[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 12. 2022   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnave uvedú knižnú novinku Rehoľné a mníšske rúcha na Slovensku
P:3, 23. 10. 2018 14:40, DOM

Trnava 23. októbra (TK KBS) Ministerstvo vnútra SR - Štátny archív v Trnave a Rehoľa menších bratov Františkánov v Trnave pozývajú na prezentáciu publikácie "Rehoľné a mníšske rúcha na Slovensku", ktorá sa uskutoční 8. novembra 2018 o 16:00 h v priestoroch refektára františkánskeho kláštora na Františkánskej 1 v Trnave.

V roku 2015 pri príležitosti Roku zasväteného života, ktorý vyhlásil Svätý Otec František, sa v priestoroch výstavnej miestnosti Trnavskej arcidiecézy uskutočnila odborná expozícia s názvom Rehoľné rúcho – súčasť zasväteného života. Cieľom organizátorov bolo priblížiť širokej verejnosti ženské a mužské rehoľné a mníšske komunity na Slovensku, ktoré zasvätili svoj život Bohu. Už v priebehu tohto podujatia vzišla myšlienka zostaviť fotografickú zbierku rehoľných a mníšskych odevov z celého Slovenska.

V priebehu rokov 2015 - 2016 zhromaždili vtedajší zamestnanci Trnavskej arcidiecézy – sr. Petra Božena Trnková a Adrián Lančarič takmer všetky rúcha a podarilo sa docieliť želaný zámer – a to zostaviť fotografickú kolekciu týchto odevov. V roku 2018 napokon v spolupráci s vydavateľstvom Dobrá kniha vyšla publikácia s názvom Rehoľné a mníšske rúcha na Slovensku.

Kniha obsahuje farebné fotografie každého rúcha: jedna veľká fotografia spredu a dve menšie - z profilu a zozadu. Okrem toho nájdete základné informácie o každej reholi alebo ráde: oficiálny názov v slovenčine aj v latinčine, skratku a bežný skrátený názov, dátum a miesto založenia, meno zakladateľa, rok príchodu na Slovensko, súčasné sídlo a forma organizácie, meno aktuálneho predstaveného, aktuálny počet členov a komunít s adresami a poslanie.

Štátny archív v Trnave (kde momentálne pôsobí spoluautor publikácie) v spolupráci s Rehoľou menších bratov – františkánov v Trnave, sa rozhodol zorganizovať pre širokú verejnosť prezentáciu tejto publikácie, počas ktorej vystúpia obaja autori a odznie aj prednáška Reginalda Adriána Slavkovského OP, autora štúdie o habite v tejto knihe. Na podujatí bude možné si túto publikáciu aj zakúpiť.

- -

PROGRAM:

- predstavenie publikácie autormi knihy sr. Petrou Boženou Trnkovou, ŠSND a Adriánom Lančaričom

- prednáška doc. Reginalda Adriána Slavkovského OP na tému "Niekoľko úvah o habite"

- hudobné vystúpenie gitarového septeta ZUŠ M. Sch. Trnavského - Les Étoiles pod vedením Márie Smažákovej

TK KBS informoval Adrián Lančarič

( TK KBS, ala; ml ) 20181023042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23