[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast
[apple]

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Neokatechumenátna cesta na Slovensku má 40 rokov, oslávili to v Žiline
P:3, 26. 11. 2018 13:20, DOM

Žilina 26. novembra (TK KBS) Neokatechumenátna cesta má na Slovensku už 40 rokov. V Žiline to oslávili stretnutím všetkých spoločenstiev a svätou omšou, na ktorej nechýbali zakladatelia Neokatechumenátu na Slovenku. Farský kostol na Solinkách tak prichýlil viac ako 700 ľudí. 


Neokatechumenátna cesta vznikla pred 53 rokmi v Madride. Prvé slovenské spoločenstvo vzniklo v Lefantovciach pri Nitre. Zaslúžil sa o to páter Jozef Kyselica. „Toto spoločenstvo potom pôsobilo, že odtiaľ sa začali šíriť katechézy do Stupavy, do Vrbového a na ďalšie miesta," povedal Rádiu LUMEN. Na slávnostnej svätej omši v kostole Dobrého Pastiera na Solinkách sa stretlo všetkých 57 slovenských spoločenstiev.

Hlavným celebrantom bol žilinský biskup Tomáš Galis spoločne s gréckokatolíckym biskupom Milanom Šášikom. Ten v homílii upozornil, aká je dôležitá evanjelizácia v rámci spoločenstiev. „Neokatechumenátna cesta je tým malým zrnom, je tým klasom, cez ktorý Pán robí svoju vôľu, aby v tomto svete nechýbala soľ, aby sme boli svedkami naozaj Kristovho zmŕtvychvstania," uviedol v homílii.


Neokatechumátne spoločenstvá majú mierne pozmenenú liturgiu. Rozdiely približuje Libor Láni, ktorý je zodpovedný za jedno z bratislavských spoločenstiev. „Keď sa spovedá alebo keď teda ľutuje svoje hriechy, tak kľačíme, ale keď pri eucharistii oslavujeme Boha a preto vtedy stojíme a úctu vydávame nie kľakaním, ale úklonom," uvádza. Tento typ spoločenstva reaguje na ľudí, ktorí sú pokrstení, no nemajú vieru.

„Neokatechumenát je katechumenát dospelých po krste. To žiadal teraz už svätý Pavol VI. na druhom vatikánskom koncile, že mnoho ľudí je pokrstenýcn, ale nemajú vieru," dodal páter Ján Ďurica. Po svätej omši sa členovia spoločenstiev z celého Slovenska zdieľali pri spoločnom obede.

Zdroj: Rádio LUMEN / Juraj Brezáni

( TK KBS, sga; ml ) 20181126022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]