Vatikán 26. novembra (RV) V pondelok ráno slávil pápež František svätú omšu v kaplnke Domu sv. Marty. V homílii poukázal na potrebu veľkodušného postoja, ktorý aj z mála dokáže darovať. Naopak konzumný postoj sa nedokáže podeliť vôbec. Povzbudil preto prosiť si od Pána ten dar, aby nám „štedrosť rozšírila srdce a priviedla nás k veľkodušnosti“.Svätý Otec komentoval Ježišove slová z evanjelia o chudobnej vdove, ktorá hodila do chrámovej pokladnice dve drobné mince (Lk 21,1-4).
„Je to výzva k štedrosti. A štedrosť je vecou každodennosti. Musíme nad tým uvažovať: ako byť štedrejším voči chudobným, voči núdznym ..., ako im môžem viac pomôcť? – „Veď viete, otče, že my ledva vyžijeme od výplaty k výplate.“ – Ale nejaké tie mince ti nezvýšia? Premýšľaj: dá sa prejaviť štedrosť aj s nimi. Uvažuj. Drobné veci: prejdime sa napríklad po našich izbách, po našich šatníkoch. Koľko párov topánok mám? Jeden, dva, tri, štyri, pätnásť, dvadsať... Každý to môže povedať: trochu priveľa. ...
Poznal som monsignora, čo ich mal štyridsať... Nuž ak máš toľko topánok, daruj polovicu. Koľko mám odevov, čo nepoužívam alebo ich použijem raz za rok? To je spôsob, ako byť veľkodušnými, darovať to, čo máme, podeliť sa.“
Pápež František sa podelil aj so spomienkou, ako poznal istú pani, ktorá zvykla pri nakupovaní v samoobsluhe spraviť vždy jednu desatinu z toho pre chudobných. Dávala „desiatok“ chudobným.
„So štedrosťou môžeme robiť zázraky. So štedrosťou v drobných veciach, s málom. Možno to nerobíme, lebo nám to nepríde na um. Odkaz z evanjelia nás vedie premýšľať: Ako môžem byť štedrejším ja? Len o kúsok, nie veľa... – „Máte pravdu, otče, je to tak... no neviem prečo, ale vždy dostanem strach.“ – Nuž, je tu dnes ďalšia choroba, a tou je choroba napádajúca štedrosť: choroba konzumizmu.“
Ako vypuklý príklad pápež uviedol svoju skúsenosť z Buenos Aires, kde sa každý piatok organizovali diaľkové lety do nákupných destinácií, kde potom celú sobotu až do nedele ľudia trávili v nákupných centrách.
„Je to závažná choroba dneška: konzumizmus. Nehovorím, že to robíme všetci, to nie. Ale konzumizmus, nakupovať viac než potrebujeme, nedostatok striedmosti života, toto je nepriateľ štedrosti. A materiálna štedrosť, keď pamätáme na chudobných – „Toto môžem darovať, aby sa mohli najesť, aby sa obliekli“ –, táto štedrosť má aj ďalší dôsledok: rozširuje srdce a privádza ťa k veľkodušnosti.“