[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme uzavreli pracovný program Synody biskupov o mladých ľudoch
P:3, 27. 10. 2018 18:27, ZAH

Vatikán 27. októbra (TK KBS) V sobotu večer 27. októbra sa uzavrel pracovný program 15. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov. Výstupom je 167-bodový záverečný dokument odovzdaný Svätému Otcovi Františkovi.

Sobotňajšie dopoludňajšie zasadnutie bolo venované čítaniu textu Záverečnej relácie, do ktorého v predchádzajúci deň redakčná komisia zapracovala zhromaždené pripomienky a návrhy. Popoludní o 16.30 predsedajúci delegát kard. Louis Raphael Sako otvoril záverečné sedenie s hlasovaním o dokumente po jednotlivých odstavcoch.

Po schválení Záverečného dokumentu a vystúpeniach generálneho sekretára Synody biskupov kard. Lorenza Baldisseriho a Svätého Otca Františka uzavreli prácu synody ďakovným spevom Te Deum. Záverečný dokument v rozsahu 60 strán následne predstavili verejnosti na novinárskom brífingu vo vatikánskom Tlačovom stredisku.

- -

Matka Cirkev je v ťažkom období útokov a prenasledovania, „je tu preto čas brániť si Matku“, povedal pápež František. V spontánnom príhovore pri ukončení práce synody v sobotu 27. októbra pripomenul, že jej výsledkom nie je dokument, ale to, čo vyvolá v našom srdci. Svätý Otec srdečne poďakoval všetkým účastníkom počnúc sekretariátom Synody biskupov až po mladých audítorov.

Na záver štvortýždňovej práce v synodálnej aule sa po schválení Záverečného dokumentu postupne prihovorili predsedajúci delegát kard. Luis Raphael Sako, chaldejský patriarcha Babylonie v Iraku, po ňom generálny sekretár Synody biskupov kard. Lorenzo Baldisseri a posledné slovo mal Svätý Otec František.  

Vo svojom príhovore bez papiera pápež poďakoval generálnemu sekretárovi kardinálovi Baldisserimu, jeho podsekretárovi, predsedajúcim delegátom, relátorovi, dvojici podsekretárov, „ktorí zanechali vlastnú kožu v prípravnom dokumente, teraz myslím, že nám zanechajú kosti, lebo prišli o všetko...“ Svätý Otec poďakoval expertom a redakčnej komisii, všetkým synodálnym otcom, audítorom a medzi nimi osobitne mladým, „ktorí nám priniesli do auly svoju muziku - to je diplomatické slovo na ich rušnú vervu“. Po tomto neformálnom poďakovaní Svätý Otec vyjadril niekoľko vecí, ktoré ako povedal, nosí v srdci:

Synoda nie je parlament, ale priestor Ducha Svätého

„Ako prvé chcem ešte raz zdôrazniť, že synoda nie je parlament. Je to chránený priestor, aby Duch Svätý mohol pôsobiť. Preto informácie, ktoré sa podávajú, sú všeobecné a nie sú to podrobnosti – mená, spôsoby vyjadrenia – s ktorými Duch Svätý v nás pracuje. A toto bol priestor, ktorý bol chránený. Nezabudnime na to: tu pracoval Duch.“

Výsledkom synody nie je dokument

„Ako druhú vec: výsledkom synody nie je dokument: povedal som to na začiatku. Máme plno dokumentov. Neviem, či tento dokument vonku niečo spraví, neviem. Ale viem, čo musí spraviť v nás, musí v nás pracovať. Vytvorili sme dokument – komisia –, študovali sme ho, dali sme pripomienky, dokument sme schválili. Teraz nám Duch Svätý dáva ten dokument, aby pracoval v našom srdci.

My sme adresátmi dokumentu, nie ľudia vonku. A aby tento dokument pracoval, znamená to modliť sa nad ním, študovať ho, prosiť o svetlo, o ďalšie veci... Nuž je to dokument v prvom rade pre nás. Áno, pomôže mnohým ďalším, ale prvými adresátmi sme my: je to Duch Svätý, ktorý vykonal toto všetko, a obracia sa k nám. Prosím, nezabudnime na to.“       

Matku Cirkev treba brániť modlitbou a pokáním

„A tretia vec: myslím na našu matku, na svätú Matku Cirkev. Posledné tri body o svätosti ukazujú, čo je Cirkev: Naša matka je svätá, ale my sme hriešnici. Všetci sme hriešnici. A nezabudnime na to vyjadrenie cirkevných otcov: „casta meretrix“ – svätá Cirkev, svätá Matka s deťmi hriešnikmi. Je to z dôvodu našich hriechov. Veľký žalobca to vždy využíva, ako hovorí prvá kapitola Jóba, že obchádza zem hľadajúc koho by obžaloval.

V tejto chvíli nás prudko obviňuje, a toto obviňovanie sa stáva dokonca prenasledovaním – nech len povie dnešný predsedajúci (kard. Sako z Iraku), jeho prenasledovaný národ i toľko ďalších na Východe či na iných miestach –, a stáva sa to aj iným typom prenasledovania, sústavnými obviňovaniami na pošpinenie Cirkvi. A Cirkev sa nesmie špiniť. My, jej deti, sme všetci ušpinení, ale Matka nie. Je tu preto čas brániť si Matku.

A Matku bránime pred Veľkým žalobcom modlitbou a pokáním. Preto som žiadal v tomto mesiaci, ktorý sa o niekoľko dní skončí, modliť sa ruženec, modliť sa k sv. archanjelovi Michalovi, modliť sa k Panne Márii, aby vždy zaštítila Matku Cirkev. Robme tak naďalej. Je to zložitý moment, pretože Žalobca skrze nás atakuje Matku. A na Matku sa nesiaha. Toto som chcel povedať zo srdca na záver synody.“

Svätý Otec František po spoločnom fotografovaní v átriu Auly Pavla VI. venoval každému z účastníkov synody na pamiatku bronzový reliéf zobrazujúci Ježiša s jeho milovaným učeníkom.

-

Podľa štatistiky vatikánskeho komunikačného oddelenia odznelo v synodálnej aule počas 25 dní spolu 240 príspevkov synodálnych otcov vopred prihlásených do rozpravy a 32 audítorov sa v pléne podelilo so svedectvami. Ďalších 69 vystúpení synodálnych otcov a 13 audítorov odznelo v rámci voľných príspevkov v priebehu diskusie.

-

Tohtoročná synoda vzhľadom na tému mladých ľudí aktívnejšie komunikovala cez sociálne siete. Pápež František na oslovenie mladých ľudí využíval tradične Twitter a Instagram, iní synodálni otcovia sa im prihovorili na Facebooku.

Svätý Otec František v závere Biskupskej synody zanechal mladým ľuďom odkaz na Twitteri. Pripomína im, že budúcnosť závisí od každého jednotlivca – všetci sa podieľame na jej tvorbe: „Budúcnosť tvoríš ty, tvojimi rukami, tvojím srdcom, tvojou láskou, tvojím nadšením, tvojimi snami. Spolu s ostatnými.“ Tento text rozoslal pápež František na sieti Twitter v sobotu 27. októbra. Najväčší dosah, vyše 50 miliónov osôb mal pápežov tvít z 24. októbra, v ktorom zo svojho účtu @Pontifex napísal: „Táto synoda chce byť znakom Cirkvi, ktorá skutočne načúva a nemá zakaždým už vopred hotovú odpoveď.“

Ako informovalo vatikánske Dikastérium pre komunikáciu, na Facebooku dosiahli obsahy publikované v súvislosti so Synodou 10 miliónov osôb s textovými komentármi, obrázkami, videom či živými videoprenosmi. Napr. filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle mladých oslovil v závere synody cez zábavné video na Facebooku, v ktorom im v rytme tanca hovorí, že synoda sa neskončí v Ríme, ale oni sami majú pokračovať v jej uvádzaní do života tam, kde sú: v škole, zamestnaní, v cirkevnom spoločenstve.

-

O atmosféru synodálneho zhromaždenia sa v piatok postarali mladí, ktorí sa denne zúčastňujú na prácach synody. Počas večerného zasadania pripravili neplánovanú vsuvku, keď pozvali všetkých účastníkov do átria Auly Pavla VI. na neformálny „flash mob“.

Svojej iniciatívnej akcii dali názov „Ďakujeme, Svätý Otec!“. Do spevu a improvizovaných umeleckých vystúpení mladých v rozličných jazykoch sa aktívne zapojil aj kardinál Lorenzo Baldisseri, generálny sekretár synody, ktorý zahral svoje obľúbené klavírne skladby od Debussyho. Aj jemu, rovnako ako Svätému Otcovi Františkovi, mladí odovzdali symbolickú kyticu slnečníc.  

Na synode sa zúčastňuje 34 mladých do 30 rokov. Svojmu programu pre pápeža a synodálnych otcov dali názov „Eis-me aqui“ podľa albumu duchovných piesní Marca Frisinu v brazílskom spracovaní.

-

Záverečným liturgickým momentom 15. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov na tému „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“ bude uzatváracia svätá omša v nedeľu o 10. hod. vo Vatikánskej bazilike, ktorej bude za účasti synodálnych otcov predsedať Svätý Otec František. V jej závere sa očakáva aj publikovanie kratšieho listu synodálnych otcov určeného mladým ľuďom celého sveta.

Aktualizované

( TK KBS, RV jb; ml ) 20181027005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]