TK KBS

Dnes je piatok 17. 01. 2020   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie


Odhalenie pamätnej tabule prof. Andrejovi Dermekovi SDB v Uníne
P:3, 30. 10. 2018 16:07, DOMUnín 30. októbra (TK KBS) V utorok 30. októbra 2018 bola na kaplnke sv. Barbory v Uníne odhalená pamätná tabuľa kňazovi, saleziánovi, spisovateľovi, pedagógovi, prenasledovanému a väzňovi pre vieru, profesorovi Andrejovi Dermekovi. Iniciátormi inštalovania pamätnej tabule a organizátormi slávnosti jej odhalenia boli Obec Unín, Farský úrad Unín a Rodinné spoločenstvo z Bratislavy.

Spomienková slávnosť sa začala svätou omšou za don Andreja Dermeka v farskom kostole sv. Martina v Uníne, ktorú koncelebrovalo 18 prítomných kňazov. Prítomných privítal miestny farár Tibor Tasary, osobitne dekana Romana Stachoviča, Mons. Jaroslava Pechu, prítomných kňazov, rehoľnú sestru Bernadetu, rodinných príslušníkov, členov rodinného spoločenstva z Bratislavy, starostov okolitých obcí. Hlavným celebrantom aj kazateľom bol rodák z Unína, Mons. Jaroslav Pecha, dekan v Banskej Bystrici, ktorému starosta obce Ján Palkovič aj zablahoželal k 55. výročiu kňazstva.

Vo svojom príhovore sa venoval pohľadu Svätého písma na kňaza. Zaspomínal aj na svojho spolurodáka Andreja Dermeka, s ktorým si boli vzájomne na primíciách. Pripomenul jeho nadšenie pre vieru aj počas deviatich rokov pobytu vo väzniciach, a potom v rokoch totality, kedy povzbudzoval, prednášal, vzdelával, sprevádzal, posilňoval vo viere, pomáhal vytvárať spoločenstvá veriacich. Tiež vyzdvihol skutočnosť, že po roku 1989, ako 76 ročný začal prednášať Nový zákon na Bohosloveckej fakulte v Bratislave, habilitoval sa, stal sa docentom aj prefesorom.

Po skončení svätej omše sa prítomní prešli v sprievode obcou ku kaplnke sv. Barbory, na miesto, kde don Dermek slávil svoju primičnú svätú omšu, na ktorej sa konalo odhalenie pamätnej tabule. Prítomných tu privítal starosta obce Ján Palkovič. Život, dielo, pobyt vo väzení i roky kedy svoju funkciu inšpektora - provinciála saleziánov, aj pastoráciu musel vykonávať tajne, no neunikol dohľadu štb a vzťah k rodnej obci priblížil prítomným poslanec obecného zastupiteľstva v Uníne a historik Záhorského múzea v Skalici Martin Hoferka.

Za rodinné spoločenstvo siedmich rodín z Bratislavy, ktoré takmer 30 rokov don Dermek duchovne sprevádzal, za čo sú mu vďační do súčasnosti, sa prihovoril Ján Klepáč. Vyzdvihol viaceré jeho dobré vlastnosti pripravenosť a pohotovosť, jeho pracovitosť, múdrosť, duchovnú hĺbku. Za rehoľu saleziánov sa prihovoril don Pavol Seman, ktorí sa poďakoval za túto slávnosť a podelil o svoje spomienky na don Dermeka. Všetci prednášajúci don Dermeka priblížili aj cez osobné zážitky s ním a citovali z bohatstva jeho hlbokych, múdrych výrokov. Zhodli sa na tom, že čnostne žil, osobitne vyzdvihli čnosť láskavoti, že nám bol vzorom, zomrel v povesti svätosti a prihovára sa za nás.

Pamätnú tabulu spoločne odhalili starosta obce Unín Ján Palkovič a člen rodinného spoločenstva z Bratislavy Ján Klepáč. Posvätil ju miestny farár Tibor Tasary. K slávnostnej atmosfére odhalenia pamätnej tabule tejto významnej osobnosti Cirkvi a národa, prispeli účastníci v sviatočných krojoch a dychová hudba a bohatá účasť veriacich, informoval TK KBS Ľudovít Košík.( TK KBS, lko; ml ) 20181030008   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 523 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020