[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast
[apple]

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská eparchia má po víkende novokňaza, je ním Jozef Durkot
P:3, 26. 11. 2018 12:50, DOM

Bratislava 26. novembra (TK KBS) Bratislavská eparchia má nového kňaza. Stal sa ním Jozef Durkot vkladaním rúk vladyku Petra Rusnáka. Stalo sa tak počas sobotnej slávnostnej archijerejskej liturgie v v Katedrálnom chráme povýšenia úctyhodného a životodarného kríža v Bratislave, ktorú spevom sprevádzal katedrálny zbor Kyrillomethodeon.

Samotný obrad sa konal po cherubínskej piesni a začal predstavením kanditáta. Jeho životopis prečítal bratislavský farár o. Rastislav Čižik. Po obrade, ktorým sa svätenec symbolicky zasnúbil s oltárom, na ktorom ako kňaz bude sláviť božskú liturgiu, vyznal vieru a predniesol sľub vernosti eparchovi, pápežovi a ich nástupcom. Podstatou kňazskej vysviacky je už od čias apoštolov vkladanie rúk a konsekračná modlitba. Tú predniesol vladyka Peter nad svätencom, ktorý pritom kľačal pred oltárom. Následne biskup odovzdal novokňazovi jednotlivé časti kňazského rúcha a novokňaz spolu so svätiteľom a ďalšími prítomnými kňazmi spoluslávil svoju prvú liturgiu.

Na slávnosti nechýbali rodičia a príbuzní novosvätenca, priatelia a spolužiaci zo štúdií z Prešova a z ITI v Trumau, rehoľné sestry, početné duchovenstva a Boží ľud.

Vladyka Peter zaželal novokňazovi, aby sa vo svojom kňazskom živote stával čoraz obrazom Krista. Novokňaz, ktorý prijal sviatosť kňazstva ako nežennatý (v celibáte), bude pôsobiť v bratislavskej eparchii a bude sa okrem iných služieb venovať pastorácii vysokoškolskej mládeže v UPC v Bratislave.

Primičnú sv. liturgiu bude novokňaz sláviť vo svojom rodisku obci Kurimka 8. decembra.

-

Mgr. Jozef Durkot, sa narodil v r. 1980 vo Svidníku v gréckokatolíckej rodine, otcovi Jozefovi Durkotovi a matke Márii rodenej Pirščovej. Bývajú v obci Kurimka vo svidníckom okrese. Po maturite na Obchodnej akadémii v Bardejove v roku 1998, ukončil magisterské vysokoškolské štúdium prírodných vied v odbore informatika na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Potom sa presťahoval do Bratislavy, kde pracoval vo svojom obore 7 rokov.

Počas toho času bol členom nášho speváckeho zboru Kyrillomethodeon. V roku 2012 nastúpil na štúdiá teológie Gréckokatolíckej teologickej fakulty v Prešove, ako seminarista, bohoslovec za Bratislavskú eparchiu. Po ukončení tretieho ročníka v Prešove, pokračoval v štúdiách teológie v Rakúsku. Prípravný rok zameraný na zdokonalenie anglického jazyka strávil v jazykovom a teologickom inštitúte LCI (Language and Cathetetical Institute) v rakúskom Gamingu.

Posledné dva roky bol študentom magisterského štúdia katolíckej teológie na pápežskom Medzinárodnom teologickom inštitúte ITI (International Theological Institute) v rakúskom Trumau, kde úspešne ukončil štúdium a dňa 9. júna 2018 bol promovaný za magistra posvätnej teológie. Diakonát prijal 29. júna 2018 v Bratislave.

TK KBS informoval Stanislav Gábor

( TK KBS, sga; ml ) 20181126021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]