[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku vzniká nový film o šťastných koncoch manželských kríz
P:3, 22. 11. 2018 10:25, DOM

Bratislava 22. novembra (TK KBS) Občianske združenie Fórum života začalo natáčať dokumentárny film Manželstvá z tlakového hrnca. Je o obyčajných, no zároveň odvážnych manželských pároch. Na kameru totiž hovoria o tom, ako prekonali manželskú krízu. Autori sa ich pýtajú aj na to, ako sa zoznámili, ako krízu prekonali a čo ich spolu stále baví. Nebude to príbeh len jednej dvojice, autori v súčasnosti natáčajú rôzne manželské páry zo Slovenska i zo zahraničia.

V súčasnosti je natočená približne tretinu filmu. Na zvyšok filmu chcú získať financie v spolupráci s crowdfundingovým portálom Startlab, kde spustili kampaň. Cieľom filmu je ukázať, že aj krízy majú šťastné konce a ak existuje problém, existuje aj riešenie.

„Pred niekoľkými rokmi som sa sama ocitla v bode, kedy sa mi zdalo nemysliteľné, ba priam škodlivé, aby som naďalej zostala vo vlastnom manželstve. Vždy, keď som sa rozhodla odísť, spomenula som si na príbeh jednej dvojice. Obaja mali mimomanželské vzťahy, ktoré pred sebou tajili. Tajomstvo ale prasklo, keď ona otehotnela s ich najlepším kamarátom. Parádny scenár na rozvod, nie? Aj im sa vtedy zdalo, že je čas rozísť sa. No oni spravili niečo, čo ma udivovalo, vyrušovalo a fascinovalo zároveň. Rozhodli sa, že ukončia svoje aféry a dieťa vychovajú spolu. Toto dieťa má dnes takmer 40 rokov a je mojím blízkym priateľom,“ hovorí autorka nápadu Lívia Halkman. „Tam to ale nekončí. Títo manželia dnes žijú v manželstve, ktoré by sme mnohí mohli závidieť. Svoje zlyhanie dokázali pretaviť tak, že dnes pomáhajú iným manželským párom, ktorým sa zdá, že nastal čas rozísť sa.“

Ako to dopadlo s Líviiným manželstvom? „Ja som vo svojom manželstve napokon ostala. Myslím si, že jedna z vecí, ktorá ma zastavila v balení kufrov, bolo vedomie, že ak to dokázali oni a ešte k tomu s takým výsledkom, tak sa o to pokúsim aj ja, aj keby to malo byť menej dokonalé.“

Lívia Halkman je pôvodným povolaním grafička. Dlhé roky žila v Anglicku, neskôr sa rozhodla aj s rodinou vrátiť domov na Slovensko. Presťahovala sa, lebo chcela vlastné deti viesť inak, ako bolo bežné v komunite, kde žila. Doma začala realizovať „rýchle a výživné“ debaty na školách, počas ktorých so študentmi hovorí o témach ako manželstvo, nevera či porno.

Nápad na natočenie dokumentárneho filmu Manželstvá z tlakového hrnca vznikol počas vyhodnocovania verejného anonymného dotazníka, ktorý L. Halkman poslala manželom i ex-manželom. Vrátilo sa jej 200 odpovedí, podrobne sú zverejnené na stránke projektu Tlakový hrniec. Jedna z najzaujímavejších štatistík je, že takmer 90 % z párov, ktoré odpovedali na otázku o kríze, si ňou aj naozaj prešlo (myslí sa tým hlboké narušenie dôvery a intimity). Krízu dnes hodnotí pozitívne 80 % z nich. Manželský pár sa z nej nielen dokázal poučiť, ale samotné prekonanie ich ešte väčšmi zblížilo.

Projekt Tlakový hrniec sú rýchle a výživné debaty v trvaní jednej vyučujúcej hodiny (45 min), počas ktorej študenti hovoria o manželstve, intimite, porne či nečakanom tehotenstve. Každá debata je rozdelená na dve časti. Prvá časť má za úlohu priviesť študentov ku kritickému mysleniu a pomôcť im správne vyhodnotiť a komunikovať svoje postoje. Vyučujúci ich debatou sprevádza bez prezentovania vlastných postojov. V druhej časti stretnutia študenti zhrnú kľúčové body, ktoré zazneli počas debaty a hľadajú k nim racionálny základ, ktorý ich vyvráti alebo potvrdí. Vyhýbame sa duchovným alebo náboženským polemikám. Dokumentárny film bude slúžiť ako rozbeh pre tieto rýchle a výživné debaty so stredoškolskými študentmi.

Film realizujú: Stanislav Piatrik - kamera, Mária Piatriková a Lívia Halmkan – produkcia.

Viac informácií: Web tlakovyhrniec.sk / Facebook / Trailer k filmu

TK KBS informovala Margita Vanovčanová

( TK KBS, mva; ml ) 20181122014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]