[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Správa o stave náboženskej slobody vo svete po prvýkrát na Slovensku
P:3, 23. 11. 2018 11:30, DOM

Bratislava 23. novembra (TK KBS) Národná kancelária ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi dnes po prvýkrát u nás predstavila Správu o stave náboženskej slobody vo svete. Jej prezentácia sa konala v Bratislave. Ide o výsledok situácie po dvojročnom monitoringu pápežskej nadácie ACN – Aid to the Church in Need v 196 krajinách sveta. Celkovo ide o 14. vydanie správy o stave náboženskej slobody vo svete. Zatiaľ vyšla v šiestich svetových jazkoch, prinášame zhrnutie v slovenčine.

-----------------------------------------------------------------

Súhrn základných zistení (sledované obdobie: jún 2016 - jún 2018 vrátane):

1. V sledovanom období sa situácia menšinových náboženských skupín zhoršila v 18 krajinách z 38, teda takmer v polovici z nich došlo k závažnému porušovaniu náboženskej slobody.

a) Zásadné zhoršenie zaznamenali v Číne a Indii. V mnohých ďalších krajinách vrátane Severnej Kórey, Saudskej Arábie, Jemenu a Eritnrey bola situácia tak výrazne zlá, žte sa už len ťažko mohla zhoršiť.

b) Rastúca neznášanlivosť voči náboženským menšinám v Rusku a Kirkizsku spôsobila, že obe krajiny boli po prvýkrát v klasifikácii zaradené do kategórie "diskriminácia".

c) V porovnaní s predchádzajúcimi dvomi rokmi vykazovali viaceré krajiny so závažným porušovaním náboženskej slobody znaky zhoršujúcich sa podmienok pre menšinové viery, spolu 18 krajín, čo je štyri krajiny viac ako v roku 2016.

d) Nárast prípadov porušovania náboženských slobôd zo strany štátnych činiteľov a autoritárskych režimov vo viacerých krajinách vyústil do poklesu v úrovni náboženskej slobody v porovnaní s rokom 2016.

e) Naopak, prudký pokles militantného násilia zo strany AlShabaab znamenal, že v roku 2018 sa Tanzánia a Keňa - v roku 2016 zaradené do kategórie "prenasledovanie" - dostali do kategórie "neklasifikované". Zatiaľ čo v niektorých krajinách bolo zaznamených menej porušení náboženských slobôd islamistami, v mnohých iných sa situácia naopak zhoršila.

2. Agresívny nacionalizmus, nepriateľský voči náboženským menšinám, sa vystupňoval do takej miery, že tento fenomén možno nazvať ultranacionalizmom. Násilné a systematické zastrašovanie náboženských menšinových skupín vyústilo do označovania veriacich ako nepriateľov a hrozby pre štát.

3. Pribúdajú dôkazy o všeobecnom nezáujme, pre ktorý trpia zraniteľné komunity veriacich. Nábožensky negramotný Západ ich situáciu ignoruje.

4. Západné vlády a médiá podsúvajú náboženskú slobodu na nižšie rebríčkoch prioritizácie ľudských práv; zatieňujú ich otázky pohlavia, sexuality a rasy.

5. Došlo k prudkému a neočakávanému presídľovaniu niektorých náboženských skupín v častiach Blízkeho východu, ktoré pôvodne okupoval ISIS (Daeš) a iné radikálne extrémistické skupiny.

6. Väčšina západných vlád nedokázala poskytnúť nevyhnutnú okamžitú pomoc minoritným náboženským skupinám, predovšetkým vysídleným komunitám, ktoré sa chcú vrátiť domov.

7. Úspech vojenských kampaní proti organizácii Daeš a iným radikálnym extrémistom prekryl narastajúci vplyv iných militantných islamistických hnutí v regiónoch Afriky, Blízkeho východu a Ázie.

8. Konflkt medzi sunnitským a šiítskym islamom zvýhodnil extrémistické skupiny vrátane militantných členov Daešu.

9. Najnovšie dôkazy poukazujú na rozsah sexuálneho zneužívania žien extrémistickými skupinami a jednotlivcami v Afrike, na Blízkom východe a v častiach indického subkontinentu.

10. Vzrástol počet extrémistických útokov v Európe a inde na Západe, čiastočne motivovaných náboženskou nenávisťou. Útoky naznačujú, že hroba militantného extrémizmu sa v súčasnosti stáva univerzálnou, bezprostrednou a všadeprítomnou. Ide o tzv. "susedský terorizmus".

11. Islamofóbia Západu vzrástla, čiastočne v dôsledku pretrvávajúcej migračnej krízy.

12: Nárast v počte židovských migrantov do Izraela je dokázateľne spätný so silnejúcim antisemitizmom.

Zdroj: ACN – Aid to the Church in Need

-----------------------------------------------------------------

Na problematiku náboženského prenasledovania sa pápežská nadácia rozhodla upriamiť pozornosť prostredníctvom nultého ročníka Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom, ktorý prebieha od pondelka do nedele aj na Slovensku. Jeho súčasťou bola aj dnešná verejná prezentácia medzinárodnej Správy o stave náboženskej slobody vo svete za účasti osobitného vyslanca EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Jána Figeľa, editorky správy a vyslankyne ACN pri OSN a EÚ Marcely Szymanski a ďalších hostí. Mimoriadnym hosťom bol arcibiskup Mons. Antoine Chahda z Aleppa v Sýrii, ktorý predniesol osobné svedectvo zo života prenasledovanej Cirkvi a oboznámil prítomných so situáciou svojej krajiny (PRÍHOVORY je možné nájsť TU). Pápežská nadácia ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi v závere tohto týždňového podujatia otvorí kampaň na podporu kresťanov v Sýrii s názvom POMOC PRE SÝRIU.

-----------------------------------------------------------------

V 38 krajinách sveta sú kresťania a veriaci iných vierovyznaní prenasledovaní alebo diskriminovaní, uvádza sa v Správe o náboženskej slobode pápežskej nadácie Pomoc trpiacej cirkvi (ACN), ktorú predstavili vo štvrtok 22. novembra v Ríme.

V aktuálnom 14. vydaní Správy o stave náboženskej slobody vo svete (Religious Freedom Report 2018) Pápežská nadácia ACN spracovala údaje za obdobie dvoch rokov od júna 2016 do júna 2018. Z dokumentu vyplýva, že každý siedmy kresťan žije v krajine, kde existuje náboženská diskriminácia alebo až prenasledovanie. V súhrne to predstavuje viac ako 300 miliónov kresťanov vystavených prenasledovaniu v podobe násilia, väznenia a porušovania ľudských práv. Celosvetovo sú kresťania komunitou najviac utláčanou a netolerovanou z dôvodu viery.

Na vypracovaní správy sa podieľali spolupracovníci na projektoch ACN pôsobiaci vo viac ako 150 krajinách sveta. Metodika rozlišuje dve úrovne náboženskej neslobody: diskrimináciu a prenasledovanie (perzekúciu). Z 38 krajín sveta je až 21 klasifikovaných ako miesta prenasledovania veriacich rôznych vierovyznaní. Patria sem Afganistan, Saudská Arábia, Bangladéš, Mjanmarsko, Čína, Severná Kórea, Eritrea, India, Indonézia, Irak, Líbya, Niger, Nigéria, Pakistan, Palestína, Sýria, Somálsko, Sudán, Turkmenistan, Uzbekistan a Jemen.

Medzi 17 krajín sveta, u ktorých správa konštatuje diskrimináciu občanov pre ich vieru patria: Alžírsko, Azerbajdžan, Bhután, Brunej, Egypt, Ruská federácia, Irán, Kazachstan, Kirgizsko, Laos, Maledivy, Mauritánia, Katar, Tadžikistan, Turecko, Ukrajina a Vietnam. Ako vyplýva z uvedených údajov, až 61% svetovej populácie žije v štátoch, kde nie je rešpektovaná náboženská sloboda, 9% populácie je vystavených diskriminácii a 11% žije v krajinách, kde je prenasledovanie.

V rôznych krajinách je prenasledovanie živené fundamentalizmom pochádzajúcim z islamu, ale ďalšou „znepokojujúcou vetvou“ je nárast agresívneho nacionalizmu proti menšinám a v niektorých prípadoch proti všetkým vierovyznaniam, až takým spôsobom, že ho môžeme definovať ako ultranacionalizmus. Významným fenoménom je aj nárast antisemitizmu v Európe, čoho dôkazom je zvýšený počet útokov na náboženské a kultúrne centrá skoro polmiliónovej židovskej komunity vo Francúzsku.

Na prezentácii XIV. správy o stave náboženskej slobody vo svete na pôde Veľvyslanectva Talianska pri Svätej stolici sa zúčastnil okrem iných aj medzinárodný riaditeľ ACN kardinál Mauro Piacenza. Tento dokument dnes predstavili aj v Bratislave. Symbolickým mementom si prenasledovaných kresťanov pripomenú v Košiciach a Prešove. Dóm sv. Alžbety a Katedrála sv. Jána Krstiteľa budú dnes večer osvetlené červeným svetlom – farbou krvi mučeníkov. Pripoja sa tak k iným svetovým pamiatkam, ktoré podobnou formou z iniciatívy Pápežskej nadácie ACN (Pomoc trpiacej cirkvi - Aid to the Church in Need - Kirche in Not) upriamili pozornosť na ľudí prenasledovaných pre svoju vieru. V červenom svetle budú katedrály svietiť vo večerných hodinách až do nedele.

-----------------------------------------------------------------

ACN – Aid to the Church in Need je medzinárodnou dobročinnou a pastoračnou organizáciou. Je zameraná na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci kresťanom všade tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní alebo kde trpia hmotnou núdzou. Vznikla v roku 1947 a v roku 2011 bola povýšená na nadáciu pápežského práva. ACN každoročne realizuje približne 5 300 projektov v takmer 150 krajinách sveta. Podporuje ju vyše 400 000 súkromných darcov z celého sveta. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom národnej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi od marca 2017.

Aktualizované

( TK KBS, RV ab, ACN; ml ) 20181123029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]