TK KBS

Dnes je streda 21. 11. 2018   Meniny má Elvíra       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Top témy
Všetky
Synoda o mladých 2018
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

SKCH za 10 rokov vybojovala ľudskú dôstojnosť stovke novodobých otrokov
P:3, 06. 11. 2018 12:00, DOMBratislava 6. novembra (TK KBS) Už 10 rokov Slovenská katolícka charita účinne pomáha obetiam obchodovania s ľuďmi. Pri príležitosti okrúhleho pôsobenia v tejto oblasti bilancuje, že doteraz vyslobodila z rúk vykorisťovateľov až 98 ľudí, vrátane detí, ktorí strácali vlastnú dôstojnosť a boli im odopierané základné ľudské práva a slobody.

Obchodovanie sľuďmi je druhým najvýnosnejším anajrýchlejšie rastúcim nelegálnym obchodom na svete. Ide o medzinárodný problém. Aby bola pomoc naprieč hranicami rôznych krajín účinná, je potrebné vybudovať siete. Práve pred 10-timi rokmi sa pracovníci Slovenskej katolíckej charity (SKCH) v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM), s podporou Ministerstva vnútra SR i ďalších donorov, zúčastnili seminára „Porozumieť a konať – obchodovanie s ľuďmi“. Týmto sa naštartovala pomoc SKCH v boji proti novodobému otroctvu. Charita sa tak spolu sďalšími štyrmi mimovládnymi organizáciami stala priekopníčkou v priamej pomoci obetiam obchodovaniu s ľuďmi na Slovensku.

Za 10 rokov SKCH pomohla 98 obetiam obchodovania. Väčšinou išlo o Slovákov (56 žien, 42 mužov, z toho traja maloletí chlapci), štyri obete pochádzali z Rumunska a Ukrajiny. Môže sa zdať, že čísla nie sú vysoké, no pracovníci Charity pristupujú ku každému náročnému prípadu veľmi individuálne. Naša pomoc obetiam je dlhodobá, adresná a účinná. „Prostredníctvom Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi MVSR, sme sa spoločne snažili nastaviť služby tak, aby najviac reflektovali potreby konkrétnych ľudí, ktorí sa dostali do rúk obchodníkov. Už 10 rokov pomáhame zmierňovať dôsledky neľudského zaobchádzania, služba sa zveľaďuje, posúva dopredu a formuje aj nás, pomáhajúcich pracovníkov. Za každým človekom, ktorého sme stretli počas našej dlhodobej praxe sa ukrýva smutný, no silný príbeh a náš projekt má stále veľký zmysel,“ konštatuje Jana Verdura, projektová manažérka oddelenia STOP obchodovaniu s ľuďmi.

SKCH si uvedomuje svoju zodpovednosť aj na poli prevencie. „V našom portfóliu máme národné osvetové kampane či filmové festivaly. Zrealizovali sme 475 preventívnych besied v školách, detských domovoch či domovoch na pol ceste, rómskych komunitách, útulkoch pre ľudí bez domova a ženy v núdzi, jednoducho v komunitách, ktoré aj obchodníci najčastejšie lákajú do svojich pascí,“ vysvetľuje Jana Verdura. SKCH zaškoľuje vtejto oblasti aj rehoľníkov, pracovníkov rómskej misie, kňazov i seminaristov. Naše preventívno-osvetové besedy si za 10 rokov vypočulo vyše 14 200 ľudí. Snažíme sa ukázať slovenskej spoločnosti, ako byť viac vnímavou voči svojmu okoliu, voči potrebám ľudí okolo, dať jej nástroje k tomu, aby vedela
identifikovať tento fenomén, privolať pomoc a tak vyslobodiť obeť včas.

Projekt STOP obchodovaniu s ľuďmi sa v priebehu desaťročia rozrástol nielen o nových erudovaných a zanietených pracovníkov (momentálne v tíme pracuje šesť ľudí), ale aj o rôzne podprojekty, napríklad o program asistovaných dobrovoľných návratov. Od roku 2017 navrátila Charita do svojich domovov až 11 klientov. Vedúca projektu Jana Verdura navyše pripomína novinku: „V tomto jubilejnom roku sme začali v septembri prevádzkovať aj Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi (0800 800 818), v rámci ktorej sa nám podarilo hneď na začiatku identifikovať 3 obete a pomôcť im navrátiť sa na Slovensko. V októbri sme slávnostne otvorili Dom sv. Bakhity (St. Bakhita House) – miesto bezpečného ubytovania pre našich klientov. Toto sú momenty, kedy sa utvrdzujeme, že aj napriek prekážkam, neúspechom či náročnosti tejto problematiky, naša práca má zmysel.“

Odhadom si ročne obchodníci v Európe ukoristia až 250 tisíc ľudí. Slovensko je krajinou, zktorej pochádzajú obete obchodovania sľuďmi, ale aj cez ktorú obchodníci svoje obete prevádzajú. Doposiaľ zaznamenaných najviac prípadov obchodovania s našimi občanmi je vo Veľkej Británii. Najčastejšie Slovákov obchodníci lákajú na výhodnú prácu s ubytovaním a dobrý plat. Obeťami vykorisťovania bývali u nás zväčša ženy, ktoré nútili k prostitúcii. Postupne sa to ale mení, medzi klientmi SKCH je v súčasnosti viac mužov. Tí sa stávajú najmä obeťami nútenej práce a núteného žobrania. Ohrozené sú najmä vylúčené komunity. Obeťami, no aj páchateľmi sú často Rómovia.

V posledných rokoch sa objavujú informácie, že aj Slovensko sa stalo cieľovou krajinou, v ktorej dochádza k obchodovaniu s ľuďmi a obeťami sa stávajú Slováci aj cudzinci. Zneužívané na prácu či žobranie boli u nás napríklad ženy z Ukrajiny, Moldavska, Bulharska, Rumunska a potenciálne aj ženy a muži z Vietnamu. Počty obetí na Slovensku či vo svete rastú pre nedostatok pracovných príležitostí, slabé sociálne prostredie, chudobu, pre nízku úroveň vzdelania či pre nedostatok informácií o rizikách spojených s pracovnou migráciou.

Hlavnými partnermi Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi (0800 800 818) sú Ministerstvo vnútra SR a Slovak Telekom, a.s.

TK KBS informovala Sylvia Hamadejová( TK KBS, sha; ml ) 20181106013   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 235 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018