[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Chýbajúci prístup k pitnej vode je "obrovská hanba 21. storočia"
P:3, 09. 11. 2018 09:25, ZAH

Rím 9. novembra (RV) Prístup k pitnej vode pre všetkých – na túto tému sa diskutovalo vo štvrtok 8. novembra na medzinárodnej konferencii, ktorú na rímskej Pápežskej univerzite Urbaniana zorganizovalo Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj v spolupráci s niekoľkými ambasádami pri Svätej stolici. Účastníkom konferencie, na ktorej vystúpil aj predseda dikastéria kardinál Peter Turskon, zaslal posolstvo pápež František.

Svätý Otec v posolstve označuje chýbajúci prístup k pitnej vode v mnohých častiach sveta za „obrovskú hanbu 21. storočia“. Rôzne krajiny sú svedkami umierania ľudí v dôsledku používania znečistenej vody, no naopak o zásobovanie zbraňami v týchto krajinách nie je núdza, upozorňuje Petrov nástupca: 

„Žiaľ v mnohých krajinách, v ktorých obyvateľstvo nemá pravidelný prístup k pitnej vode, nechýba dodávanie zbraní a výbušnín, ktoré aj naďalej zhoršujú situáciu! Korupcia a záujmy takej ekonomiky, ktorá vylučuje a ktorá zabíja, až príliš prevyšuje nad snahami, ktoré by solidárnym spôsobom mali garantovať prístup k vode.“

Pre boj so smädom treba odhodlanú zaangažovanosť na všetkých úrovniach – inštitucionálnej, organizačnej, vzdelávacej, technologickej i finančnej, uvádza v posolstve pápež.

Svätá stolica a Cirkev s nasadením pracujú v prospech prístupu k pitnej vode pre všetkých, odvolávajúc sa na etiku a princípy vychádzajúce z Evanjelia a zo zdravej antropológie. Tá je nevyhnutnosťou „pre skutočnú ekológiu, ako aj pre uznanie prístupu k pitnej vode za právo, ktoré pramení z ľudskej dôstojnosti, a teda je nezlučiteľné s chápaním vody ako akéhokoľvek tovaru“. Pápež František sa tejto téme venoval i vo svojej nedávnej encyklike Laudato si´.

„Z pohľadu viery v každom smädnom človeku vnímame obraz samotného Boha – tak ako to čítame v Evanjeliu podľa Matúša: «bol som smädný, a nedali ste mi piť» (Mt 25,42)“, zdôrazňuje v posolstve pápež František.

( TK KBS, RV zk; ml ) 20181109015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]