[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež na záver synody: Nemôžeme byť doktrinalistami či aktivistami
P:3, 29. 10. 2018 08:10, ZAH

Vatikán 29. októbra (RV) V Bazilike sv. Petra vo Vatikáne slávil pápež František liturgiu pri príležitosti ukončenia biskupskej synody o mladých za účasti viac než troch stoviek synodálnych otcov a sedemtisíc ľudí. Pri slávnosti v zelenej liturgickej farbe s textami 30. cezročnej nedele pápež František v homílii vyzval k trom krokom podľa vzoru Ježišovho stretnutia so slepcom Bartimejom. Aby sme pomohli hľadajúcemu človeku napredovať vo viere, je potrebné počúvať ho, byť mu blízkymi a ukázať mu vlastné svedectvo.

"Viera prechádza životom. Keď sa viera sústreďuje čisto len na vieroučné formuly, riskuje že bude hovoriť len k hlave, bez toho aby sa dotkla srdca. A ak sa sústreďuje len na činnosť, hrozí jej, že sa stane moralizovaním a zúži sa na sociálny rozmer. Viera je naopak život, znamená to prežívať Božiu lásku, ktorá nám zmenila existenciu. Nemôže byť doktrinalistami či aktivistami, sme pozvaní udržiavať Božie dielo Božím spôsobom, v blízkosti: blízki jemu, vo vzájomnej jednote medzi nami, blízki bratom. Blízkosť: hľa tajomstvo pre odovzdanie jadra viery, nie nejakého vedľajšieho aspektu.

Stať sa blízkymi a prinášať Božiu novosť do života brata, to je protilátka proti pokušeniu pripravených receptov. Pýtajme sa, či sme kresťanmi schopnými stať sa blízkymi, vyjsť z našich kruhov, aby sme objali tých, čo „nie sú z našich“ a ktorých Boh zanietene hľadá. Existuje vždy to pokušenie, ktoré sa často objavuje v Písme: umyť si ruky. To je to, čo robí zástup v dnešnom evanjeliu, to je to, čo spravil Kain voči Ábelovi. To je to, čo urobí Pilát voči Ježišovi, umytie si rúk. My naopak chceme napodobniť Ježiša, a tak ako on si ruky zašpiniť. On, ktorý je cesta (porov. Jn 14,6), pre Bartimeja sa zastavil na ceste. On, svetlo sveta (porov. Jn 9,5) sa sklonil k slepcovi. Uznajme, že Pán si zašpinil ruky pre každého z nás a pozerajúc na kríž začnime odtiaľ, od pripomenutia si, že Boh sa stal mojím blížnym v hriechu a smrti. Stal sa mojím blízkym: všetko začína tu. A keď sa pre jeho lásku aj my staneme blížnymi, staneme sa nositeľmi nového života: nie učiteľmi všetkých, nie odborníkmi na posvätno, ale svedkami lásky, ktorá zachraňuje," povedal v homílii Svätý Otec František.

PLNÉ ZNENIE pápežovej HOMÍLIE je TU

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, RV jb; ml ) 20181029020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]