[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 08. 2021   Meniny má Gustáv       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Ján Orosch sa stal čestným občanom mesta Nové Zámky
P:3, 30. 10. 2018 15:40, DOM

Nové Zámky 30. októbra (TK KBS) V piatok 26. októbra si trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch prevzal z rúk primátora Otokara Kleina ocenenie Čestný občan mesta Nové Zámky. Slávnostný akt sa uskutočnil vo farskom kostole v Nových Zámkoch.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch pôsobil ako pastoračný kňaz na desiatke miest v pôvodnej Trnavskej a neskôr Bratislavsko-trnavskej arcidiecéze. Novozámocká farnosť bola prvým pôsobiskom kňaza Jána Oroscha po páde totalitného režimu, ktorý i jemu samému uštedril viacero bolestivých rán z dôvodu odvahy brániť pravdu napriek stanovenému oficiálnemu socialistickému názoru v krajine. Podľa arcibiskupových vlastných slov to bola prvá slobodná farnosť v jeho živote a dennodenne si na pôsobenie v tomto meste na južnom Slovensku spomína.

 

Veriacich v Nových Zámkoch príjemne prekvapila aj skutočnosť, že trnavský arcibiskup Ján Orosch ani po mnohých rokoch po odchode na iné pastoračné pôsobiská nezabudol mená tých, s ktorými bol v Nových Zámkoch v kontakte, ktorí mu pomáhali pri šírení Božieho kráľovstva v tomto juhoslovenskom meste. Pri príležitosti prevzatia ocenenia slávil trnavský arcibiskup Ján Orosch v piatok 26. októbra svätú omšu vo farskom Kostole povýšenia Svätého kríža v Nových Zámkoch, kde mu bolo čestné občianstvo slávnostným aktom udelené.

 

Počas svätej omše si arcibiskup Ján Orosch zaspomínal na obdobie svojej pastoračnej služby v Nových Zámkoch na začiatku deväťdesiatych rokov. V tom období Katolícka cirkev získala miestnosť terajšieho Marianumu, kde bola dovtedy knižnica. Na tomto mieste sa potom uskutočňovali rozličné pastoračné a duchovné stretnutia. „Keď sa tak spätne pozerám do minulosti, tak to bolo niečo úžasné. Potrebný tlak prichádzal zdola, zo strany veriacich,“ zaspomínal Ján Orosch na čas prežitý v Nových Zámkoch.

 

TK KBS informoval Dušan Kolenčík

-

Snímka: Helena Rusnáková/mynovezamky.sme.sk( TK KBS, dko; ml ) 20181030007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]