[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 11. 08. 2022   Meniny má Zuzana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň chudobných slávili aj vo viacerých mestách na Slovensku
P:3, 19. 11. 2018 09:02, DOM

Bratislava 19. novembra (TK KBS) Aj na Slovensku v nedeľu 18. novembra 2018 slávili Svetový deň chudobných. Želaním Svätého Otca Františka je, aby sa slávil vždy v nedeľu pred nedeľou Krista Kráľa.

Laická katolícka Komunita Sant´Egidio, ktorá sa pravidelne modlí za chudobných a pomáha ľuďom na okraji spoločnosti, iniciovala v Bratislave, Topoľčanoch, v Banskej Bystrici a v Nitre slávenie svätej omše s chudobnými ľuďmi zväčša bez domova, s ktorými sa následne stretla a v slávení pokračovali. Bol to deň radosti a priateľstva určený práve im. V Bratislave bola homília pátra Milana Tomana inšpirovaná Posolstvom pápeža Františka pre tento deň, a teda Žalmom 34 „...úbožiak zavolal a Pán ho vyslyšal...“." Veľká vďaka za duchovnú i materiálnu spoluprácu patrí bratom františkánom, verbistom, vincentínom, Farnosti v Topoľčanoch, Maltézskej pomoci Slovensko," uviedla pre TK KBS Ivana Šušaníková.

Počas svätej omše v miestnom farskom kostole v Topoľčanoch hlavný celebrant, farár Mons. Dušan Argaláš, hovoril o zmysle aktivít, ktoré má kresťan konať pre svojich blížnych. Poďakoval veriacim za ich podporu inštitúciám, ktoré aj v ich meste pracujú v prospech ľudí bez domova. No zároveň ich povzbudil, aby nezabúdali ani na chudobných v zahraničí, napríklad prostredníctvom zbierky vincentínskej rodiny Boj proti hladu. Po svätej omši členovia komunity Sant’Egidio rozdávali chudobným ľuďom koláče a kávu. Túto svoju činnosť vykonávajú po celý rok, informoval Miroslav Lyko.

Dobrovoľníci nitrianskeho centra Maltézskej pomoci Slovensko vďaka pomoci Reštaurácie Artin v Nitre zabezpečili v nedeľu 18. novembra 2018 pre nitrianskych bezdomovcov využívajúcich služby domu charity sv. Rafaela v správe Diecéznej charity v Nitre teplý guláš, ktorý im aj osobne podávali. Bezdomovci sa tak v túto sviatočnú nedeľu určenú zvlášť pre chudobných, mohli zohriať horúcim gulášom a pocítiť, že niekto je pre nich ochotný obetovať svoj voľný čas a prostriedky, aby sa aspoň na chvíľu necítili úplne odkopnutí, či ako odpad spoločnosti.

Pre nitrianskych dobrovoľníkov Maltézskej pomoci Slovensko tak do každoročného kalendária úloh a činnosti pribudla ďalšia nová a zjavne aj tradičná aktivita, ktorú popri pravidelnej dlhoročnej zdravotnej a organizačnej službe počas masových podujatí náboženského charakteru, či podpornej službe pre Hospic u Bernadetky a iných charitatívnych aktivitách budú vykonávať v prospech chudobných, chorých a trpiacich v Nitre. Dobrovoľníci sa už teraz tešia na stretnutie s verejnosťou aj počas Vianočného maltézskeho punču v Nitre v dňoch 14.-16. decembra 2018 pri svojom stánku na Svätoplukovom námestí v Nitre, informoval Tibor Ujlacký.

( TK KBS, isu, mlyk, tu, ml; pz ) 20181119018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus