TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O vplyve cyrilometodskej tradície na dejiny budú hovoriť v Čechách
P:3, 13. 11. 2018 10:00, DOMZlín 13. novembra (TK KBS) Vedecká konferencia na tému Cyrilometodská tradícia v novodobých československých dejinách bude vedeckým príspevkom k oslavám 100. výročia českej a slovenskej štátnosti. Uskutoční sa 28. novembra 2018 v Starom Měste. Prednášajúcimi budú Miroslav Vepřek (FF UP v Olomouci), Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup (RKCMBF UK Bratislava), Pavel Ambros (CMTF UP v Olomouci), Jaroslav Šebek (Akadémia vied ČR), Ján Zozuľak, Peter Ivanič, Róbert Arpáš a Martina Lukáčová (FF UKF v Nitre).

"Je pre nás nesmiernou cťou, že v tomto jubilejnom roku, na miestach, kde sa pred viac než tisíc rokmi písala významná kapitola európskych dejín spojená s obdobím Veľkej Moravy a príchodom slovanských vierozvestcov, organizujeme v Zlínskom krajin konferenciu zameranú na hľadanie súvislosti medzi cyrilometodskou tradíciou a modernými dejinami," povedal Jan Pijáček zo Zlínskeho kraja.

"Svoje príspevky prednesú významní českí a slovenskí vedci, bádatelia a experti, dlhodobo zaoberajúci sa výskumom života a dielom oboch vierozvestcov. Budú prezentované názory českej a slovenskej vedy o spoločnej cyrilometodskej kultúrnej tradícii, zaujímavé pre širšiu akademickú i laickú verenosť," zhrnul prof. Peter Ivanič z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

"Uznávaní vedci sa zamysleli nad prínosom cyrilometodskej misie pre vývoj kultúry Slovanov a vplyv odkazu solúnskych bratov na moderné dejiny, napríklad na obdobie formovania samostatného štátu či vlády komunistického režimu. Skúmaný bol tiež vplyv odkazu na českký jazyk či slovenskú literatúru," doplnila Martina Janochová, riaditeľka združenia Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda.

Konferenciu organizuje medzinárodné združenie Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda pri príležitosti tohtoročných osláv 100. výročia vzniku samostatného československého štátu v spolupráci s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre, mestom Staré Město, Slováckym múzeom v Uherskom Hradišti a Strednou školou priemyslovou, hotelovou a zdravotníckou v Uherskom Hradišti v rámci projektu "Cyrilometodská tradícia v novodobých československých dejinách".

Projekt podporilo Ministerstvo kultúry ČR. Záštitu poskytli olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, rektor UKF v Nitre Libor Vozár, župan Zlínskeho kraja Jiří Čunek, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a starosta mesta Staré Město Josef Bazala. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na adrese: info@cyril-methodius.eu, na čísle +420 733 161 674 alebo vyplnením online formulára.

TK KBS informovala Martina Janochová( TK KBS, mja; ml ) 20181113015   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020