami blahoslavenej Anny Kolesárovej 
P:3, 26. 11. 2018 16:00, DOM

Vysoká nad Uhom 26. novembra (TK KBS) Šperkár Marek Husovský vytvoril "putovný" relikviár s relikviou blahoslavenej Anny Kolesárovej. Je vyrobený zo striebra a má priemer 16 centimetrov (ako 16 rokov Anny Kolesárovej). Rektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom Pavol Hudák ho prevzal v sobotu počas dvadsiatej štvrtej púte zrelosti z rúk košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera.

„Chcem poďakovať otcovi arcibiskupovi Mons. Bernardovi Boberovi za zverenú relikviu bl. Anky Kolesárovej a autorovi Marekovi Husovskému za vytvorenie ďalšieho krásneho diela. Relikviár mi bol zverený ako aktorovi kauzy za účelom šírenia kultu blahoslavenej Anny Kolesárovej. Budem ho používať na duchovných obnovách mimo Vysokej nad Uhom a misijných výjazdoch po farnostiach a cirkevných spoločenstvách, aby si ju mohli uctiť aj na iných miestach," povedal rektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom Pavol Hudak. 

Podobne, ako hlavný relikviár, v ktorom sa nachádzajú ostatky rodáčky z Vysokej nad Uhom, má aj jeho zmenšená podoba tvar srdca. Namiesto troch zrniečok z ruženca Anny v sedmokráskach, ktoré sú na hlavnom relikviári, sa na jeho menšej podobe nachádzajú tri zlaté perly. Vložené sú do vytvorených troch sedmikrások, ktoré sú súčasťou venčeka. Venček má 16 strieborných kvietkov.

Perly preto, lebo na slávnosti blahorečenia Anny Kolesárovej bolo čítané Evanjelium o najcennejšej perle a o ukrytom poklade na poli. Trinásť kvietkov je maličkých a symbolizujú jej šťastné detstvo prežité s oboma rodičmi. Tri väčšie kvietky vyzdobené perlami symbolizujú jej roky bez mamy, ktoré sa stali súčasťou jej obety života. V strede venčeka sa nachádza samotná relikvia blahoslavenej Anky Kolesárovej.

Rodisko blahoslavenej Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom ožíva, na miesto putujú stovky pútnikov. Do obce neďaleko hraníc prichádzajú nielen pútnici zo Slovenska, ale aj z iných krajín. Pútnici osobitne navštevujú kostol Sedembolestnej Panny Márie, kde sa nachádza hlavný relikviár s ostatkami blahoslavenej Anny, cintorín, kde sa nachádza jej hrob a Pastoračné centrum Anny Kolesárovej. Každú tretiu sobotu v mesiaci (najbližšie 15. decembra) je pútnická sobota s programom od 15. hodiny. Väčšie skupiny sa môžu ohlásiť na uvedené kontakty: pavlovce.farnost@gmail.com alebo telefonicky na 0950 539 695. 

Anna Kolesárová bola blahorečená 1. septembra 2018 v Košiciach. Pápeža Františka zastúpil legát kardinál Giovanni Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Pápež František stanovil dátum liturgického slávenia sviatku blahoslavenej na 20. november. Podrobnosti o živote Anny Kolesárovej i o procese jej blahorečenia sa dozviete na webovej stránke annakolesarova.sk. Na stránke sa tiež nachádza nový film o Anne a Hymnus k blahoslavenej. 

( TK KBS, ver, mal; ml ) 20181126031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním