[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anna Bissi hovorila na seminároch v Košiciach o riešení konfliktov
P:3, 16. 11. 2018 08:41, DOM

Košice 16. novembra (TK KBS) Nadácia Výchova a vzdelanie pod záštitou Mons. Mareka Forgáča a v spolupráci s Kňazským seminárom sv. Karola Boromejského v Košiciach, Teologickou fakultou KU a Rehoľou sv. Augustína zorganizovali v pondelok 12. novembra 2018 seminár s názvom Konflikty a emócie.

Lektorkou seminára bol sr. Anna Bissi z Talianska, ktorá pôsobí ako psychologička, psychoterapeutka a rodinná konzultantka. Uznávaná talianská autorka kníh o zasvätenom živote prednášala stodvadsiatim zasväteným a kňazom, ktorí prišli na seminár.

„Prijať – Pomenovať – Spracovať,“ boli tri slová, ktorými sestra Anna Bissi previedla účastníkov svetom emócií spojených s konfliktom. Rozdielnosť predstavila ako „základný princíp spoločného života. Rozdiely sú prameňom života. Jednotvárnosť je nezáživná.“ „Niekedy sa konflikty maskujú, skrývajú, kamuflujú,“ povedala v prednáške: „Prinášajú konfliktnosť a my buď bojujeme, alebo utekáme (Fight or Flight). Narastá agresivita, ktorá sa rodí z vnímania, že ten druhý je môj nepriateľ. Konflikt nie je problém, ale ako sa s ním vysporiadame. Komunita je dynamizmom, ktorý prechádza cez konflikt a zrelou odpoveďou je spracovať ho – nájsť problém a odlíšiť ho od osoby.“ Seminár mal aj pracovnú časť, kde účastníci v skupinách hľadali výhody/nevýhody boja a úteku a v záverečnej časti bol priestor na otázky a odpovede.

Sestra Anna Bissi je zakladateľkou a hlavnou predstavenou Bratstva Premenenia, ktorá vznikla a pôsobí v diecéze a meste Vercelli v Taliansku. Najprv vyštudovala anglický a francúzsky jazyk a literatúru a neskôr psychológiu. V psychológii dosiahla doktorát na Pontificia Università Gregoriana. Pracuje a pôsobí ako psychoterapeutka a rodinná konzultantka vo Vercelli a prednáša po Taliansku a Európe. Spolupracuje s mnohými časopismi z oblasti zasväteného života, kde píše na témy zo spirituality a psychológie. V češtine vyšla u Paulínok jej kniha Všemocné emoce (2014).

V utorok 13. novembra bol seminár určený širokej verejnosti, na ktorom sa zúčastnilo približne 200 ľudí a sr. Anna sa zamerala na riešenie konfliktov v rodinách a farských spoločenstvách.

TK KBS informovali Anna Maliková a sr.Františka Čačková, OSF.

( TK KBS, ama, fca; ml ) 20181116018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]