[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 09. 2023   Meniny má Zdenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenské deti boli opäť miliónové, zapojili sa do modlitby ruženeca
P:3, 24. 10. 2018 16:25, DOM

Bratislava 24. októbra (TK KBS) Školy, škôlky, kostoly, sirotince, nemocnice – to všetko boli miesta, odkiaľ sa aj tento rok niesol hlas modlitieb miliónov detí. Do trinásteho ročníka iniciatívy „Milión detí sa modlí ruženec“ sa zapojili deti z osemdesiatich krajín sveta. Nechýbali ani deti zo Slovenska, ktoré prijali pozvanie pápežskej nadácie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Iniciatíva vznikla v roku 2005 vo venezuelskom Caracase a odvtedy sa deti spájajú v modlitbe ruženca za pokoj ľudského srdca a mier vo svete vždy 18. októbra o 9:00. „Ak sa bude milión detí modliť ruženec, svet sa zmení.“ Vo viere v tieto slová svätého pátra Pia sa zúčastňuje modlitby ruženca každoročne nie jeden, ale milióny detí po celom svete.

Zo Slovenska sa tentokrát vďaka zapojeniu učiteľov, katechétov, kňazov, rodičov a mnohých ďalších pridali desaťtisíce detí. „Pred modlitbou svätého ruženca si žiaci pozreli krátky príbeh, ktorý porovnával život v pokojnej krajine a rodine so životom v krajine zmietanej vojnou. Veríme, že aj týmto ružencom zasiahne Boh tam, kde je ľudské úsilie a námaha neúspešná,“ opísala priebeh aktivity na Cirkevnej základnej škole sv. Juraja vo Svidníku Katarína Hrižová. Táto škola je len jednou z mnohých naprieč celým Slovenskom, ktoré sa k iniciatíve pridali.

Pastoračná a dobročinná pápežská nadácia ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi pripravila pre iniciatívu na svojej stránke www.miliondeti.sk informačné a didaktické materiály, ktoré využili stovky škôl a farností. Desaťtisíce malých i veľkých zaujal okrem ružencov a pestrých plagátov s modlitbami aj skutočný príbeh Nousseiry z Palestíny v podobe animovanej rozprávky či videopozvánka jedenásťročnej Lucky.

Medzinárodná pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need denne informuje o utrpení a chudobe kresťanov v stopäťdesiatich krajinách sveta, kam smeruje modlitebná a finančná pomoc nadácie. Tohoročná modlitba detí bola mimoriadne venovaná blízkovýchodnej Sýrii, v ktorej bolo za posledných sedem rokov vojny zabitých viac ako šesťdesiattisíc detí. Takmer dva milióny detí nemôžu chodiť do školy, približne tri milióny žijú v utečeneckých táboroch alebo sú na úteku.

„Ďakujeme otcom biskupom za pomoc pri šírení pozvania k modlitbe. Ďakujeme tiež rodičom, starým rodičom, učiteľom, kňazom i animátorom za výchovu, animáciu a pomoc pri organizovaní medzinárodnej iniciatívy na lokálnej úrovni, ružencovým bratstvám, rehoľným komunitám, chorým i ostatným jednotlivcom za obetu a za pripojenie sa k modlitbe,“ reaguje na tohtoročnú iniciatívu „Milión detí sa modlí ruženec“ riaditeľka národnej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi Martina Hatoková.

Na adresu info@acn-slovensko.org prichádzajú spätné väzby a fotografie. Za mnohé vyznanie mamičky Miriam: „Pred chvíľou som sa so svojimi deťmi domodlila ruženec. Ešte sa ho nevedia modliť celý, avšak po celý čas kreslili smútok a nádej. Syn nakreslil vojnu a dcérka zasa dievčatko, ktoré vojnu prežilo – našlo posledný kvietok a stalo sa svätou…“

Zdroj: ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi

( TK KBS, ACN; ml ) 20181024035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]