TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Chrám svätého Benedikta v Hronskom Beňadiku je Diecéznou svätyňou
P:3, 26. 11. 2018 09:01, DOMHronský Beňadik 26. novembra (TK KBS) Farský kostol svätého Benedikta v Hronskom Beňadiku vyhlásili za Diecéznu svätyňu. Počas svätej omše na slávnosť Krista Kráľa, 25. novembra 2018, oznámil povýšenie tohto pútnického chrámu nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.
V homílii viac ako tisícke prítomných veriacich pripomenul starobylosť a význam chrámu v Hronskom Beňadiku – v minulosti i v súčasnosti. Podčiarkol úlohu benediktínov, ktorí tu pôsobili a ktorí sa na tomto mieste, okrem iného, postarali o vznik Nitrianskeho evanjeliára, dnes najstaršej zachovanej písomnosti z územia bývalého Uhorska. Hlavný celebrant zdôraznil, že aj v tomto, historicky a umelecky vzácnom, chráme, sa od začiatku ohlasovala pravda Kristovho evanjelia a jeho kráľovstva. Farský kostol v Hronskom Beňadiku, ktorý sa stal diecéznou svätyňou, je podľa jeho slov, po katedrále, spolu so svätyňou na Skalke, druhým najvýznamnejším kostolom v diecéze.

Počas svätej omše nitriansky biskup posvätil nový oltár, do ktorého vložil relikvie svätých Andreja Svorada a Beňadika, patrónov Nitrianskej diecézy.

Hronsky Benadikt, svatyna

Nová Diecézna svätyňa má bohatú históriu. Chrám postavili v 14. storočí. V roku 1483 dostalo miestne benediktínske opátstvo od kráľa Mateja Korvína I. relikviu Kristovej Krvi (kúsok starého plátna s kvapkami Kristovej Krvi). Kráľ Matej I. dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom. Opáti sa rozhodli, že v interiéri kostola vyhradia pre relikviu špeciálnu časť, kde bude uctievaná. Postavili pre ňu osobitnú kaplnku.

Hronsky benadikt, svatyna

V štatutárnych normách, ktoré určil nitriansky biskup Mons. Viliam Judák pre Diecéznu svätyňu v Hronskom Beňadiku, sa okrem iného uvádza, že tí veriaci, ktorí navštívia túto Svätyňu a nábožne sa v nej zúčastnia na posvätných obradoch alebo sa aspoň nábožne pomodlia pred relikviou Kristovej krvi modlitbu Pána a Vyznanie viery, sa udeľujú za obvyklých podmienok čiastočné odpustky.

Konferencia biskupov Slovenska podporí žiadosť nitrianskeho biskupa o vyhlásenie tohto chrámu za Baziliku minor.

TK KBS informoval Miroslav Lyko( TK KBS, mlyk; ml ) 20181126016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020