TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Šaštíne ďakovali za 60 rokov života arcibiskupa Zvolenského (homília)
P:3, 21. 11. 2018 11:50, DOMŠaštín 21. novembra (TK KBS) V Národnej svätyni - Bazilike Sedembolestnej Panny Márie dnes poďakovali za 60 rokov života bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského. Na svätej omši sa prítomným prihovoril košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Jeho homíliu prinášame v plnom znení.

-

Excelencie – bratia v biskupskej službe, predovšetkým Ty, milý Stanislav – drahý jubilant, milí bratia kňazi a diakoni, zástupca pána nuncia, seminaristi, príbuzní a priatelia nášho jubilanta, drahí bratia a sestry v Kristovi!

Všetko sa mení. Nič nie je také aké bolo pred pár rokmi. Nehovorím tu iba o spoločnosti či kultúre, ale mám na mysli nás samých. I my sa meníme – máme viac rokov, azda viac skúseností, možno menej trpezlivosti. A menia sa i naše tváre – niektorých mojich priateľov a známych mám problém rozpoznať, keď sa s nimi stretnem po dlhšom čase. Všetko sa mení, len Boh zostáva ten istý včera, dnes i naveky!

Milý Stanislav, aj Tvoja tvár sa za šesť desaťročí tvojho života zmenila. Meníš sa v spojení s Ježišom, lebo Tvoje roky sú preniknuté jeho kňazstvom. Tvoj život sa od neho nedá oddeliť. A sám najlepšie vieš, že zachovať si horlivosť i dobré srdce v pastierskej službe je náročné. Nedá sa to bez živého napojenia na nášho Dobrého Pastiera. Preto ho tak často vyhľadávame a chceme ho nielen vidieť, ale i dotknúť sa ho a živiť sa ním! Bez neho by sme nedokázali urobiť nič dobré.

Dnešné evanjelium potvrdzuje tieto túžby mnohých ľudí po Ježišovi. Aké pocity asi ovládli Ježiša, keď mu narýchlo prišli povedať: Všetci ťa hľadajú! „Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú sa s tebou rozprávať.“ On však odvetil tomu, čo mu to vravel „Kto je moja matka a kto sú moji bratia?“ (Mt 12, 46-50). Vystrel ruku nad tých, ktorí ho počúvali a povedal: „Toto je moja matka a toto sú moji bratia! Lebo každý, kto plní vôľu môjho Otca, je môj brat, sestra i matka!“
Ježiš týmito slovami neznížil úlohu svojej matky, naopak, všetkých nás, ktorí ho počúvame a ideme za ním, všetkých nás vložil do duchovného príbuzenstva s ním samým a so svojou Matkou, Pannou Máriou. Všetci sme jeho bratmi a sestrami a duchovnými deťmi jeho prečistej Matky.

Spolu s Pannou Máriou sa nám v živote žije ľahšie, lebo ona nás privedie vždy bližšie k Ježišovi. Ona svojho Syna najlepšie pozná. A Ježiš miluje svoju Matku a teší sa, keď ju vzývame a oslavujeme. Dnes slávime sviatok jej obetovania – to znamená chvíľu, keď bola ešte ako dieťa obetovaná a zasvätená Bohu.

Je všeobecne známe, že Panna Mária je symbolom víťazstva nad diablom, v boji o duše a večnosť. A vieme, že tento boj o našu vôľu, slobodu, záujem, vieru a vôbec o náš život, sa zvádza už od chvíle, keď sme my sami začali používať vlastný rozum. Koľkí mocní tohto sveta sa nás snažili presvedčiť a dokázať nám už v školských laviciach, že Boh neexistuje a že Cirkev je spolkom bludárov, delikventov a spiatočníkov? Skutočne, koľko argumentov bolo spísaných a zozbieraných iba kvôli tomu, aby sme odbočili z cesty viery, aby sme v konečnom dôsledku prestali veriť a žiť podľa zásad Evanjelia?!

Ježiš vedel, že každý človek bude raz vystavený tomuto boju. Preto nám viackrát ponúkol svoju Matku Máriu ako najsilnejšiu Pomocnicu a Ochrankyňu na ceste viery. Najhlasnejšie to urobil na kríži: Hľa tvoja Matka – Hľa, vaša Matka! Ježiš vedel, že Božie slovo sa najlepšie ujíma v srdciach ľudí, keď sú v tichu, v pokoji, v uzobraní, keď sa nachvíľu zastavia a vzdialia sa od svetských starostí, keď sú upokojení a doslova pohladení rukou Matky – jeho a našej Nebeskej Matky Márie.

Tu na tomto svätom mieste, v našej národnej svätyni v Šaštíne, sme sa už veľakrát mohli presvedčiť o tom, že Mária nielen nás, jednotlivo, ale i celý náš slovenský národ posúva bližšie k Ježišovi. Kľúčové momenty našich dejín sme prežívali vždy spolu s ňou. A aj ty, drahý jubilant, si urobil veľmi dobre, že si jej odovzdal a zasvätil celý svoj život i svoju arcipastiersku službu, a že si sa rozhodol práve tu, v jej otvorenom náručí ďakovať za dar života i kňazstva.

Boh ti dal život! A celým životom ťa sprevádza s veľkou starostlivosťou. Pochádzaš zo zbožnej rodiny z trnavského prostredia. Od detstva si miništroval v trnavských kostoloch. Zamiloval si si milostivý obraz Panny Márie Trnavskej - práve dnes sa v Trnave končí novéna na jej počesť. Ona ťa formovala vo svojej škole a priviedla ťa ešte bližšie k svojmu Synovi Ježišovi.

Ona stála pri tebe, keď si sa rozhodoval pre kňazstvo. Ona bola s tebou, keď si 13. júna 1982 v Dóme sv. Martina v Bratislave prijal kňazskú vysviacku. Videla, ako sa diktatúra komunizmu dotkla aj tvojho života. Po vysviacke si bol pol roka bez štátneho súhlasu. Nebeská Matka ťa povzbudzovala, aby si sa nebál, keď ťa za biskupa menoval svätý pápež Ján Pavol II. v roku 2004. Biskupom si už 14 rokov a túto Bratislavskú arcidiecézu vedieš od februára 2008, teda už 10 rokov. Čas plynie rýchlo a mení naše tváre, ale postoj nášho srdca voči Pánovi je nemenný. Podľa vzoru Nebeskej Matky si dokázal aj ty vždy znovu povedať: Fiat voluntas tua! Nech sa stane, Pane, vždy tvoja vôľa!

Toto je tvoje biskupské heslo, a ty ho s pokorou a s pomocou Panny Márie neustále napĺňaš. Spolu s patrónom Bratislavskej arcidiecézy – svätým Martinom – napĺňaš Ježišov príkaz lásky k Bohu i blížnemu, veď každoročne, odkedy si arcibiskupom v Bratislave, usporadúvaš v arcidiecéze svätomartinskú zbierku venovanú na rôzne chvályhodné projekty. A ja som ti veľmi vďačný, pretože tohto roku ste sa vo vedení arcidiecézy rozhodli touto zbierkou podporiť rozšírenú výstavbu Domčeka Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom – u nás na východe. Nech ti to naša spoločná nová blahoslavená stonásobne vynahradí!

Ako biskup, už od začiatku svojej služby vedieš svojich veriacich k veľkej úcte voči Ježišovej prítomnosti v Eucharistii i v Božom slove. Veľmi ma oslovilo, a myslím, že nielen mňa - keď každú prvú stredu v mesiaci, okrem júla a augusta, vedieš v katedrále modlitbové stretnutia nad Svätým Písmom formou Lectio divina.

Je to zrejme i tvojím pričinením, že v Bratislave cítiť dobrú atmosféru naplnenú pokojným spolunažívaním medzi rôznymi konfesiami. Ako sa len dá, podporuješ ekumenický a medzi-náboženský dialóg v meste i v arcidiecéze. A zrejme, je to aj preto, že máš zvláštny dar – vidíš do ľudí – vieš dobre intuitívne odhadnúť človeka a čo je ešte krajšie, nikoho dopredu neodsudzuješ a vieš sa zachovať ako dobrý hospodár – nechávaš rásť všetko až do žatvy – aj pšenicu, aj kúkoľ! Túto tvoju vlastnosť si na tebe veľmi vážim.

V kolégiu slovenských biskupov sme ti vďační za tvoju neľahkú službu predsedu Konferencie biskupov Slovenska, ktorú vykonávaš od októbra 2009 až doteraz, a robíš to poctivo a zodpovedne.

Milý náš brat Stanislav, vážime si na tebe, že si pokojný človek, rozvážny, prezieravý a zmierlivý pastier. Nenecháš sa ľahko vyprovokovať. Nerobíš unáhlené riešenia. Nezaprieš v sebe črty diplomata. Láska k Bohu, ku Kristovi a k Panne Márii, sa v tebe napokon završuje v láske k Cirkvi - teda ku všetkým jej deťom. A Cirkev nie je len naša - máme za ňu zodpovednosť všetci, nielen biskupi a kňazi.

Úrad, ktorý vykonávaš, nie je ľahký. Služba biskupa už dávno nie je spájaná s honorom a slávou. V našich časoch je úrad biskupa spojený skôr s mučeníctvom. Lebo biskupská mitra je priam magnetom a dobre viditeľným terčom pre mnohé kritiky a ostré strely. To nech ťa neodrádza ani nezastrašuje.

Drahý jubilant, zachovaj si totálnu dôveru a vernosť Kristovi, Božej Matke a Svätému Otcovi! Čo iné ti dnes, pri tvojom životnom jubileu možno zapriať a zaželať!? Nech ti Pán zachová tvoj priateľský charakter, usmievavú tvár, trpezlivosť, pokoru i miernosť, dobrotu otcovského srdca a vernosť! Prajeme ti, aby Kristus mal cez tvoje pastierske pôsobenie vždy viac a viac priestoru v srdciach i vo vzťahoch tých, ku ktorým si poslaný.

Teš sa z Božej blízkosti, motivuj i povzbudzuj k životu s Ježišom. Stavaj mosty medzi Cirkvou a kultúrou, medzi Ježišom a ľuďmi. Spolu s tvojim pomocným biskupom Jozefom upevňujte puto jednoty medzi kňazmi tejto arcidiecézy.

Milý Stanislav! I keď sa nám naše tváre postupom času menia, predsa je dobré, keď sa mení aj naše srdce – a to vždy k väčšej pokore a odovzdanosti! Veď, v spojení s Ježišom sa môžeme celí premeniť a zažiariť jeho jasným svetlom. Nech ti Pán k tvojim rokom pridá aj ďalšie a nech ti dopraje v zdraví, v dôvere a úprimnosti prežívať najrozvážnejšie obdobie života. Nech ťa Sedembolestná Panna Mária Šaštínska svojim mocným príhovorom chráni od všetkých nebezpečenstiev tela i duše a tvoji svätí patróni nech ti pomáhajú zachovať tvoje zmysly i srdce vždy mladé a živé v Ježišovi Kristovi. Amen.

-

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, ke, bbo; ml ) 20181121026   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020