TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Trnavskej novéne si pripomenuli aj štvrťstoročie od návratu Trojičky
P:3, 20. 11. 2018 11:11, DOMTrnava 20. novembra (TK KBS) Za účasti štyroch slovenských biskupov, vyššieho počtu kňazov a mnohých zasvätených osôb, ako i početného zástupu veriacich, slávili v nedeľu 18. novembra predpoludním tradičnú procesiovú svätú omšu Trnavskej novény v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša.

Slávnostná nedeľná svätá omša v dňoch trvania Trnavskej novény sa pokladá za jej vrchol. Tohtoročnú procesiovú svätú omšu celebroval trnavský rodák, bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Práve Božia Prozreteľnosť chcela, že tento cirkevný hodnostár sa dožíva nasledujúci deň, 19. novembra životného jubilea 60 rokov.
 
V homílii bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský veriacim predostrel najprv pohľad mariánskeho ctiteľa na Novénu k Trnavskej Panne Márii. „Trnavská novéna je vždy veľkou duchovnou obnovou; mohli by sme povedať, že je dobrou motiváciou, uzdravujúcimi dňami, ktoré nám vo vnútri prinášajú nové duchovné podnety pre náš osobný život, pre život v rodinách, pre život v spoločnosti. A tak môžeme povedať, že dni Trnavskej novény sú dňami, kedy sa uzdravujeme my sami, posilňujeme a uzdravujeme tým aj naše rodiny a našu spoločnosť,“ povedal. Následne rozoberal tému „Poslanie mladého kresťana v náuke cirkevných otcov a pápežov,“ ktorá mu na tomto známom mariánskom deviatniku bola pridelená. Hovoril o tom, že kto prijíma Božie slovo, môže ho svojím životom stelesniť. S odkazom na Svätého Otca Františka povedal, že mládež je nádejou Cirkvi i sveta.
 
Po skončení liturgie Eucharistie primátor Trnavy Peter Bročka prečítal autentické znenie buly Trnavčanov z roku 1710, ktorou sa zaviazali, i budúce generácie obyvateľov Trnavy, sláviť každoročne sviatok Obetovania Panny Márie (21. novembra), kedy bol zázračne zastavený mor v meste. V záväzku je tiež povinnosť slávenia svätej omše v kaplnke s milostivým obrazom každú sobotu o 10.00 hodine.
 
Akonáhle primátor Trnavy prečítal celé znenie uznesenia trnavského magistrátu, asistujúci muži zložili milostivý obraz Bohorodičky z hlavného oltára Baziliky sv. Mikuláša a veriaci slávnostne vyšli do ulíc mesta. Procesiový sprievod so zázračným obrazom Panny Márie Trnavskej smeroval z baziliky na hlavné námestie k súsošiu Najsvätejšej Trojice. Tam sa zastavil a jeho účastníci si pripomenuli 25. výročie prinavrátenia súsošia na Trojičné námestie. Toto súsošie tu chýbalo v čase totalitného komunistického režimu, keďže jeho predstavitelia ho nechali demontovať. Zachránilo sa iba vďaka niektorým hrdinsky zmýšľajúcim obyvateľom Trnavy. Odtiaľ sa pútnici vrátili späť do baziliky a slávnostným spevom "Teba Bože chválime" ukončili nedeľnú slávnosť.
 
TK KBS informoval Dušan Kolenčík( TK KBS, dko; ml ) 20181120021   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020