[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 23. 11. 2020   Meniny má Klement       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Ján Orosch sa stal čestným občanom mesta Nové Zámky
P:3, 30. 10. 2018 15:40, DOMNové Zámky 30. októbra (TK KBS) V piatok 26. októbra si trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch prevzal z rúk primátora Otokara Kleina ocenenie Čestný občan mesta Nové Zámky. Slávnostný akt sa uskutočnil vo farskom kostole v Nových Zámkoch.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch pôsobil ako pastoračný kňaz na desiatke miest v pôvodnej Trnavskej a neskôr Bratislavsko-trnavskej arcidiecéze. Novozámocká farnosť bola prvým pôsobiskom kňaza Jána Oroscha po páde totalitného režimu, ktorý i jemu samému uštedril viacero bolestivých rán z dôvodu odvahy brániť pravdu napriek stanovenému oficiálnemu socialistickému názoru v krajine. Podľa arcibiskupových vlastných slov to bola prvá slobodná farnosť v jeho živote a dennodenne si na pôsobenie v tomto meste na južnom Slovensku spomína.
 
Veriacich v Nových Zámkoch príjemne prekvapila aj skutočnosť, že trnavský arcibiskup Ján Orosch ani po mnohých rokoch po odchode na iné pastoračné pôsobiská nezabudol mená tých, s ktorými bol v Nových Zámkoch v kontakte, ktorí mu pomáhali pri šírení Božieho kráľovstva v tomto juhoslovenskom meste. Pri príležitosti prevzatia ocenenia slávil trnavský arcibiskup Ján Orosch v piatok 26. októbra svätú omšu vo farskom Kostole povýšenia Svätého kríža v Nových Zámkoch, kde mu bolo čestné občianstvo slávnostným aktom udelené.
 
Počas svätej omše si arcibiskup Ján Orosch zaspomínal na obdobie svojej pastoračnej služby v Nových Zámkoch na začiatku deväťdesiatych rokov. V tom období Katolícka cirkev získala miestnosť terajšieho Marianumu, kde bola dovtedy knižnica. Na tomto mieste sa potom uskutočňovali rozličné pastoračné a duchovné stretnutia. „Keď sa tak spätne pozerám do minulosti, tak to bolo niečo úžasné. Potrebný tlak prichádzal zdola, zo strany veriacich,“ zaspomínal Ján Orosch na čas prežitý v Nových Zámkoch.
 
TK KBS informoval Dušan Kolenčík

-

Snímka: Helena Rusnáková/mynovezamky.sme.sk
( TK KBS, dko; ml ) 20181030007   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]