[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 09. 12. 2023   Meniny má Izabela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Štrasburgu si pripomenuli už sté výročie československej štátnosti 
P:3, 25. 10. 2018 08:02, ZAH

Štrasburg 25. októbra (TK KBS) Počas plenárneho zasadania Európskeho parlamentu v Štrasburgu prebehla séria podujatí, ktorými si slovenskí a českí europoslanci na čele s Ivanom Štefancom a Michaelou Šojdrovou pripomenuli sté výročie vzniku Československej republiky. V pondelok 22. októbra sa uskutočnila v štrasburskej katedrále Matky Božej slávnostná svätá omša, ktorú koncelebrovali Mons. Ľubomír Fabčin a Mons. Martin Holík.

Na liturgii sa zúčastnili poslanci Európskeho parlamentu, pútnici zo Slovenska a Slováci a Česi pracujúci v Štrasburgu. Na svätej omši držali čestnú stráž členovia Klubu vojenskej histórie Slovensko a hudobnú zložku zabezpečoval spevokol AVE z Kroměříža. Čítania mali slovenský europoslanec Ivan Štefanec a jeho česká kolegyňa Michaela Šojdrová. 

"Svätá omša v štrasburskej katedrále, v meste symbolického francúzsko-nemeckého zmierenia, bola hlbokým duchovným zážitkom pre všetkých zúčastnených. Vznik Československa významne ovplyvnil oba naše národy, ktoré môžu celému svetu ísť príkladom v tradícii úprimného priateľstva a spolupráce, ktorá sa pretavila aj do srdečných vzťahov v rámci Európskej únie a na pôde Európskeho parlamentu," uviedol Ivan Štefanec. 

Nasledujúci deň bol z rúk Ivana Štefanca a českých europoslancov Michaely Šojdrovej a Luďka Niedermayera odovzdaný pamätný kríž predsedovi Európskeho parlamentu Antoniovi Tajanimu (na snímke). Kríž bude vystavený v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Na slávnostnom akte sa, okrem čestnej stráže a spevokolu, zúčastnili aj slovenskí pútnici, ktorí do metropoly Alsaska prišli na pozvanie Ivana Štefanca, ďalší europoslanci a zamestnanci Európskeho parlamentu.

Odovzdávanie kríža, ktorého autorom je významný český sochár a disident Otmar Oliva, bolo spojené s otvorením spoločnej slovensko-českej výstavy dokumentujúcej vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov. Na záver podujatia zazneli hymny oboch štátov, ako aj európska hymna Óda na radosť, informovala Veronika Malacka, asistentka Ivana Štefanca.( TK KBS, vma; ml ) 20181025022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]