[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Emeritný pápež Benedikt XVI.: Treba hovoriť o probléme množenia práv
P:3, 15. 11. 2018 14:02, ZAH

Rím 15. novembra (TK KBS) Emeritný pápež Benedikt XVI. listom zaželal zdarný priebeh medzinárodnému sympóziu vatikánskej nadácie nesúcej jeho meno. Podujatie s témou „Základné práva a konflikty medzi právami“ otvorili vo štvrtok 15. novembra v Ríme na pôde Univerzity LUMSA.

List Benedikta XVI. adresovaný prezidentovi Správnej rady Vatikánskej nadácie Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. pátrovi Federicovi Lombardimu SJ prečítali pri otvorení podujatia spolu s pozdravným posolstvom Svätého Otca Františka. Medzinárodné sympózium nadácia spoluorganizuje s rímskou univerzitou  LUMSA - Libera Università Maria Santissima Assunta.

Ako píše Benedikt XVI., keď ho organizátori informovali o projekte podujatia, od počiatku považoval iniciatívu za „mimoriadne užitočnú“.

„Zvlášť sa mi videlo dôležité, aby sa hovorilo explicitne o problematike «množenia práv» a o riziku «deštrukcie idey práva». Je to otázka aktuálna a zásadná pre udržanie základov spolunažívania ľudskej rodiny a zasluhuje si, aby sa opätovne stala témou hĺbkovej a systematickej reflexie“, píše emeritný pápež spolu s uistením relátorov a účastníkov sympózia o svojich modlitbách.

Prehĺbiť reflexiu o vízii ľudských práv 

Pápež František v pozdravnom posolstve v súvislosti s témou sympózia a blížiacim sa 70. výročím prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv Generálnym zhromaždením OSN pripomína, že „je potrebné nielen oslavovať spomienku na onú historickú udalosť, ale aj vyprofilovať prehĺbenú reflexiu o aplikovaní a vývoji vízie ľudských práv v dnešnom svete“.

V posolstve Svätý Otec poukazuje na prínos, ale aj nebezpečenstvá, ktoré táto problematika v sebe skrýva:

„V januárovom príhovore k diplomatickému zboru, venovanom práve tejto Deklarácii, som poznamenal, že je zameraná na odstránenie separujúcich múrov, ktoré rozdeľujú ľudskú rodinu, a na podporu integrálneho ľudského rozvoja. Vyjadril som však aj zistenie, že zároveň treba «konštatovať, že v priebehu rokov sa interpretácia niektorých práv uberala postupnými modifikáciami, so zahrnutím množstva „nových práv“, ktoré sa nezriedka vzájomne priečia». Otvára sa takto rad problémov, ktoré zasahujú až

do hĺbky samotnej myšlienky práva a jeho základov.“

Benedikt XVI. jasnozrivo upozornil na naliehavosť témy

Na skutočnosť, že téma ľudských práv je emeritnému pápežovi Benediktovi XVI. osobitne blízka, a to aj v priamej súvislosti s univerzitou LUMSA, poukázal pápež František v ďalších riadkoch svojho posolstva:

„Pápež Benedikt XVI. jasnozrivo upozornil na naliehavosť týchto tém pre našu dobu a kompetentne sa k nim vyjadril ako mysliteľ a ako duchovný pastier. Práve preto mu pred dvadsiatimi rokmi táto univerzita udelila ako vtedajšiemu kardinálovi Ratzingerovi doktorát honoris causa v odbore práva“.

Na záver pápež František žičí akademickému podujatiu, aby „inšpirujúc sa myslením a magistériom nášho milovaného emeritného pápeža dokázalo odvážne a hĺbkovo prispieť k osvetleniu problematiky, ktorá má zásadný význam pre ochranu dôstojnosti ľudskej osoby a jej integrálneho rozvoja“.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20181115019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]