TK KBS

Dnes je utorok 04. 08. 2020   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev v Taliansku zriadi celonárodný program prevencie zneužívania
P:3, 16. 11. 2018 17:15, ZAHTaliansko 16. novembra (TK KBS) Konferencia biskupov Talianska na svojom plenárnom zasadaní schválila nový preklad modlitieb „Otčenáš“ a „Sláva Bohu na výsostiach“ z Rímskeho misála, ako aj zriadenie celonárodného programu prevencie zneužívania v Cirkvi, s názvom „Národná služba na ochranu maloletých a zraniteľných osôb“.

O výsledkoch 72. plenárneho zasadania talianskych biskupov, ktoré sa skončilo včera 15. novembra, informoval na tlačovej konferencii predseda Konferencie biskupov Talianska kardinál Gualtiero Bassetti.

Celonárodná prevencia proti zneužívaniu

Talianska „Národná služba na ochranu maloletých a zraniteľných osôb“ bude mať vlastný štatút a stabilný sekretariát, v ktorom špecializovaní laici, presbyteri a rehoľníci budú k dispozícii diecéznym biskupom. Pracovníci tejto inštitúcie budú poskytovať formačné a preventívne programy v rámci diecéz či širších regiónov a budú tiež poskytovať konzultačné služby pre diecézy, ako aj podporu pri súdnych procesoch.

Biskupi Talianska zároveň rozhodli o tom, že každá z diecéz stanoví jedného či viac referentov, ktorí absolvujú formáciu za pomoci Centra pre ochranu maloletých Pápežskej Gregorovej univerzity.

Zmena v preklade modlitieb Otčenáš a Gloria

Rozhodnutím členov Konferencie biskupov Talianska je aj zmena v preklade textu dvoch modlitieb v Rímskom misáli – „Otčenáš“ a „Sláva Bohu na výsostiach“. Zmenu však ešte musí schváliť aj Svätá stolica.

V modlitbe Otčenáš ide o výraz „neuveď nás do pokušenia“, ktorý bude mať novú podobu „non abbandonarci alla tentazione” namiesto pôvodnej „non indurci in tentazione”.

V modlitbe Sláva Bohu sa zmení výraz: „a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle“ na: „a na zemi pokoj ľuďom milovaným Pánom“ („pace in terra agli uomini, amati dal Signore“).( TK KBS, RV zk; ml ) 20181116037   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020