TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sv. Martina oslávili na trojdní v Bratislave i odpuste v Spišskej Kapitule
P:3, 12. 11. 2018 12:20, DOMBratislava 12. novembra (TK KBS/Rádio LUMEN) Bratislavská arcidiecéza zavŕšila oslavy sviatku svojho patróna, svätého Martina. Počas Svätomartinského trojdnia od piatka do nedele slúžil v katedrále hlavného mesta sväté omše bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. V homíliách sa prihovorili rektori z kňazských seminárov v Bratislave a v Nitre. Svätca si pripomenuli aj deti s rodičmi pri lampiónovom sprievode centrom mesta.

Tento rok ponúkla arcidiecéza na trojdnie úvahy o povolaniach. Arcibiskup Zvolenský hovorí, že pri ich rozlišovaní je kľúčové objaviť Božie podnety vo svojom srdci a svedomí. Mali by na to myslieť aj manželia a tí, ktorí túto sviatosť chcú v budúcnosti prijať. "Aj to je Boží podnet, v ktorom je nám príkladom svätý Martin, uvedomiť si ako potrebujeme odpustenie, aby sme mohli vzájomnú lásku obnovovať," povedal Rádiu LUMEN.

Pomocný biskup Jozef Haľko dodáva, že svätý Martin je najpopulárnejším svätcom Európy. Svojou schopnosťou pomáhať chudobným môže inšpirovať aj nás. „Skláňa sa z koňa k žobrákovi a svätý Martin nám ukazuje, že hoci sme niekedy možno na koni funkčne, alebo s nejakou prevahou akéhokoľvek typu, predsa len sa môžeme skloniť k tým, ktorí sú na periférii," pripomína.


Kňazi vo všetkých kostoloch Bratislavskej arcidiecézy preto pozvali veriacich zapojiť sa do tradičnej svätomartinskej zbierky. Jej účelom je v tomto roku poskytnutie podpory na výstavbu spoločenskej miestnosti pre 240 ľudí v pastoračnom centre blahoslavenej Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. „Nachádzame sa v období, kedy celá cirkev má viac obrátenú pozornosť voči mladým ľuďom. Chceme pomôcť mladým ľuďom, ktorí tam prichádzajú," vysvetlil zámer arcibiskup Zvolenský.

Aj Spišská diecéza podobne ako Bratislavská arcidiecéza slávila sviatok svätého Martina z Tours. Ten je patrónom katedrály, aj celej diecézy. Slávnostnú svätú omšu v katedrále svätého Martina v Spišskej kapitule celebroval Alojz Tkáč, emeritný košický arcibiskup. V homílii hovoril o postavách svätého Martina a biskupa Jána Vojtaššáka. "Aké je naše želanie? Aby Ján Vojtaššák, Boží služobník bol povýšený na oltár tak, ako je povýšený na oltár svätý Martin," uviedol.

Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban, Pavol Jurčaga( TK KBS, RL, jhe, pju; ml ) 20181112026   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020