TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Cyril Vasiľ oslávil s veriacimi v Stanči patróna farnosti
P:3, 12. 11. 2018 17:29, DOMKošice 12. novembra (TK KBS) Pri príležitosti slávnosti chrámového sviatku sv. archanjela Michala oslávili 11. novembra gréckokatolíci v Stanči aj 220. výročie posviacky tohto chrámu. Slávnosť vyvrcholila archijerejskou svätou liturgiou, ktorú slávil vladyka Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme.

Slávnosť predchádzala duchovná obnova. Vo štvrtok, na sviatok sv. archanjela Michala, Matúš Marcin, výpomocný duchovný pútnického miesta Klokočov, v kázni počas svätej liturgie priblížil tri piliere duchovného života nevyhnutné v boji proti vplyvu zlého ducha: spoveď, eucharistia a modlitba. Poukázal na ich ovocie v životoch sv. Šarbela, aj bl. hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča. Modlitebný program dňa pokračoval modlitbou Akatistu k sv. archanjelovi Michalovi a modlitbami za duchovné i telesné uzdravenie, ktorá bola zakončená uctením si relikvií a pomazaním olejom sv. Šarbela.

V piatok Juraj Gradoš, šéfredaktor gréckokatolíckeho časopisu Slovo, priblížil históriu farnosti, ktorá je spojená s osobou biskupa Jozefa de Camillisa. Ako vysvetlil, tento biskup v roku 1690 zvolal do Stanče synodu duchovenstva, ktorej mnohé body sú aktuálne i pre dnešnú dobu. Po svätej liturgii nasledoval Akatist k sv. archanjelovi Michalovi a panychída za zosnulých predkov, kňazov a veriacich, ktorí zakladali a starali sa o miestnu cerkev v predchádzajúcich storočiach.

Nedeľná slávnosť začala Molebenom k sv. archanjelovi Michalovi a vyvrcholila archijerejskou svätou liturgiu. Vladyka Cyril vo svojej homílii poukázal na potrebu obliecť si Božiu výzbroj čností v boji proti zlu, predovšetkým vyzdvihol čnosť pokory a upozornil na nebezpečenstvo pádu do pýchy. Povzbudil k zodpovednému prežívaniu daru slobody, bez kompromisu so zlom, pričom za príklad dal patróna farnosti sv. Michala. Kázeň zakončil modlitbou pápeža Leva XIII k sv. Michalovi.

Celú slávnosť svojim spevom sprevádzali miestny Zbor sv. Bazila Veľkého pod vedením Marcely Zorvanovej a mládežnícky spevokol.

TK KBS informoval Dávid Zorvan( TK KBS, dzo; ml ) 20181112036   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020