TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Združenie SAVIO ukončilo dvojročný projekt pomoci ženám v Afrike
P:3, 09. 11. 2018 11:32, DOMBratislava 9. novembra (TK KBS) Občianske združenie SAVIO minulý mesiac ukončilo dvojročný medzinárodný projekt Posilňovanie postavenia žien cez praktické zručnosti. V Keni vďaka nemu otvorilo kurzy krajčírstva, kaderníctva a kozmetiky s cieľom pomáhať chudobným ženám v regióne na ceste k sebestačnosti a dôstojnému životu. Tento mesiac vyšli z kurzov prvý absolventi. Jednou z nich Salome, ktorá vyrástla v drsných podmienkach nehostinnej polopúšte v dedine N´Grunit na severe Kene. Ako najstaršia zo štyroch súrodencov už od skorého veku pomáhala rodičom v domácnosti. Napriek tomu, že v kultúre jej kmeňa je vzdelanie zaznávané, jej rodičom záležalo na tom, aby chodila do školy. Vďaka tomu ukončila základné vzdelanie v škole Saleziánov don Bosca. Aby sa vymanila zo začarovaného kruhu chudoby, túžila získať zručnosti a osamostatniť sa. Keď sa dozvedela o možnosti prihlásiť sa na kurz kaderníctva a kozmetiky v krajskom meste Marsabit, neváhala.

Salome je jednou z prvých 25 absolventiek nových kurzov praktických zručností v učňovke Don Bosco v meste Marsabit na severe Kene. Občianske združenie SAVIO tu otvorilo kurzy krajčírstva, kaderníctva a kozmetiky. V rámci vzdelávania sa študentky zúčastnili aj tréningov podnikateľských zručností, ktoré absolvovalo spolu 90 študentov učňovky. Po ukončení štúdia dostali záujemkyne o podnikanie štartovací balíček s materiálom potrebným na rozbehnutie vlastného biznisu. V záujme kvalitnejšej výučby v učňovke podporil projekt aj vzdelávanie učiteľov, a to v oblasti mediačných zručností a výučby technických predmetov. Pre študentov boli pravidelne organizované vzdelávacie semináre na témy aktuálne pre miestnu mládež. V regióne Marsabit má žena ešte stále menejcenné postavenie obmedzené na starostlivosť o deti a domácnosť. Salome sa miestnej kultúre nebála postaviť. V kurze kaderníctva a kozmetiky sa veľmi rýchlo naučila všetko potrebné, aby mohla začať samostatne pracovať ako kaderníčka. S novými zručnosťami sa vrátila do svojej rodnej dediny, kde si v blízkosti svojho domu otvorila pod stromom vlastný salón. Dnes je schopná postarať sa o seba i svoju dcéru a zo zárobku podporuje aj svojich rodičov a súrodencov. Získané zručnosti jej pomáhajú zabezpečiť dôstojný život pre seba aj svoju rodinu a prispievať tak k zmene myslenia miestnej spoločnosti.

Projekt Posilňovanie postavenia žien cez praktické zručnosti bol spustený v novembri 2016 a úspešne ukončený v októbri tohto roku. Finančnú podporu projektu zabezpečil program oficiálnej rozvojovej spolupráce SlovakAid (MZVaEZ SR) dotáciou vo výške 226 150 eur a individuálni darcovia zbierkou Ženám v Keni. Aj vďaka podpore štedrých darcov môže občianske združenie SAVIO už od roku 2005 skvalitňovať život mladých ľudí v menej rozvinutých krajinách. Medzi hlavné aktivity združenia patrí každoročná verejná zbierka Tehlička, adopcie detí a tried na diaľku, program vysielania dobrovoľníkov, ako aj projekty rozvojovej spolupráce.

TK KBS informovala Zuzana Suchová( TK KBS, zsu; ml ) 20181109027   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020