[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 01. 2022   Meniny má Timotej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Európske katolícke sociálne dni 2022
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

FKI prvý raz udelilo cenu Vy ste svetlo sveta, prevzali ju štyria laureáti
P:3, 21. 11. 2018 09:23, DOM

Bratislava 21. novembra (TK KBS) Fórum kresťanských inštitúcií po prvýkrát udelilo cenu „Vy ste svetlo sveta“. Za významný dlhoročný prínos pri vnášaní kresťanských hodnôt do spoločnosti ju získali štyria laureáti. Cenu dostali Terézia Lenczová, čestná predsedníčka Slovenskej spoločnosti pre rodinu (SSR), poslankyňa Európskeho parlamentu a súčasná predsedníčka SSR Anna Záborská, Katarína Hulmanová, bývalá predsedníčka FKI a in memoriam Ladislav Lencz, manžel Terézie. Na slávnosti, ktorá sa konala v pondelok 19. novembra 2018, sa prítomným prihovoril duchovný sprievodca FKI, bratislavský eparcha Mons.Peter Rusnák. Predniesol inšpiratívny biblický pohľad na autentický génius ženy ako manželky, matky i ako spoločenskej osobnosti.

Všetky tri ocenené spája aktívny postoj k rodine. Majú svoje vlastné, ale sa aj dlhodobo angažujú za to, aby v súčasnej spoločnosti fenomén manželstva a rodiny zostal tým, čo zamýšľal Stvoriteľ a čo je dlhodobým základom hlbokého ľudského šťastia a stability spoločnosti. Ladislavovi Lenczovi je Slovensko okrem iného vďačné za projekt etickej výchovy, ktorá pomáha mladým otvárať sa pre lásku, pre pozitívne, prosociálne hodnoty. Všetci ocenení svoj život ukotvili v hľadaní a plnení božej vôle a súčasne v evanjeliovom povedomí – sme neužitoční sluhovia, urobili sme, čo sme boli povinní urobiť. Atmosféru večera svojimi piesňami dotvorila Zuzana Eperješiová, ktorá pôsobí pod umeleckým menom Skyva a tiež moderátor a herec Štefan Bučko.

Slávnostný večer nasledoval po pracovnej časti výročného valného zhromaždenia FKI, ktorej sa zúčastnilo 40 zástupcov z 24 organizácií. Delegáti zhodnotili uplynulé obdobie a prijali spoločný plán na budúci rok. V diskusii viacerí zdôraznili zodpovednosť kresťanov za spoločnosť aj v súvislosti s rôznymi voľbami. Na Slovensku budú budúci rok voľby prezidenta a voľby do Európskeho parlamentu. FKI chce prispieť k pestovaniu zdravej kresťanskej občianskej kultúry. Valné zhromaždenie zvolilo aj štyroch nových, resp. staronových členov predsedníctva FKI: Jána Fabičovica za Priateľov Domu Quo vadis, Jána Gaspera, raiditeľa Evanjelickej diakonie, Katarínu Hulmanovú z Katolíckej jednoty Slovenska a Pavla Kosseya, predsedu Fóra pre verejné otázky.

TK KBS informoval Pavol Kossey

( TK KBS, pko, ml ) 20181121018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]